Спеціальні потреби

Актуально

"Ми повинні ізолювати Росію, інакше вона розповсюджуватиме брехню та дезінформацію", - постійна представниця Великої Британії при ООН

Постійна представниця Великої Британії при ООН Барбара Вудворд на початку квітня заблокувала намагання Росії провести засідання присвячене "провокаціям" українських військових у Бучі

Вже майже місяць Велика Британія головує у Раді Безпеки ООН. Впродовж цього часу Радбез практично кожного тижня збирався для розгляду питань, які стосуються повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну. Брифінги стосувалися як звинувачень російських військових у воєнних злочинах, так і гуманітарної ситуації та українських біженців.

Про підсумки головування у Раді Безпеки, про те, як притягнути Росію до відповідальності за воєнні злочини в Україні, допомогу ООН Україні та загальне підвищення ефективності організації у захисті миру та безпеки у світі, з постійною представницею Великої Британії при ООН Барбарою Вудворд говорила кореспондентка «Голосу Америки» Ірина Соломко.

За словами постпреда Великобританії при ООН, країни-члени організації показують, що вони не хочуть, щоб Росія була частиною впливових інституцій у структурі ООН
За словами постпреда Великобританії при ООН, країни-члени організації показують, що вони не хочуть, щоб Росія була частиною впливових інституцій у структурі ООН

Ірина Соломко: Хотіла би розпочати не з теми ООН, а з новин про те, що посольство Великої Британії повертається до Києва. Небезпека захоплення Києва російськими військами минула?

Барбара Вудворд: Так, прем’єр-міністр оголосив, що ми відновлюємо роботу нашого посольства в Києві. Була проведена велика кількість перевірок щодо безпеки, і зараз ми впевнені, що для команди безпечно повернутися до Києва. І це черговий прояв нашої підтримки народу України, який бореться проти росіян.

І. С.: Квітень – місяць вашого голосування у Раді Безпеки. У перший же день вашого президентства, Росія намагалася провести зустріч Радбезу, щоб обговорити «провокацію» українських військових у Бучі, і ви зупинили це, за що російські дипломати вас критикували. Враховуючі ці обставини, як ви оцінюєте ваше головування?

Б. В.: Це було напружене головування. Україна домінувала в наших дискусіях. Для нас була честь, що президент Зеленський виступив на одному з засідань у режимі відеоконференції. І я думаю, що звернення, ті послання, які воно несло, і відео з жертвами військових злочинів у Бучі та інших місцях, справили сильне враження на Раду Безпеки і на мене. Це вплинуло на визначення подальших обговорень і наших дій.

Що стосується Генеральної асамблеї, вона тричі була залучена у процес: засудила вторгнення, закликала надати гуманітарну підтримку і нещодавно призупинила права Росії у Раді з прав людини. Зараз, коли ми бачимо кризову доповідь ООН, ми починаємо розуміти повний вплив російського вторгнення. Це стосується зростання цін на продовольство та енергію, що вже відчувається в Африці та Азії, а також на Близькому Сході. Отже, і ці країни страждають від вторгнення. І всі ми знаємо, наскільки важливо вжити заходів, щоб уникнути цього.

І. С.: Повертаючись до Росії, її вплив на ООН значний. І ви вже згадували гуманітарну резолюцію Генасамблеї. Південно-Африканська Республіка подала свій текст документа, за лаштунками цього була Росія, яка так намагалася втрутитися у процес. Знаючи ці реалії, чи можна притягнути Росію до відповідальності?

Росія вже заплатила за страждання українського народу, і як наслідок була змушена вивести війська з околиць Києва. Ми бачили, як затонула «Москва», загинуло понад 100 людей. Ми не знаємо точно, скільки російських солдатів було вбито, але це тисячі. Все це завдає великої шкоди Росії тут, в ООН.

Б. В.: Я думаю, що варто зробити крок назад і нагадати, що Росія вже заплатила за страждання українського народу, і як наслідок була змушена вивести війська з околиць Києва. Ми бачили, як затонула «Москва», загинуло понад 100 людей. Ми не знаємо точно, скільки російських солдатів було вбито, але це тисячі. Все це завдає великої шкоди Росії тут, в ООН. Так, я думаю, що Росію можна притягнути до відповідальності. 27 квітня у Раді Безпеки виступатиме головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан щодо доказів військових злочинів, які він уже збирає в Україні. Але окрім цього, Росія тут, в ООН, дуже ізольована. Її вигнали з Ради з прав людини. Вона не була обрана назад до ЮНІСЕФ. Її не обрали назад до ООН Жінки. Країни-члени ООН цим показують, що вони не хочуть, щоб Росія була частиною цих впливових інституцій.

І. С.: Дипломати говорять, що ізоляція Росії – один зі шляхів протидії. Ви погоджуєтеся, що це працює?

Б. В.: Так, ми намагаємося ізолювати Росію, і ми повинні це зробити, тому що в іншому випадку Росія розповсюджуватиме брехню та дезінформацію. Ви вже згадали, ситуацію довкола Бучі. І ООН, на мою думку, робить дуже хорошу роботу з надання об’єктивної інформації. Коли Росія виступила зі звинуваченнями щодо розробок хімічної та біологічної зброї, ООН тричі заявила, що доказів цьому немає.

І. С.: Постійний представник України при ООН публічно ставить під сумнів легітимність постійного членства Росії у Раді Безпеки, оскільки країни-члени ООН ніколи за це не голосували. Чи може, це стати причиною позбавлення Росії членства?

Б. В.: Так, місце Росії в Раді Безпеки – це спадщина СРСР. Але важливо знати, що немає жодного положення, згідно з яким ми можемо виключити Росію з Ради Безпеки. Тому що вони мають право вето, і вони накладуть його на своє виключення.

Але я думаю, важливо відзначити, що Генеральна асамблея буде розглядати резолюцію про те, що будь-яка країна, яка використовує право вето на засіданні Ради Безпеки, повинна пояснити, чому вона це зробила.

Це допоможе в майбутньому забезпечити певну відповідальність за використання права вето. Тому що Росія досить ліберально використовувала це право останні 20 років. Наклала вето більше, ніж інші чотири постійних члени разом. В основному воно використовувалося для захисту дій авторитарних диктаторів у таких країнах, як Сирія.

І. С.: Як ви вважаєте чи достатньої була відповідь ООН на війну в Україну з політичної та гуманітарної точки зору?

Б. В.: ООН намагається допомогти Україні на багатьох рівнях. І найважливішою подією, на мою думку, є те, що генеральний секретар оголосив, що він відвідає Росію і Україну. Щоб спершу донести до Росії повідомлення, що вона, по суті, розтоптала статут ООН. А потім висловити свою підтримку українському народу та президенту. Отже, це - політичний рівень. Є практичний рівень - надання гуманітарної допомоги жителям України, особливо в містах, які перебувають в облозі.

ООН 76 років. Організація добре збереглася, але ми всі знаємо, що вона потребує реформ
Барбара Вудворд, постійна представниця Великобританії при ООН

ООН відіграє важливу роль з точки зору притягнення Росії до відповідальності. Карім Хан та його команда вже в Україні. Вони разом з британськими поліцейськими, збирають докази військових злочинів.

І. С.: І моє останнє запитання стосується реформування ООН. Світ бачив локальні війни, але зараз на незалежну європейську країну напав постійний член Ради безпеки. Чи може ця криза нарешті призвести до змін, які вже давно назріли?

Б. В.: ООН 76 років. Організація добре збереглася, але ми всі знаємо, що вона потребує реформ. Так, російське вторгнення більше оголило потребу в змінах. Президент Зеленський чітко говорив про важливість реформ, коли він виступав перед Радою Безпеки. Я думаю, він мав рацію. Він визначив важливість прийняття рішень, які дозволять зупинити війну та реформувати Раду Безпеки, щоб Росія не могла блокувати її роботу.

Але я думаю, що зміни та протидія вже є. Коли Росія заблокувала Раду Безпеки, вторгнення засудила Генеральна Асамблея. Таким чином, замість 15 країн дії Росії осудила 141 країна. Реформи відбуваються повільно, і ми намагаємося це покращити. Але це дуже слушне питання, тому що люди мають велику віру в ООН. Організація в багатьох напрямках зробила чудову роботу, але ми хочемо більше, щоб допомогти покласти край війні та вивести російські війська з України якомога швидше.

Всі новини дня

Ось про що Шольц та Макрон говорили з Путіним

Архівне фото: Канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Франції Еммануель Макрон біля Брандербурзьких воріт, освітлених в кольори українського прапору. 9 травня 2022 року. REUTERS/Мішель Тантуссік

Президент Франції Еммануель Макрон та німецький канцлер Олаф Шольц більше 80 хвилин розмовляли з російським президентом Путіним у суботу.

Серед іншого, лідери ЄС закликали Путіна звільнити 2500 оборонців "Азовсталі", затриманих Росією, а також погодитись на безпосереднє спілкування з українським президентом Володимиром Зеленським і розблокувати порт Одеси для того, щоб відновити поставки зерна, йдеться в повідомленні Єлісейського палацу.

Шольц та Макрон "наполягали на негайному припиненні вогню і виведенні російських військ", повідомили в службі німецького канцлера.

В Кремлі вказали, що Путін висловив готовність вжити кроків для розблокування портів Чорного моря. Як йдеться в повідомленні, пише Радіо Свобода, Росія готова "сприяти знаходженню варіантів" для вивезення зерна із заблокованих зараз українських чорноморських портів, а також наростити постачання російських добрив та сільгосппродукції. В обмін на це Путін вимагає "зняття відповідних санкційних обмежень".

Як повідомляв Голос Америки, в Держдепі заявили, що США не зніматимуть санкції з "у відповідь на пусті обіцянки, які ми постійно чуємо від Російської Федерації".

Після стрілянини в техаській школі, у США обговорюють питання контролю над обігом зброї

Фото однієї з жертв стрілянини в Техасі, Алескандрії Рубіо, на меморіалі в місті Увальді, Техас, 27 травня 2022 року REUTERS/Марко Белло 

У вівторок, 24 травня, озброєний чоловік убив щонайменше 19 дітей і двох дорослих під час нападу на початкову школу в південно-західному американському штаті Техас, що стало однією з найбільш смертоносних масових стрілянин у школі в історії країни, як повідомляв Голос Америки.

Напад стався в місті Увалді, де влада заявила, що 18-річний озброєний чоловік спершу застрелив свою бабусю, а потім розбив автомобіль і увійшов до школи, де відкрив стрілянину, перш ніж його вбили правоохоронні органи.

На адресу правоохоронних органів прозвучала критика щодо їхніх дій під час стрілянини. Відповідальний за безпеку Стівен МакКроу визнав, що поліція прийняла "невірне рішення", коли не взяла штурмом класну кімнату, в якій "забарикадувався" нападник. МакКроу вказав, що поліція на той час була переконана в тому, що "активної стрілянини" немає.

Президент США Джо Байден та перша леді планують поїхати до Увальді в неділю. В день стрілянини Байден звернувся до країни, висловивши співчуття сім'ям загиблих, та запитав, чому масові стрілянини настільки поширені в країні. Він закликав законодавців підтримати те, що він назвав "законами про зброю".

Після стрілянини, в США поновились заклики до посилення контролю над обігом зброї, і, зокрема, запровадження обов'язкової перевірки покупців. Протестувальники зібрались і поблизу місця проведення щорічного з'їзду Національної асоціації зброї (NRA), впливової неурядової організації, яка виступає проти обмеження права американців носити зброю .

Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон
Колишній президент США Дональд Трамп вітає керівника NRA Вейна ЛаП'єра під час конференції в Г'юстоні, 27 травня 2022 року. REUTERS/Шеннон Стейплтон

Засідання розпочалось в техаському Г'юстоні в суботу. На тлі стрілянини, губернатор Техасу Грегг Ебботт скасував свою участь в засіданні і, натомість, привітав учасників записаним наперед зверненням.

Учасники засідання вшанували пам'ять загиблих в Увальді хвилиною мовчання. У виступах під час конференції, однак, не звучали заклики до більшого регулювання обігу зброї, пише АР.

"Існування зла у світі не є причиною роззброїти законослухняних громадян, - сказав під час засідання колишній президент США Дональд Трамп, повідомляє АР. - Існування зла є однією з найбільших причин, щоб озброїти законослухняних громадян". Він закликав спочатку забезпечити безпеку американських шкіл, а вже потім надавати зброю Україні.

В статті використані матеріали АР, Reuters, AFP.

Українська студентська асоціація організувала відео-зустріч Стенфорда із Володимиром Зеленським. Відео

Відеозвернення президента України Володимира Зеленського у Стенфорді: які ініціативи організовують студенти престижного каліфорнійського вишу на підтримку України?

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео

Коли Україні передадуть реактивні системи залпового вогню. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

Українська влада закликає США якомога швидше надати реактивні системи залпового вогню. За словами Дмитра Кулеби, без цих систем ситуація на Донбасі стане ще гіршою, і не можна буде повернути контроль над Херсоном. Як коментує ситуацію і потенційну передачу такої зброї Вашингтон?

G7 закликає ОПЕК вжити дій, щоб полегшити ситуацію на енергоринку

Архівне фото: проапори країн "Групи Семи"

"Ми закликаємо країни, що видобувають нафту та газ діяти відповідально на тлі жорстких умов на міжнародних ринках, вказуючи, що ОПЕК відіграє ключову роль", - йдеться в спільній заяві "Групи Семи".

З заявою виступили міністри енергетики та навколишнього середовища країн G7 за результатамми дводенного саміту в Берліні.

"Ми співпрацюватимемо з ними та всіма партнерами, щоб забезпечити стабільні і стійкі енергопоставки", - йдеться в заяві міністрів Сполучених Штатів, Франції, Канади, Німеччини, Італії, Японії та Великої Британії.

Країни також наголосили на важливості переходу на зелені джерела енергії "в контексті російської війни з використанням викопного палива".

Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон так описала завдання засідання міністрів "Групи Семи": "Ми мусимо заявити про те, що перехід на зелену енергію залишається пріоритетом а також продовжувати відповідати на незаконне російське вторгнення до України сильними та ефективними заходами".

Росія - великий виробник багатьох мінералів та металів, необхідних для переходу на чисту енергію, зауважили в Міжнародній енергетичній організації. "Вторгнення цієї країни до України підкреслює потребу диверсифікувати поставки і посилити енергобезпеку", - йдеться в дописі організації у Twitter.

На початку травня, повідомляє AFP, країни "Групи Семи"заявляли про намір припинити купувати російську нафту, однак строків зупинки закупівель названо не було.

Сполучені Штати, Британія та Канада вже запровадили нафтові ембарго проти Росії.

Як писав Голос Америки, зростання світових цін на енергоресурси збільшило надходження валюти до Росії, попри жорсткий режим міжнародних санкцій.

Більше

XS
SM
MD
LG