Спеціальні потреби

Трамп: Туреччину виключать з програми F-35, через придбання російських ракетних установок


Винищувач F-35
Винищувач F-35

Президент США Дональд Трамп заявив, що Туреччину виключать з програми закупівлі американських винищувачів F-35, коли країна закупить російську ракетну систему С-400.

"Через те, що цю ракетну установку вироблено в Росії, їм тепер заборонено купувати більше 100 літаків. Я б сказав Lockheed не вельми задоволений. Це багато робочих місць. І справді я завжди мав гарні відносини" з (президентом Туреччини) Ердоганом, - заявив Трамп виступаючи перед американськими урядовцями у вівторок.

США не продаватимуть винищувачі F-35 Туреччині. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Трамп назвав ситуацію несправедливою. "Через те, що вони купили російську систему, нам не дозволено продати їм літаки на мільярди. Ця ситуація - несправедлива", - додав президент.

Цього місяця, Туреччина почала приймати перші поставки російської протиповітряної ракетної системи С-400.

США виступали рішуче проти закупівлі Туреччиною російської системи і заявляли, що в разі такої закупівлі Туреччині можуть загрожувати санкції, передбачені законом США "Про протидію суперникам Америки шляхом санкцій" (CAATSA); країну також може бути виключено з програми побудови та закупівлі сучасних винищувачів F-35.

Плани Пентагону виключити Туреччину з програми F-35 у разі закупівлі нею С-400 підтвердила всередині липня Кейті Вілбаргер, в.о. помічника міністра оборони США з міжнародних питань. Спілкуючись з аналітиками, Вілбаргер підкреслила, що НАТО та країни-партнери в програми F-35 єдині в тому, що Туреччина не має розміщувати російську систему.

Ми неодноразово пропонували їм можливості купити систему (протиповітряної оборони) Patriot і пропозиція буле більш щедрою, ніж для будь-кого іншого, але вони не погодились
Кейті Вілбаргер, Пентагон

Міністерство оборони США турбує, що С-400 може бути використано для збору даних про можливості F-35 і ця інформація може опинитись в руках Росії. Вілбаргер заперечила закиди, що Туреччина не мала альтернативи закупівлі російської системи. "Ми неодноразово пропонували їм можливості купити систему (протиповітряної оборони) Patriot і пропозиція буле більш щедрою, ніж для будь-кого іншого, але вони не погодились", - додала вона.

В своїх ремарках у вівторок, Трамп не згадав про запровадження санкцій проти Туреччини у зв'язку з придбанням С-400. Однак, американські конгресмени рішуче підтримують запровадження таких санкцій, зауважують оглядачі.

Дії Туреччини підпадають під положення закону США "Про протидію суперникам Америки шляхом санкцій" (CAATSA), який передбачає запровадження санкцій в разі проведення "значної за обсягом транзакції, яка є частиною, або здійснюється від імені оборони, чи розвідки уряду російської Федерації"

Закон зобов'язує адміністрацію Трампа запровадити санкції, хоч і не встановлює кінцевого терміну запровадження, твітує експерт Ради з міжнародних відносин США Стівен Кук.

Відповідно до закону, адміністрація Трампа має вибір з 12 видів санкцій, що можуть включати обмеження в торгівлі, заборону на отримання фінансування з боку американських установ, обмеження на участь у державних закупівлях та інше.

"Обидві партії в Конгресі рішуче налаштовані, щоб санкції CAATSA було запроваджено стосовно Туреччини, якщо Туреччина придбає С-400". Про це минулого місяця заявляла Еллен Лорд, заступниця міністра оборони США.

Дивіться також: Засідання Ради Безпеки ООН з питання українського «мовного закону» пішло не за планом Росії

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

XS
SM
MD
LG