Спеціальні потреби

Актуально

Розслідувати дії ФБР закликають законодавці від Республіканської партії США

Архівне фото: поліція поблизу резиденції колишнього президента США Дональда Трампа, Флорида, 8 серпня 2022 року (AP Photo/Террі Ренна)

Прихильники колишнього президента США Дональда Трампа в Конгресі готують основу для розслідування обшуку, який ФБР провело у маєтку Трампа у Флориді минулого тижня. Сам Трамп заявив в інтерв’ю в понеділок, що в країні “потрібно знизити накал” і повторив бездоказове припущення, що федеральні агенти могли підкинути докази.

У своєму першому інтерв’ю після того, як минулого тижня ФБР провело обшук у Мар-а-Лаго, приморському особняку Трампа, колишній президент сказав Fox News Digital: «Ніколи правоохоронні органи не використовувались, щоб увірватися в будинок колишнього президента Сполучених Штатів, в країні - величезний гнів — на рівні, якого ніколи раніше не бачили, окрім як у дуже небезпечні часи».

Ордер на обшук оселі Трампа в Мар-а-Лаго
Ордер на обшук оселі Трампа в Мар-а-Лаго

Насправді агенти ФБР не "вривалися" в будинок Трампа. Натомість вони увійшли з ордером на обшук, затвердженим федеральним суддею за підозрою у скоєнні злочину.

У ордері вказувалося, що слідчі мали підстави вважати, що було порушено кілька федеральних законів, пов’язаних із збереженням і захистом інформації про національну безпеку, зокрема Закон про шпигунство.

Хоча назва вказує, що він стосується випадків шпигунства, Закон про шпигунство також охоплює неправильне поводження з секретними документами без наміру розповсюдити їх іноземним урядам.

Трамп сказав, що просив своїх представників зв'язатися з Міністерством юстиції та повідомити чиновникам, що він зробить усе можливе, щоб "допомогти країні". Він сказав, що не отримав відповіді від міністерства.

Документи вилучено

Згідно з інформацією, оприлюдненою після обшуку, агенти ФБР вилучили понад 20 ящиків записів, а також окремі документи, дві підшивки фотографій та різні інші об’єкти. У квитанції про майно, наданій адвокату Трампа, вказується, що багато вилучених документів були засекреченими, а деякі були позначені як «цілком таємна/захищена інформація», що означає, що інформація, яку вони містили, вважалася однією з найбільш чутливих таємниць країни.

«Люди настільки розлючені тим, що відбувається, — сказав Трамп. - Ми зробимо все можливе, щоб допомогти, тому що накал в країні потрібно знизити. Якщо цього не зробити, трапяться жахливі речі».

У тому ж інтерв'ю колишній президент сказав, що агенти, які проводили обшук, "могли підкинути все, що хотіли".

Маєток колишнього президента США Дональда Трампа в Мар-о-Лаго
Маєток колишнього президента США Дональда Трампа в Мар-о-Лаго

Заяви про розсекречення документів

Президенти США мають повноваження в односторонньому порядку розсекречувати документи, і Трамп минулого тижня заявив, що перед відходом з посади він офіційно розсекретив усі документи, які були з ним у Мар-а-Лаго. Поки що колишній президент не надав жодних доказів того, що він робив такі кроки.

Однак, незалежно від статусу секретності документів, Трамп чи будь-який інший державний службовець не можуть забирати державні документи собі. Закон про президентські документи 1978 року, зокрема передбачає, що після того, як президент залишить посаду, усі президентські документи автоматично передаються на законне зберігання до Національного управління архівів і документів (NARA).

На початку цього року Трамп передав NARA ще 15 ящиків із президентськими записами після того, як агентство звернулося до суду за їх поверненням. Коли агентство виявило в цих коробках секретні матеріали, воно попередило Міністерство юстиції.

Репортажі The New York Times та інших новинних видань свідчать, що адвокати Трампа запевнили представників правоохоронних органів, що в Мар-а-Лаго більше немає секретних матеріалів. Однак пізніше ФБР дізналося, що це не відповідало дійсності і видало повістку до суду для отримання будь-яких секретних документів, що залишилися. Ордер на обшук був виданий після того, як Трамп їх не передав.

Законодавці Республіканської партії вимагають інформації

Також у понеділок союзники Трампа на Капітолійському пагорбі почали закладати основу для розслідування в Конгресі обставин рейду, яке вони пообіцяли розпочати, якщо їм вдасться отримати контроль над однією чи обома палатами Конгресу на виборах в листопаді.

У листі до генерального прокурора Мерріка Гарленда, який особисто схвалив заявку на ордер на обшук будинку Трампа, 18 республіканських членів Комітету з правових питань Палати представників написали: «Безпрецедентний рейд ФБР у резиденції президента Трампа є шокуючою ескалацією використання адміністрацією Байдена правоохоронних органів в якості зброї проти політичних опонентів. Американський народ заслуговує на прозорість і підзвітність наших найвищих посадових осіб правоохоронних органів у виконавчій владі. Ми не погодимося ні на що, крім вашої повної співпраці з нашим розслідуванням».

У листі, копію якого було надіслано директору ФБР Крістоферу Рею, Гарленду було наказано зберегти та передати будь-які документи, пов’язані з обшуком або підготовкою до обшуку.

У той час як республіканці стверджують, що адміністрація Байдена «використала» Міністерство юстиції проти політичних ворогів президента, Міністерство юстиції також відкрило кримінальне розслідування дій сина президента Хантера Байдена.

Ділові відносини Хантера Байдена в інших країнах та його інші дії, вже протягом кількох років перебувають під пильною увагою. Байдена Молодшого не звинуватили в жодному злочині, і розслідування Міністерства юстиції щодо нього не поширюється на його батька.

Прихильники Дональда Трампа провели акцію протесту біля гольф-клубу Трампа в Нью-Джерсі, сервень 2022 року
Прихильники Дональда Трампа провели акцію протесту біля гольф-клубу Трампа в Нью-Джерсі, сервень 2022 року

Наступні дії

Лист Гарленду надійшов після сигналу від керівництва республіканців про те, що обставини обшуку на Мар-а-Лаго будуть у центрі уваги, якщо вони отримають контроль над однією з палат Конгресу наступного року.

Лідер меншості в Палаті представників Кевін Маккарті, провідний кандидат на посаду спікера Палати представників від республіканців, пообіцяв провести вичерпні розслідування дій Міністерства юстиції та Гарленда.

"Міністерство юстиції потерпає від надзвичайної політизації, - заявив минулого тижня Маккарті. - Коли республіканці повернуть Палату представників, ми здійснимо відповідний нагляд за цим департаментом, встановимо факти і не залишимо каменя на камені».

Різна реакція політиків-республіканців

Реакція на обшук серед законодавців-республіканців різна: деякі, як-от сенатор Рік Скотт, порівнюють ФБР із Гестапо, таємною поліцією Німеччини часів нацизму. Конгресмен Пол Госар написав у Twitter: «Ми повинні знищити ФБР».

Однак інші більш помірковані.

Конгресмен Майк Тернер, старший республіканець у Комітеті з розвідки Палати представників, сказав під час виступу в програмі новин CNN State of the Union, що члени комітету мають достатній доступ до матеріалів, якими ФБР обґрунтувало запит на ордер на обшук і їм слід дозволити самим судити, чи обшук був виправданим.

Сенатор Майк Раундс в неділю в програмі NBC Meet the Press, сказав, що він вважає, що Міністерство юстиції має якнайшвидше оприлюднити інформацію про кроки, які воно вжило перед виконанням ордера на обшук будинку колишнього президента, тому що «ми хочемо, щоб американський народ довіряв інституціям».

"[Ми] не повинні розмірковувати, - сказав Раундс. - У нас є дозвіл. У нас є можливість нагляду. Генеральний прокурор Гарленд має надати ці матеріали. Є заклики це зробити від обох партій. Помістіть матеріали в кімнату. Дайте нам їх побачити. І тоді ми зможемо сказати вам нашу відповідь і чи існує загроза національній безпеці, чи це зловживання повноваженнями з боку Генерального прокурора Гарленда".

Він додав: «Я думаю, дуже важливо в довгостроковій перспективі для Міністерства юстиції, показати, що була не просто спроба знайти щось, а що вони мали підстави, що вони справді вичерпали всі інші засоби. І якщо вони не доведуть це, то буде серйозна проблема».

Реакція політиків-демократів

Демократи у Вашингтоні розкритикували рішення Трампа забрати секретні урядові документи після відходу з посади та “демонізацію” ФБР деякими їхніми колегами-республіканцями. Вони попередили, що останнє наражає на небезпеку правоохоронців. Минулого тижня, після обшуку в Мар-а-Лаго, чоловік, який раніше підтримував президента, напав на офіс ФБР в Огайо, перш ніж його застрелила поліція.

Конгресмен Адам Шифф, який очолює постійний спеціальний комітет Палати представників з питань розвідки, заявив, що не бачив доказів того, що Трамп розсекретив документи під час перебування на посаді.

Під час виступу в неділю в програмі CBS Face the Nation Шифф сказав, що він і його колеги звернулися до спецслужб США з проханням оцінити збитки, щоб зрозуміти загрозу національній безпеці, через рішення Трампа розмістити секретні документи в кімнаті, яка, була захищена, за повідомленнями, лише простим замком.

«Що мене найбільше непокоїть, це те, що, принаймні з публічних повідомлень ... видається президент навмисне не віддавав ці документи, після вимог уряду їх повернути, – сказав Шифф. - Це збільшує занепокоєння".

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG