Спеціальні потреби

Актуально

Верховна Рада призначила дату місцевих виборів

Верховна Рада призначила дату місцевих виборів

Верховна Рада України призначила дату проведення місцевих виборів. Вони відбудуться рівно за чотири місяці - 31 жовтня 2010 року. Так само парламент попередньо схвалив правила, за якими обиратимуть депутатів міських, сільських, районних та обласних рад. Парламентська більшість прогнозовано відкинула альтернативні законопроекти і проголосувала за варіант, розроблений «Партією регіонів».

Найбільша парламентська фракція пропонує декілька новацій, які автори називають важливими. Вибори відбудуться за змішаною мажоритарно-пропорційною системою. На рівні сільрад взагалі пропонують скасувати партійні списки. Це поверне виборцям змогу голосувати за особистостей, переконаний автор законопроекту «регіонал» Олександр Єфремов:

«Кожен депутат, який обирається, буде безпосередньо пов'язаний із своїми виборцями і буде відповідати тільки перед ними. Нарешті ми ліквідуємо інститут закріпачення депутатів – інститут імперативного мандату. Ми розробили такий законопроект, щоб будь-який мешканець села, селища, міста знав прізвища усіх кандидатів своєї ради, оскільки громадяни будуть голосувати не за назву партії, а за конкретного депутата», - заявив Єфремов.

Чи не найбільше дискусій викликала пропозиція «регіоналів» відсторонити від участі в перегонах так звані «іменні блоки», тобто міжпартійні об'єднання, які носять ім'я лідера. Брати участь у місцевих виборах і висувати кандидатів мають лише політичні партії. В цьому є логіка, пояснює депутат Вадим Колесниченко:

«Висування в міські і обласні ради тільки від політичних партій дозволить завершити політичне структурування нашого суспільства і відкинути ту ганебну практику, коли люди об'єднувалися в різні так звані іменні блоки, говорячи про те, що політиці потрібні нові обличчя, дискредитували вибір громади та йшли на нові вибори під новими гаслами, але ті ж самі люди».

В Партії регіонів особливо не приховують, що основною мішенню цієї норми є Блок Юлії Тимошенко. Адже високі відсотки на виборах списки від цієї політичної сили нерідко отримували завдяки авторитету лідера.

В Блокові Юлії Тимошенко вже схарактеризували пропонований опонентами закон кроком у минуле. Народний депутат Микола Томенко назвав нові правила проведення виборів до органів місцевого самоврядування «ренесансом радянської моделі створення у радах більшості з блоку Партії регіонів та безпартійних».

«Автори нової виборчої моделі чітко фіксують такі правила гри, за якими, під тиском місцевої виконавчої влади та правоохоронних органів, навіть без грошей і посад, як це прийнято у Верховній Раді, можна залучати до більшості депутатів, що пройдуть від інших політичних партій, як в мажоритарній, так і в партійній частинах», - відзначив Томенко.

Проект закону також обмежує право висунути своїх кандидатів місцеві осередки партій, термін реєстрації яких не перевищує одного року – а це бар'єр для оновлення кадрів у місцевих радах, додає Томенко.

Істина, як завжди, лежить десь посередині, пояснює керівник «Центру дослідження регіональної політики» Олександр Хоруженко. Позитивним він називає те, що місцеві вибори взагалі відбудуться. Адже існувала реальна загроза всупереч Конституції їх перенесення на наступний рік. Експерт погоджується, що повернення мажоритарної системи (коли виборці голосуватимуть не за політичні партії, а за їхніх висуванців) означатиме посилення ролі так званого адмінресурсу. Найбільше вигоди з цього отримає правляча коаліція, переконаний Хоруженко:

«Адмінресурс буде спрямовуватися першу чергу на тих кандидатах, які нелояльні до влади. Вона вже сформувала владну вертикаль – повністю контролюється прокуратура, суди, державні адміністрації. Всі працюють в одному напрямку. Для опозиції, особливо це стосується голів обласних центрів і великих міст, буде дуже важко в цій ситуації. Багато мерів, з якими я спілкуюся, побоюються, що їм просто не дозволять зареєструватися в територіальних виборчих комісіях», - каже експерт.

Втім, Хоруженко додає, що нові правила навряд чи стануть перешкодою для основних політичних гравців для участі у виборах. «Я не думаю, що цей закон змінить розклад симпатій і антипатій на місцевому рівні. Люди голосуватимуть за ті політичні сили, яким вони симпатизують і за їхніх кандидатів».

Оглядачі не виключають, що деякі з суперечливих норм будуть відкореговані на догоду партнерам із правлячої коаліції. Адже спікер парламенту і лідер блоку Володимир Литвин також висловлював незгоду із забороною брати участь у місцевих виборах іменним блокам.

Всі новини дня

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео

У Празі відкрили перший саміт Європейської політичної спільноти. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:11 0:00

«Протистояти злу важко, але ми знаємо, що правда перемагає» – з таким посланням прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала відкрив перший саміт Європейської політичної спільноти у Празі – нового форуму практично усіх держав Європи, крім Росії. Яке ж місце у форумі відведено Україні?

Рафаель Ґроссі: позиція МАГАТЕ полягає в тому, що ЗАЕС - це український об’єкт

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі на прес-конференції в аеропорту Відня після повернення з України, де він зі своєю командою відвідав Запорізьку атомну станцію. Австрія, 2 вересня 2022 року.

Голова міжнародної агенції з ядерної енергетики назвав Запорізьку АЕС українською, заперечуючи твердження президента Володимира Путіна про те, що станція тепер належить Росії.

"Позиція МАГАТЕ полягає в тому, що цей об’єкт є українським. Але я не вдаюся в коментарі щодо розвитку воєнних подій", – сказав голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі на прес-конференції в Києві після переговорів з президентом України Володимиром Зеленським.

За його словами, "це питання стосується міжнародного права". "Тут конфлікт, тут війна. Ми хочемо, щоб ця війна припинилася. Війна повинна припинитися негайно", – сказав голова МАГАТЕ.

У середу Путін підписав указ, згідно з яким Запорізька АЕС мала стати "федеральною власністю" РФ. Російські війська захопили станцію у березні, але на ній продовжував працювати український персонал, який, за словами Ґроссі, "працює в майже нестерпних умовах".

"Стрес, невизначеність, вони не знають, що може статися", – наголосив він.

Голова української державної атомної енергетичної компанії "Енергоатом" Петро Котін того ж дня заявив, що бере станцію під контроль і керуватиме нею з Києва після того, як російські військові затримали, а потім відпустили директора станції Ігоря Мурашова.

Міжнародне агентство з ядерної енергії закликало створити навколо станції демілітаризовану зону для того, щоб бойові дії не створювали ядерної небезпеки.

"Ми не змінюємо нашу лінію, ми продовжуємо говорити про те, що має бути зроблено, щоб, по суті, уникнути ядерної аварії на АЕС. Що все ще є дуже, дуже реальною можливістю", – сказав Ґроссі у Києві.

Як заявив голова МАГАТЕ, на даний момент організація не має "жодних ознак" того, що Росія намагається підключити станцію до російської мережі.

За його словами, перемикання з однієї мережі в іншу є складним технологічним процесом, на який потрібно багато часу і який би був помітний.

"Це потребує, може потребувати серйозної інфраструктурної роботи. Отже, ми б про це знали, ми б побачили, що якби щось відбувалося", – сказав Гроссі. - "У нас двоє співробітників (на станції), і ми збираємося збільшити групу до чотирьох".

Після поїздки до Києва генеральний директор МАГАТЕ планує вирушити до Москви, щоб досягти угоди щодо "зони ядерної безпеки та безпеки" навколо Запорізької АЕС.

Макрон: Європейська політична спільнота потрібна для обговорення спільної стратегії Європи. Відео

«Мета полягає в тому, щоб поділяти однакове розуміння становища, яке впливає на Європу і виробляти спільну стратегію.Це в наших інтересах - зустрітися тут і накреслювати разом наше майбутнє. Ось для цього і є Європейська політична спільнота», - заявив президент Франції Еммануель Макрон.

МВФ вчетверте погіршив прогноз для світової економіки

Крісталіна Георгієва під час виступу в Джорджтаунському університеті в четвер.

Міжнародний валютний фонд вчетверте погіршив прогноз світової економіки на наступний рік. Нові оцінки буде оприлюднено в Світовому економічному прогнозі, який Фонд опублікує наступного тижня, заявила директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

Раніше Фонд прогнозував зростання економіки світу на 2,9% в 2023 році. На 2022 рік прогноз зростання залишається незмінним - на рівні 3,2%.

В 2021-222 роках світова економіка рухалась від ні на що не схожої кризи - пандемії - до іншого безпрецедентного шоку - війни", - твітує Георгієва.

Світова економіка втратить 4 трильйони доларів випуску від теперішнього часу до 2026 року, що еквівалентне економіці Німеччини, поділилась оцінками МВФ Георгієва у виступі в Джорджтаунському університеті в четвер.

Промова прозвучала перед засіданням Світового банку та МВФ, запланованим на наступний тиждень.

NYT: У розвідці США кажуть про причетність України до загибелі Дугіної. Київ відкидає звинувачення

Російській ультраправий ідеолог Олександр Дугін під час поховання доньки Дар'ї, Москва, 23 серпня 2022. REUTERS/Maxim Shemetov

Спецслужби США вважають, що вибух автомобіля, в результаті якого загинула донька російського ультраправого ідеолога Олександра Дугіна, був санкціонований окремими представниками українського уряду, напередодні написала газета The New York Times із посиланням на неназваних посадовців.

За даними джерел журналістів, Сполучені Штати не брали участі в підготовці нападу, не знали про нього і виступили б проти, якби з ними проконсультувалися. У матеріалі йдеться, що досі незрозуміло, хто погодив вбивство, і чи вважає американська розвідка, що президент України Володимир Зеленський знав про цю операцію.

У відповідь виданню радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк заперечив причетність Києва до вибуху, пояснивши, що вбивство Дугіної не мало б для України "тактичної або стратегічної" мети.

Речник Державного департаменту Нед Прайс 22 серпня не назвав ймовірних замовників чи виконавців нападу і заявив, що США однозначно засуджують навмисні напади на мирних жителів будь-де. Посадовці Держдепу, Ради з нацбезпеки, Пентагону й ЦРУ відмовились коментувати повідомлення, пише NYT.

У своїй статті NYT також підкреслює, що в останні дні Вашингтон вкотре наголосив на підтримці України. "Голос Америки" повідомляв про телефонну розмову президентів Байдена і Зеленського.

Нині російські медіа повідомили, що Кремль "позитивно відреагував" на публікацію NYT. "Хочеться вірити, що визнанням причетності України до вбивства Дугіної США не намагаються відхреститись від майбутніх злочинів Києва", - сказав речник Дмитро Пєсков. ФСБ Росії 22 серпня звинуватила у вбивстві громадянку України, яка нібито виїхала до Естонії.

Олександр Дугін – один із ідеологів "руського міра", він виступав за введення російських військ в Україну та окупації практично всієї її території. Вважається, що ідеї Дугіна впливають на політику Кремля. Дар’я Дугіна поділяла ідеї батька і займалася громадською діяльністю. Припускають, що малось на меті вбивство не Дугіної, а її батька, пишуть медіа.

У статті використано матеріали "Радіо Свобода", The New York Times, "Українська правда"

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG