Спеціальні потреби

Путін: самітник, який хоче відродити великодержавну Росію


Незважаючи на постраждалу в результаті кризи економіку Росії, рейтинг президента Путіна досяг майже рекордного рівня. Західні санкції проти Росії не змусили Москву припинити втручання у справи України. Як зазначають оглядачі, що аналізують політику Путіна, колишній співробітник спецслужб твердо має намір повернути Росії те місце в світі, яке він вважає законним. Причому – будь-якими засобами.

Минулого понеділка російський президент відсвяткував День захисника Вітчизни, урочисто поклавши вінок до Могили Невідомого солдата біля Кремлівської стіни. У цей день росіяни відзначають військові перемоги і вшановують ветеранів. Однак світогляд Путіна сформувалося під впливом того, що він вважає стратегічною поразкою, - розпаду радянської імперії в 1991 році. Про це пише Едвард Лукас у своїй новій книзі The New Cold War («Нова холодна війна»).

«Путінська диктатура»

«Він вважає, що в 90-і роки Росію обдурили, і що Захід принизив і розтоптав Радянський Союз, а тепер прийшов час повернути те, що було загублено, як в плані статусу, так і в плані території», - так характеризує експерт світогляд російського лідера.

Західні лідери зазначають, що саме ці ідеї Путіна і втілилися в те, що відбувається сьогодні в Україні. Вони звинувачують Путіна в тому, що російські військові перетинають кордон; Кремль це заперечує. Захід ввів санкції щодо кількох олігархів з найближчого оточення Путіна. Однак вони мало на що вплинули, відзначає Бен Джуда – автор біографії Путіна, під заголовком Fragile Empire.

«Це говорить тільки про те, що олігархів більше немає, – вважає аналітик. – Є диктатура Путіна, і є люди, чий добробут і багатство або їх роль у російській політиці повністю залежать від Путіна».

Як зазначає Джуда, Путін вважає себе єдиною людиною, здатною повести за собою і відродити російську націю.

«Якщо для цього йому потрібна буде війна, то буде війна. Якщо для цього потрібне економічне зростання, то це буде зроблено. Якщо єдиним способом досягнення цієї мети буде націоналізм і конфронтація із Заходом, то він піде на це», – переконаний політолог.

«Жорстокий і хворий на параною»

Свого часу Володимир Путін дослужився до підполковника КДБ. Це залишило незгладимий відбиток на його особистості, вважає Едвард Лукас.

«Він все ще дивиться на світ з безжальністю і параноєю, – підкреслює Лукас, – настільки характерної для КДБ. Йому також сподобалося перебувати в центрі уваги, вийти з тіні і стати фігурою міжнародного масштабу, йому подобається все, що з цим пов’язано».

Незважаючи на славу і вплив, у листопаді Путін визнав у своєму інтерв’ю державному інформаційному агентству, що у нього мало друзів.

«Все-таки не відчуваю себе самотнім, як це не здасться дивним. Спілкування, контактів у мене, може, й не так багато навіть з людьми, які вважаються моїми друзями...», – сказав про себе російський президент.

«Дуже ізольований»

Така відвертість не характерна для Путіна. Він прагне демонструвати інший імідж, заснований на мужності. Його зазвичай знімають верхи на коні, оголеним по пояс, які оглядають уламки корабельної аварії в міні-субмарині або літаючим на надлегкому літальному апараті попереду зграї журавлів. За цим іміджем ховається якась невпевненість, вважає Бен Джуда.

«Путін – дуже самотній, дуже нещасливий, глибоко ізольована людина, що боїться фізичного в’янення. Це людина, яка відчуває величезну жалість до самого себе через те, що доводиться нести ось цей хрест за всю Росію, що йому доводиться протистояти цим ворожим силам», – вважає експерт.

Аналітики відзначають, що розуміння всіх цих складнощів і комплексів має вирішальне значення для розуміння людини, що стоїть за сьогоднішньою політикою Кремля, – колишнього розвідника, а нині президента, повного рішучості відновити могутність і гордість Росії – майже що за всяку ціну.

XS
SM
MD
LG