Спеціальні потреби

Янукович посилив «путінізацію» України, але не потрапив у список «ворогів» українських ЗМІ


Президент Янукович під час прес-конференції
Вперше за кілька років перші особи України не очолили жоден з антирейтингів «ворогів» українських ЗМІ. У день працівників засобів масової інформації, який в Україні відзначили 6-го червня, Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та Незалежна медіа-профспілка оприлюднили свої антирейтинги.

Першими у списку НСЖУ стали керівники парламентських фракцій, народні депутати: від Партії регіонів – Олександр Єфремов, від Народної партії – Ігор Шаров та Комуністичної партії – Петро Симоненко.

«Вперше перші особи держави тут не фігурують, хоча прем'єр-міністра Миколи Азарова називали багато експертів, і приводом для цього були суттєві обмеження, які з'явилися в будинку уряду для роботи журналістів».
Вікторія Сюмар
Незалежна медіа-профспілка України у першій п’ятірці «ворогів» називає нинішнього прем'єр-міністра Автономної Республіки Крим, колишнього главу МВС Анатолія Могильова, співвласника медіа-холдингу «Главред-медіа» Ігоря Коломойського, голову міської ради Одеси Олексія Костусєва. Далі слідують декілька народних депутатів України, мер і губернатор Харкова, слідчий Донецької прокуратури.

Виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар зазначає, що вперше за останні кілька років перші особи держави не потрапили в цей антирейтинг. Подібна «незвичайність» – не помилка, кажуть експерти. Нинішнє дослідження, за словами Сюмар, допомагає точніше зафіксувати «персональну відповідальність» окремих осіб за порушення прав журналістів.

Від ймовірного до очевидного

«Вперше перші особи держави тут не фігурують, хоча прем'єр-міністра Миколи Азарова називали багато експертів, і приводом для цього були суттєві обмеження, які з'явилися в будинку уряду для роботи журналістів», – сказала Вікторія Сюмар, коментуючи результати антирейтингу «ворогів журналістів» за 2011-ий рік.

У список «ворогів преси», продовжує Вікторія Сюмар, потрапили безпосередні виконавці, які вчинили не абстрактні, а конкретні порушення.

«Ми бачимо, що в цьому списку є голова національного Першого телеканалу Єгор Бенкендорф. Телеканалу, який утримується на кошти платників податків, і який більше всіх не дотримується журналістських стандартів за всіма моніторингами. Телеканал фактично перетворився на канал пропаганди, якої раніше ми не спостерігали: повний дисбаланс думок, відсутність точок зору опозиції, домінування у новинах «синхронів» партії влади. Очевидно, це свідчить про високий рівень цензури.... А прямим шефом Єгора Бенкендорфа, по суті, є прем'єр-міністр Микола Азаров», – зазначає Сюмар.

Нагадаємо, що за підсумками 2010-го року, які були оприлюднені Незалежною медіа-профспілкою у травні 2011-го року, рейтинг «ворогів преси» очолив президент Віктор Янукович. Друге місце зайняв прем'єр-міністр Азаров.

У той же час журналісти, присутні при оголошенні нинішнього антирейтингу, кажуть, що і сьогодні українська влада не дуже сильно прислухається до їхньої думки.

Нова карта України

«Робота, яку ми робимо, ігнорується владою. Чиновники та органи державної влади не звертають уваги на те, що говоримо ми, українські журналісти. Але коли про це говорять іноземці, будь-хто з Дому свободи, то це скандал, і на це звертають увагу».
Мустафа Найєм
«Робота, яку ми робимо, ігнорується владою. Так сталося, що чиновники та органи державної влади не звертають уваги на те, що говоримо ми, українські журналісти. Але коли про це говорять іноземці, будь-хто з Дому свободи, то це скандал, і на це звертають увагу», – стверджує журналіст Інтернет-видання «Українська правда» Мустафа Найєм.

Журналіст показав усім присутнім київську «карту корупції», складену з 19 найгучніших журналістських розслідувань корупції в столиці Україні. За цими фактами в даний момент ведуться розслідування, переважно представниками громадських організацій, без активної участі з боку органів влади.

«Карта корупції» була вручена вранці 6-го червня іноземним журналістам, які зібралися біля воріт резиденції президента Віктора Януковича, щоб подивитися, як живе глава далеко не найбагатшої країни Європи.

Мустафа Найєм (праворуч)
Мустафа Найєм (праворуч)
«Такими діями ми хочемо стати помітними для нашої влади через іноземців. Сподіваємося, що в Україну приїдуть іноземні колеги, які будуть писати і про те, що дійсно у нас відбувається, а не тільки про футбольний чемпіонат Євро-2012», – каже Мустафа Найєм.

На цій двомовній карті – українською та англійською мовами – розповідається про розтрати та зловживання, виявлені журналістами в минулому році. На ній, серед іншого, зафіксовано витрати на дороге будівництво резиденції президента України, вертолітні майданчики, які зводяться по всій Україні для глави держави. Повідомляється про завищення, майже на триста мільйонів доларів, покупки декількох бурових вишок для національної акціонерної компанії «Нафтогаз Україна».

Малознайомі чиновники

На думку керівника політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень Світлани Конончук, антирейтинг, в якому досить-таки багато малознайомих простим українцям чиновників, вказує не тільки на конкретні правопорушення стосовно журналістів. Цей список також відображає ставлення експертів до тих дій і подій, в яких задіяні фігуранти антирейтингу. Погано це чи добре, Світлана Конончук не береться обговорювати.

«Немає певного стандарту для відборів, доводиться покладатися на особистий досвід журналістів... Складно сказати, чому ця чи інша персона – більший «ворог». У будь-якому випадку, перші особи держави, які мають право законодавчої, виконавчої та представницької ініціативи – спікер парламенту, прем'єр-міністр, президент – як політичні діячі мають у першу чергу нести відповідальність за стан свободи слова в країні», – зазначила Світлана Конончук.

Україна і «путінізація»

«Прем'єр-міністр Угорщини і президент України під приводом так званих реформ систематично руйнують критично важливу систему стримувань і противаг. Вони проводять у своїх країнах політику «пупінізації».
Дейвид Креймер
У новій доповіді неурядової організації Дім свободи вся відповідальність за згортання демократичних процесів в Україні покладається саме на главу держави – Віктора Януковича. Це дослідження з'явилося 6-го червня – у день, коли журналісти Україні відзначають своє професійне свято.

На думку експертів Дому свободи, дві країни у Центральній і Східній Європі – України та Угорщина – лідирують за рівнем антидемократичних тенденцій.

«Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент України Віктор Янукович під приводом так званих реформ систематично руйнують критично важливу систему стримувань і противаг. Вони проводять у своїх країнах політику «пупінізації», хоча – як би іронічно це не звучало – в самій Росії "путінізм" за останній рік дискредитував себе, а звичайні російські громадяни все наполегливіше вимагають гарантій підзвітності і прозорості уряду», – пише у доповіді президент Дому свободи Дейвид Креймер.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG