Спеціальні потреби

Рак простати: експерти рекомендують відмовитися від масових тестів


Незалежна експертна комісія рекомендує американським лікарям не проводити спеціальний аналіз крові для виявлення раку простати. Створена урядом консультаційна група вважає, що тест несе більше шкоди, ніж користі.

«Якщо чоловік наполягає на проведенні дослідження і розуміє його потенційну користь і можливу шкоду, то навіщо йому це забороняти. Це його індивідуальний вибір».
Вірджинія Моєр
Рак простати – другий за поширеністю вид раку. Минулого року такий діагноз було поставлено 240 тисячам чоловіків, в основному – пацієнтам старше 60 років. Для 33 тисяч осіб хвороба мала фатальні наслідки.

Простата або передміхурова залоза є частиною репродуктивної системи чоловічого організму і виробляє рідину, що входить до складу сперми.

З 1990-их років аналіз на простатичний специфічний антиген (ПСА) став звичною медичною процедурою для чоловіків старше 55 років у США та деяких інших розвинених країн. Під час цього аналізу вимірюють вміст у крові білка, рівень якого підвищується за наявності ракових клітин у простаті. У разі виявлення раку, пацієнт проходить інтенсивний курс лікування, спрямований на зменшення пухлини. Це може бути радіотерапія, хірургічна операція або прийом естрогенів.

Однак найчастіше тест на ПСА дає сигнал помилкової тривоги. Чоловікам, у яких, як потім виявляється, раку немає або пухлина настільки мала, що не є реальною загрозою для здоров'я, доводиться проходити через зайві і потенційно небезпечні процедури, такі як біопсія тканин простати.

У 2008-му році експертна комісія рекомендувала відмовитися від тестів на ПСА для чоловіків старше 75 років. Тепер експерти вважають, що ці тести зовсім не потрібні. До такого висновку комісія дійшла на основі двох великих досліджень, які ставили за мету оцінити користь від подібних тестів.

Базуючись на результатах клінічних випробувань, проведених в США і Європі, експерти прийшли до висновку, що ризик від скринінгу простати більший, аніж користь від його проведення.

«У найкращому випадку тільки одна людина з тисячі, які пройшли цю процедуру, уникне смерті від раку простати в найближчі десять років. У той же час дві-три людини отримають ускладнення у вигляді тромбу, серцевого нападу або інсульту. А у сорок осіб виникнуть серйозні наслідки втручання: еректильна дисфункція, нетримання сечі або і те, й інше», – пояснює голова експертної комісії Вірджинія Моєр.

Крім того, п'ятеро з цієї тисячі помруть протягом місяця після проведення хірургічної операції з лікування раку простати.

Але не всі згодні з рекомендаціями експертів. Критики кажуть, що в дослідженнях, на яких вони засновані, є серйозні недоліки.

Втім, голова комісії Вірджинія Моєр каже, що експерти зовсім не рекомендують повністю відмовитися від тестів на ПСА. Вони лише вважають, що немає необхідності в масовому скринінгу.

«Якщо чоловік наполягає на проведенні дослідження і розуміє його потенційну користь і можливу шкоду, то навіщо йому це забороняти. Це його індивідуальний вибір», – каже вона.

Лікарі не зобов'язані дотримуватися рекомендацій комісії, але до них можуть прислухатися страхові компанії, які можуть відмовитися покривати витрати на тест на ПСА. Рекомендації комісії і критичні коментарі опубліковані у журналі «Annals of Internal Medicine».
XS
SM
MD
LG