Спеціальні потреби

Актуально

Аби протидіяти Росії важливо поширювати інформацію щодо її планів та провокацій – заступник постійного представника США при ООН

Інтерв’ю із Джеффрі Прескоттом, заступником голови місії США в ООН, про дипломатичні зусилля США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:30 0:00

Інтерв’ю із Джеффрі Прескоттом, заступником голови місії США в ООН, про дипломатичні зусилля США. Відео

Цього тижня світ спостерігав за активізацією дипломатичних зусиль в рамках Організації Об`єднаних Націй, щодо врегулювання ситуації довкола потенційної військової агресії Росії проти України.

У понеділок Рада Безпеки ООН провела засідання, присвячене обговоренню ситуації на українському кордоні. Зустріч ініціювало Постійне представництво США при ООН. Вона мала інформаційний та превентивний характер. Жодних рішень чи резолюцій прийнято не було.

Незважаючи на позицію Росії, яка наголошувала на тому, що немає підстав для обговорення, більшість учасників зустрічі виступили з досить критичними заявами щодо дій Російської Федерації.

Чому для Сполучених Штатів було важливо провести це засідання; яка тактика уряду США щодо протидії російським провокаціям та потенційному вторгненню; чи варто боятися головування Росії у Раді Безпеки – відповідь на ці та інші питання надав кореспондентці «Голосу Америки» Ірині Соломко заступник Постійного представника США при ООН Джефрі Прескотт.

Ірина Соломко: Після засідання Ради Безпеки ООН та заяв російського посла склалося враження, що Росія готова до дипломатичного шляху вирішення конфлікту, проте, останні данні Міністерства оборони США щодо підготовки Росією провокації на сході, продемонстрували, що ескалція триває. Як би ви могли прокоментувати цю ситуацію?

Джефрі Прескотт: Думаю найважливіше, що ви почули під час засідання у заявах держав, це те, що шлях миру та дипломатії – кращий, аніж шлях війни. Саме тому Сполучені Штати та наші союзники і скликали засідання. Ми хотіли мати відкриту зустріч, на якій Росія повинна виступити перед світом і пояснити: чому на українському кордоні перебуває понад сто тисяч її військових? Чому вона проводить ці ескалаційні дії, в тому числі планує провокації? Ще раз переконатися, що світ чітко зазначив: дипломатія – це спосіб вирішення питань безпеки в Європі, включаючи Україну. А шлях протистояння – неправильний підхід. Я думаю ви почули цей об’єднаний голос.

І. С.: Тобто і США, і інші члени РБ ООН задоволені результатами зустрічі?

Д. П.: У нас немає сумнівів щодо цього. І ми обрали цей шлях, бо намагаємося використати усі наявні дипломатичні інструменти. Тому ми вже провели більше двохсот зустрічей з лідерами, аби обговорити кризу. Це і ОБСЄ, і НАТО. Ми маємо двосторонні контакти з Росією. Зараз докладається дуже багато дипломатичних зусиль. І Рада Безпеки – найкращий майданчик, аби обговорювати питання миру та безпеки. Вона має не лише реагувати на події, а й використовувати так звану превентивну дипломатію. Це те, що ми робили у понеділок.

І. С.: Низка експертів не виключають, що Росія не буде вдаватися до масштабного вторгнення, а буде проводити локальні військові операції. В такому випадку країнам буде важче застосовувати санкції, а ООН – реагувати.

Д. П.: Саме тому ви бачите, що США постійно озвучують інформацію, яку отримують, як це було з даними щодо потенційних провокацій Росії. Україна також чудово знає, чого чекати від Росії. Українці живуть з цим вже багато років. Про це знають США та решта світу.

І. С.: Ми пам`ятаємо 2014-ий, коли Росія проводила свої операції під прикриттям, наприклад, використовуючи «зелених чоловічків» у Криму. Коли решта світу зрозуміла це, було вже занадто пізно. Ці речі дозволили Росії уникнути покарання. В цьому контексті, чи зможе Рада Безпеки адекватно зреагувати, якщо Росія знову скаже, що це – не вона?

Ми розуміємо: агресія, яку Росія може планувати, може мати різні форми.

Д. П.: Саме тому так важливо, що США та партнери поширюють інформацію щодо планів Росії. Саме тому ми ділимося даними наших розвідувальних служб із союзниками. Бо ми розуміємо: агресія, яку Росія може планувати, може мати різні форми. Вона може бути прихованою, включати в себе «операції під чужим прапором» чи провокації. Тому нам важливо, щоб світ розумів, що може статися. Тому ми скликали Раду Безпеки, бо переконані: важливо говорити про ті загрози, які несе Росія. І ми готові використовувати цей майданчик для подальших дипломатичних зусиль. Але ми також продовжимо поширювати інформацію та працювати з нашими партнерами, аби переконатися, що ми бачимо ситуацію однаково та готуємося до відповіді, коли Росія вирішить продовжити вторгнення.

І. С.: Лютий – місяць, коли Росія головує у Раді Безпеки. Оскільки є інформація, що Росія планує розпочати свої операції найближчим часом, є побоювання, що Москва може скористатися своїм статусом та завадити Раді Безпеки адекватно і швидко відреагувати. Ви поділяєте ці побоювання?

Д. П: Правила Ради Безпеки досить чіткі. Якщо є питання, яке має бути розглянуте РБ ООН, це відбудеться. І у головуючого немає можливості це змінити. Мене більше хвилює, якщо Росія продовжить свою тактику. Ви бачили у понеділок, як Росія намагалася уникнути питання, відволікти увагу, і не давати пояснення чому вона має більше аніж сто тисяч військових на кордоні з Україною? І чому виглядає так, що вона погрожує подальшими військовим вторгненням? Але ми готові мати подальші розмови щодо цього в рамках РБ ООН.

І. С.: Тобто ми можемо очікувати на нові засідання?

Д. П.: Ми готові використовувати РБ ООН, але це буде відбуватися разом з іншими дипломатичними зусиллями, які ми поєднуємо. Тому ви бачите, що ми постійно консультуємося з Європейським Союзом, Постійним представництвом України при ООН. Намагаємося працювати з усіма членами РБ ООН, щоб люди могли слідкувати за цією дуже чіткою загрозою міжнародному миру та безпеці.

І. С.: 17 лютого Росія планує знову провести засідання Ради Безпеки, присвячене виконанню Мінських угод. Багато експертів називають його піар-акцією росіян, яка дозволяє поширювати їхні наративи на такому високому рівні.

Практично усі члени РБ ООН чітко заявили, що шлях дипломатії кращий, аніж шлях війни. І це нас веде до ключових принципів ООН – територіальної цілісності та суверенності держав.

Д. П.: Ми чекаємо на можливість обговорити Мінські угоди. Почути, як відбувається процес. Вочевидь, зараз відбувається досить активний дипломатичний процес довкола цього питання. Але якщо під час засідання буде намагання відволікти чи змінити напрям розмови, ми готові повертати зустріч у конструктивний напрямок. Одна з причин, чому ми беремо участь у цій розмові, полягає в тому, що ми бачимо реальну можливість для обох сторін обговорити ситуацію.

І. С.: Окрім засідання РБ ООН, на 23 лютого заплановані дебати Генеральної Асамблеї ООН щодо ситуації на тимчасово непідконтрольних територіях України. Позиція Росії на них досить деструктивна, з 2014-го вона повторює ті самі повідомлення. В чому ви бачити важливість цієї події в контексті донесення правди?

Д. П.: Відповідаючи на питання, я би хотів повернутися до того, що ми побачили цього тижня. Практично усі члени РБ ООН чітко заявили, що шлях дипломатії кращий, аніж шлях війни. І це нас веде до ключових принципів ООН – територіальної цілісності та суверенності держав. Ідеї, що ти не можеш просто змінити кордони іншої країни силою. І міжнародне співтовариство має спільне зобов’язання відстоювати ці принципи та боротися з них. І це те, що ви побачили у понеділок. Переконаний, ви і далі побачити, як ООН буде їх підтримувати та адвокатувати за них.

Всі новини дня

В Україні вшанували близько 500 вбитих війною дітей у Міжнародний день невинних дітей-жертв агресії

Дитяча іграшка на місці багатоквартирного будинку, пошкодженого російським ракетним ударом, Підгороднє, поблизу Дніпра, Україна, 4 червня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Організація об’єднаних націй відзначає 4 червня Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії. В Україні цього дня вшанували пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України.

Загиблих унаслідок російської війни дітей в Україні є вже щонайменше пів тисячі – цитує дані президента України Володимира Зеленського агенція Associated Press. Крім того, за інформацією ООН, ще близько 1000 українських дітей були поранені, а близько 16 тисяч були примусово вивезені до Росії.

Уночі 4 червня в Україні унаслідок ракетного удару загинула 2-річна дівчинка. Трагедія сталася у Підгородненській громаді Дніпропетровської області. Ще 5 дітей травмовано, 3 з них досі у важкому стані.

Видання Guardian пише з посиланням на агенцію France Presse, що атака на Дніпропетровщині, відповідальність за яку українська сторона покладає на Росію, частково зруйнувала кілька двоповерхових будинків, а також 10 приватних будинків, магазин і пошкодила газопровід. Загалом, офіційний Київ повідомляє, що внаслідок атаки постраждало щонайменше 22 особи.

Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс після чергової нічної авіаатаки заявила у Twitter, “що більше Росія намагатиметься стерти Україну, то більше України буде”. Дипломатка придбала пам’ятну вишиванку у цей день. Раніше Сіммонс також однією з перших повідомляла про загибель української дитини від російських обстрілів у Міжнародний день захисту дітей.

Міжнародні ЗМІ цитують вислів президента України Зеленського про те, що “російська зброя та ненависть продовжують щодня забирати та нищити життя українських дітей”, які могли б “стати відомими вченими, художниками, спортивними чемпіонами, творити історію України”. Видання NPR також цитує заклик віце-прем’єр-міністерки України Ірини Верещук з проханням уявити масштаби цієї трагедії, коли загиблу 2-річну дівчинку вибирав з-під завалів будинку її власний батько, який під час обстрілів був на чергуванні, а його дружина залишалася з донькою вдома.

Перша леді України Олена Зеленська цього дня взяла участь у відкритті пам'ятника дітям, які загинули внаслідок російської агресії. Пам’ятний знак “маленьким янголам” відкрили у Харкові, а Зеленська у Twitter написала: “Ми вшановуємо їхню пам'ять, але це за межами нашого розуміння - діти повинні жити”.

"Ми повинні захистити кожну невинну дитину", - закликав засновник благодійного фонду Save Ukraine / "Спасемо Україну" Микола Кулеба.

Як повідомляв Голос Америки, члени Конгресу засудили депортацію українських дітей та вважають це ознакою геноциду.

Дивіться також:

Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу після виступу у Сінгапурі, 4 червня 2023 р. Mark Cheong/The Straits Times via REUTERS

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.

Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.

Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.

На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.

Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.

А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.

Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.

Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.

Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.

У Росії арештовують за прапор власних Повітряно-космічних сил, бо він синьо-жовтий – британська розвідка

Мітинг біля російського консульства у Франкфурті, Німеччина, 31 травня 2023 р. AP Photo/Michael Probst

Міністерство оборони Великої Британії опублікувало дані розвідки про те, як співробітники російських спецслужб тлумачать “драконівське законодавство Росії”. Йдеться, зокрема, про хвилю арештів, причиною яких стало використання синьо-жовтої символіки.

У тому числі, представники Національної гвардії Росії заарештували 22-річного чоловіка поблизу Санкт-Петербурга за демонстрацію прапора власних Повітряно-космічних сил Росії. Причиною затримання стали кольори прапора – синьо-жовті.

Крім того, раніше арештували працівницю будинку престарілих, яка одягла на роботу синьо-жовту куртку.

Публічна демонстрація синьо-жовтих речей у Росії є поза законом, оскільки це може свідчити про непомітну підтримку України – припускає Міноброни Великої Британії.

А придушення таких проявів, вважають у британській розвідці, “підкреслює невпевненість та параноїдальні настрої російських чиновників щодо того, що вважається допустимим у дедалі більш тоталітарній системі”.

Водночас розвідка інформує, що критика арештів пролунала “з неочікуваного боку” – від ультранаціоналістичної і провоєнної Ліберально-демократичної партії Росії, чия власна символіка містить жовтий і синій кольори.

Генсек НАТО у Стамбулі переконував Ердогана не протидіяти вступу Швеції до Альянсу

Генсек НАТО Єнс Столтенберґ і президент Туреччини Реджеп Ердоган у Стамбулі, Туреччина, 4 червня 2023 р. Murat Cetinmuhurdar/Handout via REUTERS

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ у Стамбулі обговорив із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом порядок денний липневого саміту Альянсу, що триватиме у Вільнюсі. Зокрема, йшлося про підтримку України та про членство Швеції у НАТО. Генсек заявив, що сподівається якомога швидше завершити приєднання країни до Альянсу.

Столтенберґ повідомив турецькому президенту, що Швеція “зробила значні конкретні кроки, щоб задовольнити занепокоєння Туреччини” – інформує офіційний сайт Альянсу. Як повідомляв Голос Америки, саме Туреччина (разом з Угорщиною) зволікала із ратифікацією членства Швеції в НАТО.

Кроки Швеції, за словами Столтенберґа, включали внесення поправок до конституції країни, припинення ембарго на поставки зброї та активізацію співпраці в боротьбі з тероризмом.

Генсек НАТО наголосив, що “Швеція виконала свої зобов’язання” і додав, що “було важко бачити демонстрації проти Туреччини та проти НАТО у Швеції”, але закликав не дозволити їх організаторам досягти успіху в спробах заблокувати антитерористичну співпрацю та вступ Швеції до НАТО.

Йдеться зокрема про акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран. Як повідомляла агенція Reuters, Ердоган тоді заявив, що Швеції не варто очікувати підтримки Туреччини щодо її членства в НАТО.

Столтенберґ подякував президенту Туреччини за “рішучу підтримку України”, у тому числі щодо Чорноморської зернової ініціативи.

Дивіться також:

Росія мілітаризує суспільство, залучаючи дітей до підтримки війни – ЗМІ

На архівному фото: "Дитячий парад" у Ростові-на-Дону, Росія. AP Photo

У російських школах впроваджують навчальну програму з наголосом на героїзації армії, водночас демонізуючи Захід як “бандитів”. Тему снайперів додано навіть до програми з математики початкової школи – пише видання New York Times.

"Воєнні" букварі та пластикові гвинтівки

Армійської теми у Росії торкаються навіть букварі, а, наприклад, на змаганнях із плавання у Магнітогорську підлітки пірнали в басейн у камуфляжній формі, інші учасники одягали на спини моделі автоматів Калашникова.

“Ці зусилля є частиною масштабної кампанії Кремля з мілітаризації російського суспільства, навчання майбутніх поколінь шанобливому ставленню до армії та подальшого закріплення наративу президента Путіна про те, що “на нашій батьківщині знову розв’язана справжня війна”, - пише New York Times.

За інформацією видання, так Кремль сподівається переконати громадськість активно підтримувати військові зусилля, а молодих чоловіків – воювати.

Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді.
Грег Юдін
“Вони намагаються націлитися на людей, які мають найменше ресурсів, — цитує NYT Грега Юдіна, російського соціолога, який проводить дослідження в Прінстонському університеті в США. – Найкращий можливий спосіб мобілізувати суспільство – це промивання мізків молоді”.

Про мілітаризацію російських шкіл повідомляв і журнал Economist. За інформацією видання, у рамках “історичного квесту” діти у Росії стріляли із пластикових гвинтівок і кидали гранати в імітацію танка. Учасникам одягли радянські солдатські кашкети, а на футболках працівників музею, де відбувався квест, була вишита літера Z – символ підтримки вторгнення Росії в Україну.

Шкільні програми із прищеплення “російських цінностей” на противагу західним покликані виправдати російську війну, а за задумом організаторів “у дітей повинно бути позитивне враження від армійського життя, адже багато з них незабаром можуть піти в армію” – пише Economist.

Видання наводить дані опитування російської організації “Левада-Центр”, згідно з якими, близько 80% росіян підтримують відновлення піонерської організації. І 87% людей віком від 55 років були “зацікавлені” у цьому.

Водночас дослідники російської Вищої школи економіки перед вторгненням Росії до України заявляли, що молодь, згідно з опитуваннями, віддає перевагу менш ідеологічним громадянським активностям, наприклад місцевим громадським роботам.

Російська "Юнармія" як "мілітаризація дітей"

Російська “Юнармія” (організація, заснована Міністерством оборони РФ у 2016 році), яка навчає дітей військовим навичкам у літніх таборах, стверджує, що нараховує 1,35 мільйона членів по всій Росії. До організації приймають школярів віком від 8 років.

Як повідомляло раніше Радіо Свобода, Росія почала створювати загони «Юнармії» навіть на тимчасово окупованих територіях півдня України. Мер Меліотополя Іван Федоров заявляв, що російські окупаційні сили "посилюють ідеологічний тиск" на дітей і молодь. За словами мера, "у школах навчають за російськими підручниками з відповідним тлумаченням історії, старшокласникам планують викладати початковий військовий вишкіл, тобто готують до можливої участі у так званих "добробатах".

Іван Федоров назвав цей процес "мілітаризацією дітей".

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець заявляв, що "викликає хвилювання мілітаризація освіти та російська пропаганда, спрямована на українських дітей". Лубінець зазначив, що Росія такими діями виховує в неповнолітніх ненависть до рідної держави та "бажання мститися за війну, але не росіянам, а Україні". За словами Лубінця, такі дії є "проявом геноциду" та однією з форм примусу до подальшої служби у збройних силах Росії.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG