Спеціальні потреби

Актуально

Телемедицина, розмінування і протидія тероризму: НАТО фінансує 33 наукових проекти в Україні

Найкращі розробки представили під час Інформаційного дня Програми НАТО «Наука заради миру і безпеки»

Українські вчені створили портативний пристрій для генерування струму – більш ємний та легкий, ніж традиційні літієві батареї.

Ігор Завалій
Ігор Завалій

Таке обладнання вкрай необхідне солдатові в зоні бойових дій для підзарядки рації, комп’ютера, приладу нічного бачення.

«Наш проект «Портативне енергетичне забезпечення» був би неможливий без допомоги НАТО», – сказав «Голосу Америки» професор Фізико-математичного інституту Національної Академії наук Ігор Завалій.

Про наукову співпрацю з Альянсом ішлося під час Інформаційного дня Програми НАТО «Наука заради миру і безпеки» в Міністерстві освіти і науки України.

Учасники мали змогу ознайомитись з історіями успіху – успішними розробками українських науковців, створеними в межах Програми.

Вчені з Київського політехнічного інституту спільно з норвезькими колегами створили сучасну систему розпізнавання мін та вибухових пристроїв. Міношукач здатен виявити вибухівку в ґрунті на глибині до півметра, причому «бачить» як металеві, так і пластикові міни, виводячи їх зображення на монітор.

Науковці з того ж таки КПІ, разом з експертами з Канади, розробили портативний мікрохвильовий радар для захисту персоналу. Радар працює на відстані в 20 метрів, виявляючи на тілі людини приховану зброю – пістолети, гранати, вибухівку.

Загалом Програма НАТО «Наука заради миру і безпеки» (SPS) фінансує понад тридцять проектів, які зараз виконуються в Україні.

Котра з історій успіху найвизначніша? Відповідаючи на це запитання, старша радниця програми НАТО Деніз Бетен згадує унікальний циклотрон, створений на базі Харківського фізико-технічного інституту. Він найменший за розмірами серед світових аналогів, найдешевший та простий в експлуатації.

Деніз Бетен
Деніз Бетен

«Це найбільше досягнення, флагман нашої співпраці», – сказала Бетен «Голосу Америки».

За її словами, сьогодні на передній план у науковому партнерстві НАТО і України вийшло гуманітарне розмінування. Пріоритетом стала також телемедицина. На початку 2020-року стартує масштабний проект з навчання парамедиків, яких готуватимуть для роботи в зонах воєнного конфлікту.

«Починаючи з 2014 року, Україна є найбільшим бенефіціаром Програми НАТО «Наука заради миру і безпеки», – наголосив, виступаючи на заході, голова представництва НАТО в Україні Александер Вінніков. За його словами, «Сотні українських науковців взяли участь у спільних проектах SPS, скористалися стипендіями, отримали обладнання для досліджень».

Дивіться також: Собаки-лікарі допомагають забути про біль. Відео

Собаки-лікарі допомагають забути про біль. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Всі новини дня

США відправляють до України броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости. Відео

США відправляють до України броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Броньовані авто, медичний транспорт, тимчасові мости: корабель із важливим американським військовим обладнанням відправили в Україну із Бельгії через Німеччину.

У Пентагоні заявили про зібрання другого засідання контактної групи з оборони України. Відео

У понеділок, за ініціативи очільника Пентагону Остіна, представники понад 40-ка країн світу візьмуть участь у другому засіданні контактної групи з оборони України. Тим часом, Міноборони США показало, як американські військові завантажують гаубиці M777 - для доставки в Україну.

Ентоні Блінкен обговорив питання продовольчої безпеки із українськими дипломатами. Відео

Державний секретар Ентоні Блінкен напередодні відвідав Український Інститут Америки у Нью-Йорку, аби продемонструвати солідарність з народом Україною.

Чи достатньо робить безпосередньо Європейський Союз для України? Відео

Чи достатньо робить безпосередньо Європейський Союз для України? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:37 0:00

9,5 мільярдів доларів нової допомоги від «Групи Семи» - аналіз підтримки України з боку ЄС та що відбувається із санкціями проти Росії?

Благодійне турне Злати Огневіч у США - співачка жертвує на потреби України. Відео

Українські артисти продовжують допомогати протистояти російській війні зі свого, культурного фронту.

Більше

XS
SM
MD
LG