Спеціальні потреби

Актуально

Розслідувати дії ФБР закликають законодавці від Республіканської партії США

Архівне фото: поліція поблизу резиденції колишнього президента США Дональда Трампа, Флорида, 8 серпня 2022 року (AP Photo/Террі Ренна)

Прихильники колишнього президента США Дональда Трампа в Конгресі готують основу для розслідування обшуку, який ФБР провело у маєтку Трампа у Флориді минулого тижня. Сам Трамп заявив в інтерв’ю в понеділок, що в країні “потрібно знизити накал” і повторив бездоказове припущення, що федеральні агенти могли підкинути докази.

У своєму першому інтерв’ю після того, як минулого тижня ФБР провело обшук у Мар-а-Лаго, приморському особняку Трампа, колишній президент сказав Fox News Digital: «Ніколи правоохоронні органи не використовувались, щоб увірватися в будинок колишнього президента Сполучених Штатів, в країні - величезний гнів — на рівні, якого ніколи раніше не бачили, окрім як у дуже небезпечні часи».

Ордер на обшук оселі Трампа в Мар-а-Лаго
Ордер на обшук оселі Трампа в Мар-а-Лаго

Насправді агенти ФБР не "вривалися" в будинок Трампа. Натомість вони увійшли з ордером на обшук, затвердженим федеральним суддею за підозрою у скоєнні злочину.

У ордері вказувалося, що слідчі мали підстави вважати, що було порушено кілька федеральних законів, пов’язаних із збереженням і захистом інформації про національну безпеку, зокрема Закон про шпигунство.

Хоча назва вказує, що він стосується випадків шпигунства, Закон про шпигунство також охоплює неправильне поводження з секретними документами без наміру розповсюдити їх іноземним урядам.

Трамп сказав, що просив своїх представників зв'язатися з Міністерством юстиції та повідомити чиновникам, що він зробить усе можливе, щоб "допомогти країні". Він сказав, що не отримав відповіді від міністерства.

Документи вилучено

Згідно з інформацією, оприлюдненою після обшуку, агенти ФБР вилучили понад 20 ящиків записів, а також окремі документи, дві підшивки фотографій та різні інші об’єкти. У квитанції про майно, наданій адвокату Трампа, вказується, що багато вилучених документів були засекреченими, а деякі були позначені як «цілком таємна/захищена інформація», що означає, що інформація, яку вони містили, вважалася однією з найбільш чутливих таємниць країни.

«Люди настільки розлючені тим, що відбувається, — сказав Трамп. - Ми зробимо все можливе, щоб допомогти, тому що накал в країні потрібно знизити. Якщо цього не зробити, трапяться жахливі речі».

У тому ж інтерв'ю колишній президент сказав, що агенти, які проводили обшук, "могли підкинути все, що хотіли".

Маєток колишнього президента США Дональда Трампа в Мар-о-Лаго
Маєток колишнього президента США Дональда Трампа в Мар-о-Лаго

Заяви про розсекречення документів

Президенти США мають повноваження в односторонньому порядку розсекречувати документи, і Трамп минулого тижня заявив, що перед відходом з посади він офіційно розсекретив усі документи, які були з ним у Мар-а-Лаго. Поки що колишній президент не надав жодних доказів того, що він робив такі кроки.

Однак, незалежно від статусу секретності документів, Трамп чи будь-який інший державний службовець не можуть забирати державні документи собі. Закон про президентські документи 1978 року, зокрема передбачає, що після того, як президент залишить посаду, усі президентські документи автоматично передаються на законне зберігання до Національного управління архівів і документів (NARA).

На початку цього року Трамп передав NARA ще 15 ящиків із президентськими записами після того, як агентство звернулося до суду за їх поверненням. Коли агентство виявило в цих коробках секретні матеріали, воно попередило Міністерство юстиції.

Репортажі The New York Times та інших новинних видань свідчать, що адвокати Трампа запевнили представників правоохоронних органів, що в Мар-а-Лаго більше немає секретних матеріалів. Однак пізніше ФБР дізналося, що це не відповідало дійсності і видало повістку до суду для отримання будь-яких секретних документів, що залишилися. Ордер на обшук був виданий після того, як Трамп їх не передав.

Законодавці Республіканської партії вимагають інформації

Також у понеділок союзники Трампа на Капітолійському пагорбі почали закладати основу для розслідування в Конгресі обставин рейду, яке вони пообіцяли розпочати, якщо їм вдасться отримати контроль над однією чи обома палатами Конгресу на виборах в листопаді.

У листі до генерального прокурора Мерріка Гарленда, який особисто схвалив заявку на ордер на обшук будинку Трампа, 18 республіканських членів Комітету з правових питань Палати представників написали: «Безпрецедентний рейд ФБР у резиденції президента Трампа є шокуючою ескалацією використання адміністрацією Байдена правоохоронних органів в якості зброї проти політичних опонентів. Американський народ заслуговує на прозорість і підзвітність наших найвищих посадових осіб правоохоронних органів у виконавчій владі. Ми не погодимося ні на що, крім вашої повної співпраці з нашим розслідуванням».

У листі, копію якого було надіслано директору ФБР Крістоферу Рею, Гарленду було наказано зберегти та передати будь-які документи, пов’язані з обшуком або підготовкою до обшуку.

У той час як республіканці стверджують, що адміністрація Байдена «використала» Міністерство юстиції проти політичних ворогів президента, Міністерство юстиції також відкрило кримінальне розслідування дій сина президента Хантера Байдена.

Ділові відносини Хантера Байдена в інших країнах та його інші дії, вже протягом кількох років перебувають під пильною увагою. Байдена Молодшого не звинуватили в жодному злочині, і розслідування Міністерства юстиції щодо нього не поширюється на його батька.

Прихильники Дональда Трампа провели акцію протесту біля гольф-клубу Трампа в Нью-Джерсі, сервень 2022 року
Прихильники Дональда Трампа провели акцію протесту біля гольф-клубу Трампа в Нью-Джерсі, сервень 2022 року

Наступні дії

Лист Гарленду надійшов після сигналу від керівництва республіканців про те, що обставини обшуку на Мар-а-Лаго будуть у центрі уваги, якщо вони отримають контроль над однією з палат Конгресу наступного року.

Лідер меншості в Палаті представників Кевін Маккарті, провідний кандидат на посаду спікера Палати представників від республіканців, пообіцяв провести вичерпні розслідування дій Міністерства юстиції та Гарленда.

"Міністерство юстиції потерпає від надзвичайної політизації, - заявив минулого тижня Маккарті. - Коли республіканці повернуть Палату представників, ми здійснимо відповідний нагляд за цим департаментом, встановимо факти і не залишимо каменя на камені».

Різна реакція політиків-республіканців

Реакція на обшук серед законодавців-республіканців різна: деякі, як-от сенатор Рік Скотт, порівнюють ФБР із Гестапо, таємною поліцією Німеччини часів нацизму. Конгресмен Пол Госар написав у Twitter: «Ми повинні знищити ФБР».

Однак інші більш помірковані.

Конгресмен Майк Тернер, старший республіканець у Комітеті з розвідки Палати представників, сказав під час виступу в програмі новин CNN State of the Union, що члени комітету мають достатній доступ до матеріалів, якими ФБР обґрунтувало запит на ордер на обшук і їм слід дозволити самим судити, чи обшук був виправданим.

Сенатор Майк Раундс в неділю в програмі NBC Meet the Press, сказав, що він вважає, що Міністерство юстиції має якнайшвидше оприлюднити інформацію про кроки, які воно вжило перед виконанням ордера на обшук будинку колишнього президента, тому що «ми хочемо, щоб американський народ довіряв інституціям».

"[Ми] не повинні розмірковувати, - сказав Раундс. - У нас є дозвіл. У нас є можливість нагляду. Генеральний прокурор Гарленд має надати ці матеріали. Є заклики це зробити від обох партій. Помістіть матеріали в кімнату. Дайте нам їх побачити. І тоді ми зможемо сказати вам нашу відповідь і чи існує загроза національній безпеці, чи це зловживання повноваженнями з боку Генерального прокурора Гарленда".

Він додав: «Я думаю, дуже важливо в довгостроковій перспективі для Міністерства юстиції, показати, що була не просто спроба знайти щось, а що вони мали підстави, що вони справді вичерпали всі інші засоби. І якщо вони не доведуть це, то буде серйозна проблема».

Реакція політиків-демократів

Демократи у Вашингтоні розкритикували рішення Трампа забрати секретні урядові документи після відходу з посади та “демонізацію” ФБР деякими їхніми колегами-республіканцями. Вони попередили, що останнє наражає на небезпеку правоохоронців. Минулого тижня, після обшуку в Мар-а-Лаго, чоловік, який раніше підтримував президента, напав на офіс ФБР в Огайо, перш ніж його застрелила поліція.

Конгресмен Адам Шифф, який очолює постійний спеціальний комітет Палати представників з питань розвідки, заявив, що не бачив доказів того, що Трамп розсекретив документи під час перебування на посаді.

Під час виступу в неділю в програмі CBS Face the Nation Шифф сказав, що він і його колеги звернулися до спецслужб США з проханням оцінити збитки, щоб зрозуміти загрозу національній безпеці, через рішення Трампа розмістити секретні документи в кімнаті, яка, була захищена, за повідомленнями, лише простим замком.

«Що мене найбільше непокоїть, це те, що, принаймні з публічних повідомлень ... видається президент навмисне не віддавав ці документи, після вимог уряду їх повернути, – сказав Шифф. - Це збільшує занепокоєння".

Всі новини дня

Британія та Польща збудують два тимчасові селища на Львівщині та Полтавщині на 700 людей

Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі: «Протягом останнього року Путін продовжував атакувати цивільні будинки та інфраструктуру, за що український народ заплатив високу ціну».

Британія та Польща планують збудувати два тимчасові селища в західній і центральній Україні, щоб забезпечити житлом жителів східних районів України, які були змушені покинути свої домівки через вторгнення Росії, повідомив британський уряд у вівторок, 28 березня.

Поселення на понад 700 найбільш потребуючих людей, яких забезпечать світлом, теплом і домівками, планується збудувати у Львівській та Полтавській області. На цю програму виділено 10 мільйонів фунтів стерлінгів, що є приблизно 12,3 мільйона доларів США. Її реалізує польський фонд солідарності, який базується на польській програмі, яка вже діє і забезпечила житлом десятки тисяч переселених українців, мовиться у заяві.

«Протягом останнього року (президент Росії Володимир) Путін продовжував атакувати цивільні будинки та інфраструктуру, за що український народ заплатив високу ціну», – заявив міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.

Потребуючих у десятки разів більше

В урядовій заяві мовиться, що цією допомогою зможе скористатися лише незначна частина із близько 6 мільйонів переміщених осіб в Україні, які були «змушені покинути свої домівки та зіткнутися з морозною зимою через жорстоку військову агресію Росії проти України, що є повним порушенням Статуту ООН та міжнародного права».

Загалом, мовиться у заяві, за оцінками, понад 17,6 мільйонів людей в Україні потребують гуманітарної допомоги, понад вісім мільйонів зареєструвалися як біженці в Європі – це найбільша кількість біженців у Європі з часів Другої світової війни. Через катастрофічні наслідки російського вторгнення майже 50% довоєнного населення України потребує гуманітарної допомоги.

Міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау заявив, що Польща першою прийшла на допомогу Україні вже рано вранці 24 лютого 2022 року. Невдовзі долучилася Велика Британія, щоб спільними зусиллями допомогти Україні та її народу.

«Зі сторінок польської історії ми знаємо, що Україна бореться не тільки за їхню свободу, а й за нашу свободу. Немає вільної Європи без вільної України», – наголосив глава польського МЗС.

Партнери надали українцям тепло і світло, допомогли з водою

Посли Великої Британії та Польщі в Україні Мелінда Сіммонс і Бартош Ціхоцкі у понеділок разом із ключовими українськими посадовцями відвідали відкриття нового житлового містечка на околиці Львова.

Міський голова Львова Андрій Садовий сказав, що завдяки підтримці міжнародних партнерів «сотні людей отримали шанс на нове життя, адже Росія забрала їхнє старе».

За даними британського уряду, постійні напади Росії на енергетичну інфраструктуру України залишили майже 10 мільйонів людей без світла. «Масові відключення електроенергії, деякі з яких тривали по вісім-дванадцять годин на добу, змусили сім’ї вдаватися до відчайдушних заходів для виживання, таких як танення снігу для отримання води або нагрівання цегли для отримання тепла», – мовиться в урядовій заяві.

Щоб допомогти українцям в найхолоднішу пору року, британсько-польське партнерство надасть генератори на суму 2,6 мільйона фунтів стерлінгів для підтримки до 450 000 людей у школах, лікарнях і громадських центрах у повторно захоплених і прифронтових районах, включаючи Харків, Донецьк, Запоріжжя, Миколаїв, Одесу та Херсон, зазначається у заяві.

Додатково уряди двох країн передадуть іншу допомогу для людей, що живуть у суворих зимових умовах, у розмірі до 2,5 мільйонів фунтів стерлінгів. Ці гроші буде передано через Український Червоний Хрест.

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео

Звуки війни: без коментарів – про важку роботу українських військових. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

Звуки війни. ЗСУ тримають оборону в Бахмуті. Відео без коментарів – про важку роботу українських воїнів у смертельній небезпеці. 

Головною метою Путіна було стерти ідентичність України - Блінкен на Саміті за демократію 

Майбутнє демократії перебуває в переломній точці, у всьому світі ми бачимо, як автократи порушують права людини та пригнічують фундаментальні свободи, і війна в Україні ілюструє це найбільше. Про це заявив Держсекретар США Ентоні Блінкен під час віртуальної панелі «Справедливий і міцний мир в Україні» за участю міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби в рамках Саміту за демократію, який проходить у Вашингтоні.

Блінкен зазначив, що авторитарні режими виходять за межі своїх кордонів через дедалі агресивнішу ревізіоністську зовнішню політику.

"Ніщо так не ілюструє серйозність цієї загрози, як жорстока і невиправдана війна Росії проти України. У лютому 2022 року президент Путін розпочав повномасштабну війну проти народу України, намагаючись завоювати цю країну, повалити демократично обраний уряд, перекроїти їхні кордони. Насправді головною метою президента Путіна було стерти ідентичність України як незалежної суверенної нації, і щоб Росія її поглинула", - заявив Державний секретар США у своїй промові.

Блінкен додав, що війна, яку розпочав Путін, є нападом не лише на Україну, але й на міжнародний порядок, заснований на правилах, що прагне захистити міжнародний мир і стабільність, рівні права чоловіків і жінок, великих і малих націй. "Жертвами російської агресії є не лише українці, а й люди в усьому світі. Війни Кремля загострили гостру відсутність продовольчої безпеки, яка вже досягла кризового рівня через Covid-19. Зміна клімату та інші конфлікти поставили під загрозу мільйони людей і підняли ціни на добрива, паливо та продовольство, що ускладнило сім’ям у всіх частинах світу звести кінці з кінцями", - зазначив Блінкен.

Цього тижня у Вашингтоні відбувається Саміт за демократію. В події, що проходить у віртуальному режимі, за очікуваннями, візьме участь близько 120 країн.

«Справедливий і міцний мир в Україні» – дискусія в Держдепі США. Наживо з перекладом українською

Державний департамент США проводить дискусію «Справедливий і міцний мир в Україні» під головуванням Держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

У віртуальній зустрічі бере участь президент України Володимир Зеленський, а також міністри закордонних справ низки держав. Дискусія проходить в рамках «Саміту за демократію 2023».

Дивіться трансляцію наживо з перекладом українською на онлайн-платформах Голос Америки Українською:

Близько 40 людей загинули під час пожежі в центрі утримання мігрантів на кордоні США та Мексики

Швидка допомога та рятувальники прибули на місце пожежі в центрі утримання іммігрантів у Сьюдад-Хуаресі, Мексика, 28 березня 2023 року. Фото AP

Щонайменше 39 людей загинули, ще 29 зазнали поранень унаслідок пожежі, що сталася ввечері у понеділок, 27 березня, в центрі тримання мігрантів у місті Сьюдад-Хуарес на кордоні США та Мексики, повідомляє Радіо Свобода з посиланням на видання АР.

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

Генеральна прокуратура Мексики розпочала розслідування обставин інциденту. Причини пожежі поки не встановлені. Як розповіли у Національному імміграційному інституті Мексики, у віданні якого перебуває обʼєкт, у центрі проживали дорослі чоловіки з Центральної та Південної Америки.

Сьюдад-Хуарес є головним перевальним пунктом для мігрантів, які хочуть потрапити до США. У місті безліч тимчасових притулків для громадян, які запросили притулок до США та очікують на розгляд своїх заявок владою. З іншого боку кордону розташоване місто Ель-Пасо, штат Техас.

Більше

XS
SM
MD
LG