Спеціальні потреби

Путін розкритикував зовнішню політику США


Володимир Путін

«Потрібно було провести розумну реконструкцію, адаптувати до нових реалій систему міжнародних відносин. Проте Сполучені Штати, які оголосили себе переможцями в «холодній війні», самовпевнено, вважаю, подумали, що в цьому просто немає потреби», - заявив президент РФ Володимир Путін на засіданні клубу «Валдай» в Сочі.

Пообіцявши присутнім на засіданні експертам і політикам «говорити прямо, відверто» і «може бути, надмірно жорстко», Путін піддав зовнішню політику США безпрецедентній критиці. «Може бути, винятковість Сполучених Штатів, то, як вони реалізують своє лідерство, це дійсно благо для всіх, а їх повсюдне втручання в усі справи в світі несе спокій, благополуччя, прогрес, процвітання, демократію - і потрібно просто розслабитися і отримати задоволення? Дозволю собі сказати, що це не так. Це абсолютно не так», - заявив президент Росії.

За його словами, «останнім часом з'явилися твердження, що стосовно ряду лідерів використовується і відвертий шантаж». «Недарма так званий великий брат витрачає мільярди доларів на стеження по всьому світу, в тому числі і за своїми найближчими союзниками», - продовжив Володимир Путін.

«Заходи впливу на непокірних добре відомі і багаторазово випробувані: силові акції, економічний і пропагандистський тиск, втручання у внутрішні справи, апеляції до якоїсь легітимності, коли треба виправдати надправове врегулювання тих чи інших конфліктів, усунення неугодних режимів», - заявив Путін .

Погляд зі США

На думку професора політології Університету Еморі Томаса Ремінґтона, досить жорсткі слова Володимира Путіна на адресу США прозвучали головним чином для американських, європейських і азійських експертів, запрошених на цей форум.

«У своєму виступі Путін намагався звернутися до представників світових еліт, які формують громадську думку - журналістів, аналітиків, професорів. І головні тези його сьогоднішньої промови збігалися з речами, які він говорив в минулому. Зокрема, його звинувачення в тому, що США створюють однополярний світ після розпаду СРСР. Однак, головною і справжньою метою його висловлювань є те, що він просто намагається відволікти увагу світової спільноти від того, що Росія робить в Україні, від того, що він сам поводиться як міжнародний вигнанець», - зазначив Ремінґтон в коментарі Російській службі «Голосу Америки».

Виступаючи перед експертним співтовариством, російський лідер вкотре торкнувся питання «винятковості США», заявивши, що «такий підхід веде до ескалації конфліктів і розвитку екстремістських режимів».

Ремінґтон вважає, що проблема полярного розуміння цієї тези в Росії та Сполучених Штатах полягає не стільки в його різної інтерпретації Москвою і Вашингтоном, скільки в різному філософському відношенні до цього поняття серед можновладців у Росії та США.

США не шукають конфронтації з Росією, однак ми не підемо на компроміси щодо принципів, на яких базується безпека в Європі та Північній Америці
Джен Сакі, прес-секретар Держдепу

«Мало хто сьогодні сперечатиметься з тим, що для більшості представників російського інтелектуального співтовариства і, звичайно ж, властей стабільність режиму - головна кінцева мета. Для їхніх американських партнерів головна відповідь на питання про хорошу владу - повсюдне і постійне торжество демократії в усьому світі. Однак США випробовували цю проблему на собі неодноразово: коли народ скидає поганий режим, часто на його зміну приходить ще гірший уряд. Це, безумовно, американська "біла пляма"», - зазначає аналітик.

Історія показує, вважає Ремінґтон, що в Росії існує кардинально протилежна «біла пляма»: «Росіяни готові підтримувати свого диктатора до останнього. І це відбувається лише тому, що він - гарант стабільності. Росіяни сьогодні вибирають цю стабільність перед невизначеністю демократичного процесу. І Путін прекрасно грає на цих почуттях росіян сьогодні. Він також просуває поняття російського суверенітету, яке, згідно з Кремлем, включає можливість захоплення Криму».

Прес-секретар Державного департаменту США Джен Сакі (Jen Psaki) на брифінгу для журналістів у п’ятницю прокоментувала виступ Путіна: «США не шукають конфронтації з Росією, однак ми не підемо на компроміси щодо принципів, на яких базується безпека в Європі та Північній Америці. Ми продовжимо фокусуватися на питаннях, що становлять взаємний інтерес з Росією, в інших питаннях ми продовжимо дотримуватися наших принципів».

Дивіться також: Застій 2.0: Куди заведе Росію Путін

XS
SM
MD
LG