Спеціальні потреби

Актуально

"Українській матері, яка через російський обстріл пологового будинку втратила новонароджену дитину, потрібна справедливість", - Джапарова

Рада Безпеки ООН провела дебати щодо верховенства права. Україну також запросили до участі у заході, позицію Києва представляла перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова

Рада Безпеки ООН провела відкриті дебати міністерського рівня «Сприяння та зміцнення верховенства права в підтримці міжнародного миру та безпеки: верховенство права між націями». Дебати відкрив Генеральний Секретар ООН Антоніу Гутерріш. Серед ключових спікерів була і президентка Міжнародного суду ООН Джоан Доног’ю.

Перші подібні дебати Ради Безпеки відбулися ще у 2003-му. З того часу Радбез проводить такі тематичні дискусії кожні кілька років. Зазвичай під час засідання учасники обговорюють механізми, які є в ООН для зміцнення верховенства права: миротворчі місії, Міжнародний суд ООН, Міжнародний кримінальний суд, а також спецсуди та трибунали.

Від початку повномасштабного російського вторгнення низка інструментів була застосована і в контексті України. Зокрема, 26 лютого Україна порушила справу проти Росії у Міжнародному суді ООН, який 16 березня наказав Росії негайно призупинити вторгнення.

2 березня прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан оголосив, що продовжить розслідування ситуації в Україні після отримання звернень від 39 держав-учасниць МКС.

На початку березня після проведення термінових дебатів щодо ситуації з правами людини в Україні внаслідок російської агресії Рада з прав людини створила Незалежну міжнародну слідчу комісію щодо України. В її обов’язки входить розслідування «усіх передбачуваних порушень і зловживань правами людини, порушення міжнародного гуманітарного права та пов’язаних злочинів у контексті агресії проти України з боку Російської Федерації», а також збереження інформації, документації та доказів таких порушень та зловживань з огляду на будь-які майбутні судові процеси.

14 листопада Генеральна Асамблея ухвалила резолюцію, в якій рекомендує створити реєстр для документування збитків, «заподіяних міжнародно-протиправними діями Росії в Україні або проти України».

Еміне Джапарова заявила, що підзвітність та відновлення справедливості є одними з ключових пунктів формули миру, яку запропонував Зеленський
Еміне Джапарова заявила, що підзвітність та відновлення справедливості є одними з ключових пунктів формули миру, яку запропонував Зеленський

Незважаючи на те, що Україна не є членом Радбезу, її запросили до участі в дебатах. Україну представляла перша заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова. У своєму виступі вона багато говорила про притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини. «Тема цих дебатів – просування та зміцнення верховенства права. А про яке верховенство права можна говорити без справедливості? Уявіть собі матір, яка щойно втратила свою новонароджену дитину, як це сталося в Запорізькій області, коли Росія в листопаді обстріляла пологовий будинок. Очевидно, що їй потрібна справедливість, їй потрібні відповіді на її питання, їй потрібно знати, що винні у цьому жахливому злочині будуть покарані», - зазначила вона.

За словами Джапарової, підзвітність та відновлення справедливості є одними з ключових пунктів формули миру, яку запропонував президент Володимир Зеленський. І єдиний спосіб досягти цієї мети - притягнути російських воєнних злочинців до відповідальності, як це було з нацистським керівництвом. І лідерство США, Франції, Великої Британії та Радянського Союзу, які підписали угоду про створення військового трибуналу, переконана Джапарова, зробило це можливим після Другої світової. «Це те, що ми маємо зробити зараз, створити трибунал щодо злочину агресії Росії проти України», - додала вона та закликала країни-члени ООН підтримати відповідну резолюцію.

Тема України лунала практично в кожному виступі. Зокрема постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що немає жодної міжнародно-правової підстави для російського вторгнення в Україну. «Росія порушила статут Організації Об’єднаних Націй, а її військові сили скоїли воєнні злочини в Україні. Генеральна Асамблея потужно підтримала резолюцію, яка чітко та однозначно засудила незаконні так звані «референдуми». Не дивно, що багато країн не певні, що статут ООН та фундаментальні принципи, на яких організація була створена – дотримані. Ми повинні притягнути Росію до відповідальності, так само як ми маємо притягнути до відповідальності усіх тих, хто не поважає суверенітет, територіальну цілісність, права людини та фундаментальні свободи людини», - додала вона.

Постійна представниця США при ООН та міністр Великої Британії у справах Америки та Карибського басейну згадали Україну у своїх виступах
Постійна представниця США при ООН та міністр Великої Британії у справах Америки та Карибського басейну згадали Україну у своїх виступах

Девід Рутлі, міністр Великої Британії у справах Америки та Карибського басейну, зазначив, що статут ООН містить статті, які зобов’язують країни-члени не погрожувати та не використовувати силу проти територіальної цілісності чи політичної незалежності будь-якої країни. І усі суперечки мають розв’язуватися мирним шляхом. «Це принципи, які ми зобов’язалися виконувати. І незважаючи на всі трагедії та кровопролиття останніх восьми десятиліть, правдою є те, що кількість смертей у державних конфліктах впала на 95% між 1946 і 2020 роками. І, незважаючи на те, що багато країн – насправді переважна більшість – продемонстрували, наскільки серйозно вони сприймають свої зобов’язання за Статутом ООН, кілька продовжують демонструвати свою зневагу до міжнародного порядку та верховенства права», - заявив він.

Незаконне вторгнення Росії в Україну є особливо яскравим прикладом цього, додав Рутлі. Своїм неспровокованим вторгненням, фіктивними референдумами та незаконними спробами анексії Росія продемонструвала зневагу до своїх зобов’язань за Статутом ООН. «Це стає ще кричущим через те, що Росія є постійним членом цієї Ради, що несе з собою особливу відповідальність», - зазначив він.

Рутлі переконаний, що будь-яке порушення Статуту ООН та його фундаментальних принципів «становить загрозу для всіх нас». Саме тому зараз, як ніколи, міжнародне співтовариство має об’єднатися, щоб підтвердити підтримку Статуту ООН і верховенства права.

Всі новини дня

"Я злітав на F-16 з місць на Близькому Сході, де не проїхав би машиною" – екс-пілот F-16 Ден Гемптон. Інтерв'ю

Винищувачі F-16 не лише мають широкий функціонал, а й можуть працювати у досить складних умовах і не потребують занадто складної інфраструктури, хоча мають і слабкі місця. Про це в інтерв’ю Марії Прус розповів "найсмертоносніший пілот F-16" американської авіації підполковник у відставці Ден Гемптон.

Ердоган оголосив про перемогу на виборах

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган під час виступу перед прибічниками, Стамбул, 28 травня. REUTERS/Murad Sezer

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган здобув перемогу у другому турі президентських виборів. Про це свідчать дані Центральної виборчої комісії Туреччини, оприлюднені у день голосування, 28 травня.

За результатом підрахунку 99,49 % відсотка голосів Реджеп Таїп Ердоган переміг із 52,1 % голосів проти 47,9 % у його суперника Кемаля Киличдароглу.

Ердоган особисто оголосив про свою перемогу. "З Божою допомогою, будемо гідні вашої довіри", - цитує президента Deutsche Welle з посиланням на інформаційну агенцію AFP.

Деякі представники опозиції у Туреччині вже привітали Ердогана із перемогою, а Киличдароглу заявив, що продовжуватиме боротьбу після того, як перші результати показали, що він програв на, за його словами, "найбільш несправедливих виборах за останні роки".

На противагу прагненням до світської демократії Кемаля Киличдароглу, Ердоган планує завершити свою багаторічну політику: перехід Туреччини від демократії західного типу до "поміркованої ісламської країни з особливими місцем у світовій політиці", кажуть оглядачі.

За даними турецької ЦВК, активність виборців у другому турі становила близько 85,6 %, що на два пункти менше, ніж у першому турі голосування. Як повідомляв Голос Америки, другий тур виборів президента у Туреччині відбувся вперше в історії.

69-річний Ердоган править країною протягом двох десятиліть. У 2003-2014 роках він був прем'єр-міністром, після чого став першим обраним народом, а не парламентом, президентом. Відтепер, у разі визнання перемоги, він продовжить своє правління на третє десятиліття, - нагадує DW.

Опоненти Ердогана закидали йому надмірне зближення з Росією. Із перемогою турецького президента привітали лідери Єгипту, Катару, ОАЕ, а також російський президент Путін.

В атаках України дешевими іранськими дронами Росія обрала стратегію обстрілів Лондона нацистами - медіа

Вибух безпілотника у небі над Києвом під час російської атаки 28 травня 2023 р. REUTERS/Gleb Garanich

Військові аналітики коментують світовим медіа нову стратегію Росії, що атакувала цієї ночі українську столицю та інші міста іранськими дронами - загалом було здійснено 91 авіаційний удар та близько 25 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Росія закупила сотні порівняно дешевих іранських дронів, тож оглядачі передбачають продовження такої тактики.

CNN порівнює цю тактику із діями нацистської Німеччини, котра свого часу з подібною інтенсивністю використовувала крилаті ракети V2 проти Лондона наприкінці Другої світової війни.

Експерти газети Wall Street Journal припускають, що удари безпілотників спрямовані на виснаження української ППО, котра останнім часом завдяки західному обладнанню та зокрема американській системі Patriot демонструвала успіхи у протистоянні російським атакам.

Оглядачі CNN погоджуються: "Мета росіян у надсиланні хвиль Shahed, швидше за все, виснажуватиме протиповітряну оборону України та змусить її витрачати дефіцитні боєприпаси на купу безпілотників".

У ніч на неділю Київ вже вчотирнадцяте за місяць став об’єктом повітряних російських атак. Переважну більшість безпілотників знищила протиповітряна оборона. 41-річний чоловік загинув – повідомила в ефірі Голосу Америки керівниця східноєвропейського бюро Мирослава Гонгадзе, яка перебуває на місці події.

Росія атакувала українську столицю практично з усіх боків, є влучання на півдні, півночі, сході, заході міста та в центральних районах, пише ВВС. "Кияни описували усю ніч як безперервний феєрверк та вибухи, такої атаки на Київ не було вже кілька тижнів - з того часу, як над столицею збили одразу шість ракет "Кинджал"", - йдеться у публікації.

Лише цієї доби українські захисники знищили 58 із 59 застосованих Росією іранських ударних безпілотників Shahed – інформує Генштаб ЗСУ.

Сотні нових безпілотників-камікадзе?

У CNN наголошують, що дешевими іранськими безпілотниками, доступними Росії у великій кількості, РФ намагається "завдати хоч трохи болю Києву, який протягом більшої частини минулого року був позбавлений впливу російського вторгнення".

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети.
CNN

Росія закупила багато сотень таких безпілотників, які коштують приблизно в 20 разів дешевше ракети – інформує видання.

Раніше про це попереджав і Білий дім: координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявляв, що Росія планує придбати додаткові безпілотники в Тегерана для використання у війні проти України після того, як використала більшість із 400 уже придбаних іранських дронів-камікадзе.

Агенція AP нагадує, що торік адміністрація Джо Байдена оприлюднила супутникові знімки та дані розвідки, які, за її словами, свідчать про те, що Іран продав Росії сотні ударних безпілотників. США також припускали, що Іран розглядає можливість продажу Росії й сотень балістичних ракет.Раніше Голос Америки повідомляв результати британського дослідження, яке свідчить, що іранські дрони, якими Росія бомбардує Україну, базуються на вкраденій німецькій технології.

Наслідки для Ірану

"Сьогоднішній Іран є терористичним режимом, що представляє загрозу для Європи та Близького Сходу, - написав у Twitter радник президента України Михайло Подоляк. – Тегеран став ключовим союзником Москви в цій війні, свідомо постачаючи їй зброю для атак по цивільних містах. Сьогоднішня нічна атака на Київ понад півсотнею "Шахедів" – у День міста – чергове красномовне підтвердження цієї істини".

Подоляк пообіцяв, що "наслідки обов’язково будуть" та нагадав про проект постанови про запровадження санкцій щодо Ірану на 50 років. Крім того, радник президента порадив Ірану пам'ятати "закон бумеранга” та заявив: "Випущений одного разу "Шахед" обов’язково знайде шлях до свого виробника".

Адміністрація Байдена заявляла, "що залежність Кремля від Ірану та Північної Кореї - країн, які значною мірою ізольовані на міжнародній арені через свої ядерні програми та порушення прав людини, - свідчить про відчай" - пише АР.

Чому атаки посилились саме зараз

Журналісти CNN проводять паралелі між російським нападом і Днем Києва, оскільки сьогодні місто відзначає 1541 рік з часу заснування. Як писав Голос Америки, мешканці столиці святкували усупереч атакам. "Київ стоїть міцно", - твітувала голова американської дипмісії в Україні Бріджит Брінк.

"Попри... виснаження, такі напади радше загартували, ніж послабили дух містян", - підкреслили і журналісти CNN.

Вони наголошують, що у багатьох звітах упродовж останніх місяців, включно з оцінками в оприлюднених військових прогнозах США, говорилося про критичні недоліки в українській протиповітряній обороні, особливо через те, що її базова радянська система С-300 — "робоча конячка української ППО" — морально застаріла і стало все важче знаходити боєприпаси для таких систем.

Видання Politico наголошує, що масована російська атака відбулась на тлі припущень про загрозу українського контрнаступу.

Зв'язок атаки із планованим контрнаступом України вбачає також видання New York Times: "Оскільки Україна наближається до початку контрнаступу з метою повернення земель, втрачених у перші місяці війни, Москва посилила наступ на Київ".

Дивіться також:

У Туреччині підраховано понад 97% голосів. Ердоган лідирує

Бюлетень на виборах президента Туреччини, 28 травня 2023. AP Photo/Emrah Gurel

Чинний президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган лідирує у другому турі виборів президента за результатами опрацювання понад 97% бюлетенів. Зараз він набирає понад 52% відсотки голосів, його супротивник Кемаль Киличдароглу - менш ніж 48%.

За даними турецького агентства Anadolu, пише Радіо Свобода, понад 64,1 мільйона виборців зареєструвалися, аби проголосувати, з них більше ніж 1,92 мільйона вже віддали свої голоси на закордонних дільницях. Голосування за кордоном тривало до 24 травня.

Раніше Голос Америки повідомляв, що Анкара від початку повномасштабного російського вторгнення стала важливим партнером для Києва і посередником у спілкуванні з Москвою.

Разом з тим Киличдароглу перед другим туром виборів звинуватив Ердогана у надто тісних відносинах із президентом РФ Путіним, які "можуть спричинити залежність від Росії".

Туреччина відіграла ключову роль у питанні звільнення з полону українських військових та заручників, а також при укладенні угоди про експорт зерна з українських портів.

Сутички на кордоні Афганістану й Ірану вщухли, ідуть перемовини про мир і доступ до води

Охоронці Талібану у залі готелю Imperial Continental, Кабул, Афганістан, 27 травня 2023 року. AP Photo/Rodrigo Abd

Афганський Талібан і влада Ірану заявили, що збройні сутички між їхніми прикордонними силами безпеки вщухли, і обидві сторони ведуть переговори щодо послаблення напруженості.

У суботу внаслідок зіткнень загинули двоє іранських силовиків та прикордонник Талібану, що посилило напруженість мж країнами на тлі суперечки щодо водних ресурсів.

У неділю іранське державне інформаційне агентство IRNA зацитувало заяву високопосадовця, що "ситуація під контролем".

Речник Міністерства внутрішніх справ Афганістану заявив, що його уряд "не хоче воювати зі своїми сусідами", і наполіг на тому, що іранські сили розпочали конфлікт, що змусило афганських прикордонників вжити заходів у відповідь.

Двостороння напруженість нещодавно загострилася через звинувачення Ірану в тому, що Талібан порушує угоду про розподіл води 1973 року між Тегераном і Кабулом, блокуючи потік води з річки Гільменд, яка тече з Афганістану в посушливі східні прикордонні регіони Ірану.

Президент Ірану Ебрагім Раїсі під час візиту до прикордонної провінції закликав талібів поважати договір, який передбачає спільне користування водними ресурсами та окреслює доступ до моніторингу рівня води.

"Виправдання війни та негативних дій не служать інтересам жодної зі сторін", - написав речник Міноборони Афганістану Енаятулла Ховаразмі у Твіттері.

ООН повідомляла, що Афганістан та Іран значно постраждали від тривалої посухи.

Більше

XS
SM
MD
LG