Спеціальні потреби

Актуально

Як захистити свободу мирних зібрань в Україні: новий посібник для активістів та правоохоронців

Сутичка представників "Національного корпусу" з поліцією під час акції протесту 9 березня 2019 року

Чи потрібен дозвіл, аби провести мирне зібрання? Чи можна зібратися на мирний протест спонтанно, не повідомивши органи влади? Що може робити протестувальник, а що неприпустимо? Як реагувати, якщо поліція під час мирної акції громадян вдається до протиправних дій?

Відповідь на ці та багато інших запитань зібрали у буклеті, виданому Мін'юстом і Нацполіцією України за сприяння Посольства США в Україні. Брошура має назву «Право на мирні зібрання» і роз’яснює права учасників масових акцій та завдання поліції.

Право на мирні зібрання є невід’ємним елементом демократичного суспільства, – наголосила, представляючи буклет, заступниця посла Памела Тремонт. Вона нагадала, що відповідь влади в Україні на вияв цих фундаментальних свобод не завжди була адекватною.

Памела Тремонт
Памела Тремонт

«За час, що минув після Революції Гідності, правоохоронні органи добилися суттєвого прогресу. Втручання держави у мирні протести зменшилось. Але в Україні, як і в багатьох інших демократіях, існує брак взаєморозуміння щодо прав протестувальників, з одного боку, і обов’язків поліції, з другого. Важливо, щоб організатори мирних акцій і поліція досягли такого спільного розуміння», – зазначила Тремонт.

Видання буклету має послужити цій меті. Як розповів народний депутат Мустафа Найєм, наразі в Україні відсутнє законодавче забезпечення мирних зібрань. Єдина норма – стаття 39 Конституції України, яка це право декларує. Що ж до конкретного закону, то його досі нема.

«Тому цей буклет важливий, аби всі чітко розуміли, що можна і чого не можна робити під час мирних акцій. Яким чином ці акції треба реєструвати. Що з собою дозволяється приносити, чого не дозволяється. І що робити, коли тебе затримують. Все прописано у цьому буклеті, і він буде посібником для людей, які виходитимуть на мирні протести», – сказав Найєм.

Як запевнив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький, сьогодні українські поліцейські застосовують цілком нові підходи до забезпечення громадського порядку під час мирних зібрань. Змінилася тактика і програми підготовки, розроблені спільно з міжнародними партнерами, зокрема, з інструкторами з поліції США. І зараз поліцейський перебуває на місці проведення мирного зібрання не для того, щоб обмежити це право громадян, а щоб охороняти громадський порядок і безпеку.

Олексій Білошицький
Олексій Білошицький

«Українська патрульна поліція змінила стандарти, і всі інші підрозділи теж підтягуються», – зазначив Білошицький. Невдовзі ініціатори проекту обіцяють запустити вебсайт www.pravo-na-protest.org.ua. Вони сподіваються: українці скористаються ним як платформою для обговорення ідеї – як краще захистити свободу мирних зібрань в Україні.

Дивіться також: Час-Тайм. Як соцмережі впливають на виборчу кампанію в Україні?

Час-Тайм. Як соцмережі впливають на виборчу кампанію в Україні?
please wait

No media source currently available

0:00 0:15:00 0:00

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG