Спеціальні потреби

Актуально

Верховна Рада призначила дату місцевих виборів

Верховна Рада призначила дату місцевих виборів

Верховна Рада України призначила дату проведення місцевих виборів. Вони відбудуться рівно за чотири місяці - 31 жовтня 2010 року. Так само парламент попередньо схвалив правила, за якими обиратимуть депутатів міських, сільських, районних та обласних рад. Парламентська більшість прогнозовано відкинула альтернативні законопроекти і проголосувала за варіант, розроблений «Партією регіонів».

Найбільша парламентська фракція пропонує декілька новацій, які автори називають важливими. Вибори відбудуться за змішаною мажоритарно-пропорційною системою. На рівні сільрад взагалі пропонують скасувати партійні списки. Це поверне виборцям змогу голосувати за особистостей, переконаний автор законопроекту «регіонал» Олександр Єфремов:

«Кожен депутат, який обирається, буде безпосередньо пов'язаний із своїми виборцями і буде відповідати тільки перед ними. Нарешті ми ліквідуємо інститут закріпачення депутатів – інститут імперативного мандату. Ми розробили такий законопроект, щоб будь-який мешканець села, селища, міста знав прізвища усіх кандидатів своєї ради, оскільки громадяни будуть голосувати не за назву партії, а за конкретного депутата», - заявив Єфремов.

Чи не найбільше дискусій викликала пропозиція «регіоналів» відсторонити від участі в перегонах так звані «іменні блоки», тобто міжпартійні об'єднання, які носять ім'я лідера. Брати участь у місцевих виборах і висувати кандидатів мають лише політичні партії. В цьому є логіка, пояснює депутат Вадим Колесниченко:

«Висування в міські і обласні ради тільки від політичних партій дозволить завершити політичне структурування нашого суспільства і відкинути ту ганебну практику, коли люди об'єднувалися в різні так звані іменні блоки, говорячи про те, що політиці потрібні нові обличчя, дискредитували вибір громади та йшли на нові вибори під новими гаслами, але ті ж самі люди».

В Партії регіонів особливо не приховують, що основною мішенню цієї норми є Блок Юлії Тимошенко. Адже високі відсотки на виборах списки від цієї політичної сили нерідко отримували завдяки авторитету лідера.

В Блокові Юлії Тимошенко вже схарактеризували пропонований опонентами закон кроком у минуле. Народний депутат Микола Томенко назвав нові правила проведення виборів до органів місцевого самоврядування «ренесансом радянської моделі створення у радах більшості з блоку Партії регіонів та безпартійних».

«Автори нової виборчої моделі чітко фіксують такі правила гри, за якими, під тиском місцевої виконавчої влади та правоохоронних органів, навіть без грошей і посад, як це прийнято у Верховній Раді, можна залучати до більшості депутатів, що пройдуть від інших політичних партій, як в мажоритарній, так і в партійній частинах», - відзначив Томенко.

Проект закону також обмежує право висунути своїх кандидатів місцеві осередки партій, термін реєстрації яких не перевищує одного року – а це бар'єр для оновлення кадрів у місцевих радах, додає Томенко.

Істина, як завжди, лежить десь посередині, пояснює керівник «Центру дослідження регіональної політики» Олександр Хоруженко. Позитивним він називає те, що місцеві вибори взагалі відбудуться. Адже існувала реальна загроза всупереч Конституції їх перенесення на наступний рік. Експерт погоджується, що повернення мажоритарної системи (коли виборці голосуватимуть не за політичні партії, а за їхніх висуванців) означатиме посилення ролі так званого адмінресурсу. Найбільше вигоди з цього отримає правляча коаліція, переконаний Хоруженко:

«Адмінресурс буде спрямовуватися першу чергу на тих кандидатах, які нелояльні до влади. Вона вже сформувала владну вертикаль – повністю контролюється прокуратура, суди, державні адміністрації. Всі працюють в одному напрямку. Для опозиції, особливо це стосується голів обласних центрів і великих міст, буде дуже важко в цій ситуації. Багато мерів, з якими я спілкуюся, побоюються, що їм просто не дозволять зареєструватися в територіальних виборчих комісіях», - каже експерт.

Втім, Хоруженко додає, що нові правила навряд чи стануть перешкодою для основних політичних гравців для участі у виборах. «Я не думаю, що цей закон змінить розклад симпатій і антипатій на місцевому рівні. Люди голосуватимуть за ті політичні сили, яким вони симпатизують і за їхніх кандидатів».

Оглядачі не виключають, що деякі з суперечливих норм будуть відкореговані на догоду партнерам із правлячої коаліції. Адже спікер парламенту і лідер блоку Володимир Литвин також висловлював незгоду із забороною брати участь у місцевих виборах іменним блокам.

Всі новини дня

Показати війну через мистецтво – у Варшаві експонується виставка “Україна. Під іншим небом”. Відео

Фото зруйнованих будинків та понівечених російським снарядами полів. Символічно хрест на хрест заклеєні вікна. Колискова для вбитих дітей. Це виставка “Україна. Під іншим небом”, яка відбувається зараз у Варшаві.

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео

Сенатори США: Зупинити Путіна – в інтересах нацбезпеки Європи та США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

«Чим більше звірств ми бачимо від Путіна та росіян, тим більше Захід відданий ідеї припинили ці звірства», - заявила сенаторка-демократка Джин Шагін. «Українців не залякати бомбардуванням цивільного населення, - бо знають, що поставлено на карту», - наголосив cенатор-республіканець Піт Рікеттс.

Лідери ЄС схвалили спільні закупівлі боєприпасів для України

Лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня

Лідери Європейського Cоюзу схвалили план відправки Україні мільйона артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців.

Міністри закордонних справ і оборони ЄС схвалили цей план на початку тижня, а лідери 27 країн-членів блоку дали своє політичне схвалення на саміті в Брюсселі 23 березня.

«Беручи до уваги інтереси безпеки й оборони всіх держав-членів, Європейська рада вітає домовленість щодо термінової доставки в Україну боєприпасів класу «земля-земля» й артилерійських боєприпасів, а також, за запитом, ракет, у тому числі шляхом спільних закупівель і мобілізації належного фінансування», – йдеться в заяві за підсумками зустрічі.

Лідери ЄС також повторили «своє рішуче засудження» агресивної війни Росії проти України, яка є «явним порушенням Статуту ООН», і наголосили на непохитній підтримці Європейським союзом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України.

«Росія має припинити свою агресію і негайно, повністю та беззастережно вивести всі свої сили з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», – наголошується в заяві.

Лідери країн ЄС також наголосили, що Європейський союз залишається відданим збереженню і збільшенню колективного тиску на Росію, у тому числі шляхом можливих подальших обмежувальних заходів, і продовженню роботи над обмеженням ціни на нафту разом з партнерами.

Президент України Володимир Зеленський під час відеозвернення подякував лідерам за ініціативу.

22 березня стало відомо, що Іспанія приєднується до угоди Європейського союзу зі спільної закупівлі боєприпасів для України. Таким чином, кількість країн Євросоюзу, які долучилися до спільної ініціативи, збільшиться до 18. Також до неї приєдналася Норвегія

Україна становить фундаментальний інтерес для США та глобальної безпеки - генерал Міллі

Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі свідчить під час слухань підкомітету Палати представників щодо бюджету, запропонованого президентом Байденом для Міністерства оборони, Вашингтон, США, 23 березня 2023 р. REUTERS/Michael A. McCoy

Стратегію Сполучених Штатів щодо України детально роз'яснив під час представлення бюджетних пропозицій у Палаті представників США голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

У ході слухань 23 березня генерал Міллі отримав запитання від конгресмена-республіканця Маріо Діаз-Баларта щодо стратегії США стосовно підтримки України та відповів, що вона чітко озвучена президентом Джо Байденом. “Стратегічною метою є захист міжнародного порядку, встановленого глобально у 1945 році, - уточнив генерал Міллі. - Ми досягнемо цього, коли Україна залишатиметься вільною суверенною незалежною країною з усіма своїми територіями. Тоді ви знатимете, що цей порядок, заснований на правилах, захищено”.

За словами генерала, якщо світовий порядок не буде захищено, на той час, оборонні бюджети подвояться, бо "тоді йтиметься не про конкуренцію великих сил, а конфлікт великих сил, що стане надзвичайно небезпечним для всього світу”.

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки.
Марк Міллі

Боротьба України є екзистенційною для України і становить важливий національний інтерес, який є фундаментальним для Сполучених Штатів, європейської та глобальної безпеки, додав генерал Марк Міллі.

Конгресмен-республіканець Кріс Стюарт уточнював, чи стратегія щодо України включає звільнення Криму. Генерал Міллі відповів, що це є максималістичною метою, озвученою українським президентом публічно.

“Це мета, якої надзвичайно важко досягнути, - сказав Міллі. - Наше завдання полягає в тому, щоб допомогти Україні захистити себе. Сполучені Штати не воюють з Росією, навіть якщо вона намагається це подати саме так. Ми допомагаємо країні захищатися”.

Своєю чергою, під час слухань міністр оборони США Ллойд Остін подякував Конгресу “за неймовірну підтримку протягом року” та наголосив, що Україна завдяки західним має не лише системи озброєння та боєприпаси, необхідні для збереження ефективності на полі бою, але допомога від США “дозволяє також українцям інвестувати у майбутні можливості” для самооборони.

Перший запуск ракети, надрукованої на 3D-принтері провалився

Глядачі на мисі Канаверал, Флорида, під час запуску ракети Terran I, 22 березня 2023 року

Ракета, майже повністю виготовлена з частин, надрукованих на 3D-принтері, здійснила перший запуск в середу ввечері, але впала через три хвилини польоту не досягнувши орбіти.

На борту випробувального польоту Relativity Space не було нічого, крім першого металевого виробу надрукованого на 3D-принтері шість років тому.

Стартап хотів вивести сувенір на орбіту заввишки 125 миль (200 кілометрів) на кілька днів, перш ніж увійти в атмосферу і згоріти разом із верхнім ступенем ракети.

Як виявилося, перший ступінь, після старту ракети зі космодрому на мисі Канаверал, відокремився, як було заплановано. Але верхній ступінь спалахнув, а потім вимкнувся та впав в Атлантичний океан.

Це третя спроба запуску з місця, де колись була ракетна установка. Раніше цього місяця Relativity Space прибула за півсекунди після запуску, двигуни ракети загорілись, а потім раптово вимкнулися.

Хоча верхній ступінь вийшов з ладу, і місія не вийшла на орбіту, «перші запуски завжди вражають, і сьогоднішній політ не став винятком», — сказала коментатор запуску Relativity Space Арва Тізані Келлі після запуску в середу.

Більшість 33-метрової ракети, включно з її двигунами, створено на величезному 3D-принтері компанії в Лонг-Біч, Каліфорнія.

Relativity Space повідомила, що металеві частини, надруковані на 3D-принтері, становлять 85% ракети під назвою Terran. Більші версії ракети матимуть ще більше, а також їх можна буде багаторазово використовувати для кількох польотів.

Інші космічні компанії також покладаються на 3D-друк, але деталі складають лише невелику частину їхніх ракет.

Заснована в 2015 році парою молодих аерокосмічних інженерів, Relativity Space привернула увагу інвесторів і венчурних капіталістів.

Відділ охорони здоров’я та науки Associated Press отримує підтримку від Науково-освітньої медіа-групи Медичного інституту Говарда Хьюза. AP несе повну відповідальність за весь вміст

Більше

XS
SM
MD
LG