Актуально
- Роман Ошаров
- Тарас Бурнос
Замах на Путіна розкрили спецслужби України та Росії

Спецслужби України і Росії запобігли спробі замаху на лідера президентських виборчих перегонів прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна. В понеділок 27 лютого в телеефірі державного «Первого канала» був показаний чотирихвилинний репортаж з Одеси, де, як передбачається, готувався теракт.
За інформацією журналістів «Першого каналу», вибухи і замах на главу уряду Росії були заплановані в Москві відразу після президентських виборів 4 березня.
«Кінцева мета була поїхати в Москву і спробувати зробити замах на прем'єра Путіна. Є такі міни військового зразка, які називаються протибортові міни. Так що не обов'язковим є навіть смертник», - говорить в сюжеті під час оперативних зйомок в слідчому ізоляторі Служби безпеки України в Одесі Адам Осман, який перебував раніше в міжнародному розшуку.
Адам Осман, повідомляє в своєму репортажі з України Антон Верницький, довгий час жив в Лондоні і був зв'язковим терористів в Одесі і інструктором. Він повинен був навчити кількох терористів і переправити їх до Москви. Всі терористи прилетіли до України з Об'єднаних Арабських Еміратів через Туреччину з чіткими інструкціями від представників Доку Умарова.
У сюжеті нічого не говориться про національність терористів. Також немає інформації про те, чи причетний до них чеченський кілер, 29-річний громадянин Росії Аслан Діка, який у вересні 2011-го року розстріляв в Одесі кількох українських міліціонерів, після чого був убитий українським спецназом.
У кадрах репортажу, де говорить Осман, на його обличчі видно численні синці та подряпини, оброблені зеленкою. Є кілька кадрів, які демонструють забинтовані зі слідами медпрепаратів руки Адама Осмаева. Як стверджується в телесюжеті, банда міжнародних терористів постраждала під час пожежі в непримітному одеському дворику 4 січня.
За припущенням репортерів, Адам Осман охоче співпрацює зі слідством, сподіваючись, що це допоможе йому уникнути екстрадиції в Росію.
Весь план підготовки терактів оперативники знайшли в ноутбуці Осмаева:
«Серед файлів вказані відео з проїздом кортежу, зокрема - Путіна. Щоб було зрозуміло, як сідає особа, яку охороняють, скільки машин супроводжує, з різних ракурсів, з різних вулиць. Тобто люди навчалися не на одному прикладі, а на кількох», - заявив в сюжеті анонімний оперативний співробітник ФСБ.
Керівник прес-центру Служба безпеки України Марина Остапенко підтвердила журналістам інформацію про те, що затримані готували замах на Володимира Путіна. Прес-секретар прем'єр-міністра також підтвердив цю інформацію, але відмовився від інших коментарів.
Новина про зірваний українськими спецслужбами замах на Володимира Путіна моментально розійшлася в російській блогосфері і соціальних мережах. Користувачі задаються питанням, чи правдива ця інформація, чи це - передвиборчий трюк команди кремлівських політтехнологів. У відповідь прес-служба «Першого каналу» розповсюдила повідомлення, в якому назвала людей, які вважають сюжет про зірваний замах піар-ходом Путіна, «психічно хворими».
«Це явна ознака психічного нездоров'я людей, що поширюють таку реакцію, пов'язаного, очевидно, з передвиборчою кампанією», - заявили в прес-службі державного телеканалу на запитання видання Gazeta.ru.
«Голос Америки» звернувся до політологів і експертів з проханням прокоментувати новини про зірваний резонансний злочині і про те, який електоральний ефект подібні повідомлення можуть мати на росіян.
Кампанія страху
Відомий російський політолог Гліб Павловський вважає, що новинам в передвиборний період не потрібно вірити, а тим більше таким гучним, як замах, що готувався на прем'єр-міністра.
«Передвиборним повідомленнями взагалі не варто вірити - їх треба ретельно перевіряти і ділити на десять. Тим більше таким оглушливим новинам, як зірваний замах на Володимира Путіна, - сказав Павловський «Голосу Америки». - Історія взагалі не ясна і, швидше за все, є досить старою української новиною. Спочатку повідомлялося про те, що в одному з будинків Одеси стався вибух побутового газу. Далі це перетворилося у вибух саморобної бомби. Потім метою терористів вважався Одеський театр музичної комедії, а після - якісь бізнесмени, пов'язані з одеським портом. І нарешті, раптом метою терористів з Одеси виявився Путін. Таке відчуття, що ці терористи мали якийсь стіл замовлень на виробництво терористичних актів, що малоймовірно».
Політологу «смішно чути про те, що терористи збиралися приїхати в Москву і зробити теракт».
«Потрібно мати хоча б невелике уявлення про те, як працює Федеральна служба охорони. Це взагалі дуже професійна структура і одна з небагатьох добре працюючих служб у всій системі російської безпеки, - заявив Павловський. - Припускати, що люди, які у себе на кухні варять вибухівку, можуть впоратися і перехитрити ФСБ, це значить - нічого не розуміти».
Павловський вважає, що подібні новини призначені для того, щоб їх переказували:
«Під час виборчої кампанії дуже важливо придумувати події, які прості люди будуть розповідати один одному в метро, тролейбусі, вдома за обідом. Ця історія з замахом на Путіна - саме така новина і вигідна для його виборчої кампанії. Але наскільки вона може посилити підтримку Путіна, мені важко сказати. Я в цьому сумніваюся».
Експерт зазначає, що до акції в Лужніках, куди вийшли прихильники прем'єр-міністра, Володимир Путін як кандидат на пост президента вів іншу виборчу кампанію.
«Він вів кампанію умиротворення, заспокоєння. А зараз він веде кампанію страху, яка почалася з мітингу в Лужніках. Міняти стиль виборчої кампанії дуже небезпечно. Це відомо тим, хто подібні кампанії організовує. Частина виборців може бути втрачена. Особливо можна втратити спокійних і конформістських виборців, які схильні голосувати за владу», - підсумував Гліб Павловський.
Росіяни, що сумніваються, проголосують за Путіна
На думку генерального директора Центру політичної інформації Олексія Мухіна, в повідомленні про те, що готувався замах на Володимира Путіна, немає нічого дивного:
«Подібні спроби робляться регулярно, але важливо те, що ця інформація стала публічною, - сказав він «Голосу Америки». - Українці, можливо, шукають нові підходи до Путіна як до майбутнього президента Росії, намагаючись зробити йому послугу для вирішення деяких інших питань, а зокрема щодо зниження цін на енергоносії».
Мухін вважає, що подібна інформація має серйозний електоральний ефект.
«Швидше за все, деякі групи росіян, які ще сумніваються, але в цілому готові голосувати за Путіна, в результаті оприлюднення подібної інформації зроблять свій вибір на його користь, - зазначив Мухін. - Не думаю, що замах на Путіна варто інсценувати, тому що подібного роду спроби робляться регулярно. Наскільки правдива ця інформація, я говорити не можу. Це питання до Федеральної служби охорони РФ і Служби безпеки України».
Невигідне інсценування
Колишній депутат Держдуми і член комітету з безпеки, генерал-лейтенант міліції Олександр Гуров не вірить, що затримані спецслужбами люди готували замах на Володимира Путіна і могли його здійснити, але й не заперечує можливості замаху на лідера президентської гонки.
«Важко вірити, що саме затримані спецслужбами люди готували замах на Володимира Путіна. Це не сучасний рух "Земля і воля" і не Віра Засулич, - сказав «Голосу Америки» Олександр Гуров. - Але спеціально зроблене сподвижниками Путіна інсценування замаху абсолютно політично невигідне для влади. Путіну це не треба, він і так пройде в першому турі. Ніяких додаткових, а тим більше сумнівних способів просування йому абсолютно не потрібно. Тим більше в наш час все таємне відразу стає явним, а тим більше в Україні».
Гуров, однак, не виключає того, що замах на Володимира Путіна дійсно планувався, з кількох причин:
«Одна з таких причин пов'язана з Північним Кавказом, - пояснив експерт, - тому що всі біди терористів пов'язані з Путіним - їх знищували з його руки. Це перший момент, пов'язаний з кровною помстою. Другий момент - чисто політичний. Якщо уявити, що на Путіна було б скоєно замах в той період, коли в Росії виникли протестні рухи, в країні на якийсь час почався б політичний колапс. По-третє, якби це вдалося, то міжнародні і російські терористичні угруповання заявили б про свою могутність, вселивши страх у мирне населення».
Всі новини дня
Делегація Палати представників Конгресу США - з візитом в Україні. Подробиці від конгресмена Фіцпатрика. Відео
Делегація Палати представників Конгресу США перебуває із візитом в Україні. Головною метою цього візиту є оборонна підтримка. Катерина Лісунова спілкувався із одним із членів делегації, конгресменом-республіканцем Браяном Фіцпатриком.
Курс гривні - що відбувається та чого чекати далі? Відео
В воєнних умовах жорстке регулювання курсу дозволило уникнути масштабної кризи в Україні, говорять оглядачі, але і змусило українців згадати що таке чорний ринок валюти. Чого очікувати для гривні і що криється за зростанням курсу рубля - пояснюють аналітики.
- Голос Америки
Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси. Відео
Протистояння в Чорному морі на тлі загрози продовольчої кризи в світі набирає обертів. Країни Заходу розмірковують над тим, як створити безпечний коридор, щоб розблокувати порт Одеси і вивезти українське зерно.
Підсумки форуму в Давосі для України. Відео
Вплив неспровокованої та невиправданої війни Росії проти України на світову економіку, спричинення нею глобальної продовольчої кризи та шляхи припинення російської агресії були головними темами на цьогорічному економічному форумі в Давосі, який у четвер завершив свою роботу.
«Я їду додому». Чому українці повертаються додому – історія блогерки з Запоріжжя. Відео
Чому українці повертаються додому навіть попри продовження повітряних тривог й загрози обстрілів чи захоплення територій - блогерка Катерина Маркова, яка нещодавно повернулась із Тернопільщини до рідного Запоріжжя, розповіла Марії Прус.
Facebook Forum