Спеціальні потреби

Євромайдан триває. У Януковича останній шанс


Київ – Євромайдан не вщухає. На Європейській площі та на майдані Незалежності у Києві мітингувальники залишаються цілодобово. Активісти організували пункти харчування, де можна пригоститися бутербродом та гарячим кавою або чаєм. На зібрані кошти закуповують речі, найнеобхідніші у дощові осінні ночі. На Євромайдан з’їжджаються небайдужі громадяни з усіх регіонів України. Маніфестантів зігрівають своїми піснями відомі українські співаки. Утім, виникають і сутички з міліцією. Так було і у понеділок, 25 листопада.

Четвертий день Євромайдану не обійшовся без сутички між мітингувальниками та бійцями спецпідрозділу міліції «Беркут». Біля сцени на Європейській площі натовп затримав машину, повну електронної апаратури. Демонстранти розбили вікна мікроавтобуса й намагалися захопити його. В центрі заворушення опинився голова політради «Батьківщини» Арсеній Яценюк.

«Машина відкрита. Там спецтехніка – прослуховування. Два працівника СБУ», – оголосив Яценюк.

Бійці «Беркуту» кийками та сльозогінним газом захищали машину. Сльзогінний газ розприскували і радикально налаштовані маніфестанти. Як заявив лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк, внаслідок зіткнень з міліцією постраждало кілька депутатів.

Велика кількість співробітників спецпідрозділу «Беркут» була стягнута до Європейської площі через інформацію про нібито вибухівку у мікроавтобусі. Про це заявили в прес-службі київської міліції. Служба безпеки України заявляє, що автобус, який затримав натовп на Європейській площі, належав її співробітникам.

«У транспортному засобі перебували співробітники СБУ, які, відповідно до компетенції, виконували завдання із виявлення технічним засобами радіоканалів можливого керування вибуховими пристроями», – йдеться у повідомленні СБУ.

«СБУ розглядає цю заяву як офіційне повідомлення про правопорушення, яке має бути об'єктивно і публічно розслідуване», – сказано в документі.

Політики закликають до зміни влади

Сутичка сталася одразу по завершенні виступів опозиційних політиків на Європейські площі. Лідер УДАРу Віталій Кличко заявляє, що акція протесту проти рішення Кабінету міністрів про призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію з ЄС триватиме принаймні до кінця тижня.

Ми будемо збиратися кожного дня до саміту Вільнюсі, щоб висловити наше чітке бажання – жити у Європі
Віталій Кличко
«Ми будемо збиратися кожного дня до саміту Вільнюсі, щоб висловити наше чітке бажання – жити у Європі», – наголошує Кличко.

Крім підписання угоди з Європейським Союзом представники опозиційних політичних сил роблять заяви про необхідність відставки уряду, імпічменту президента та оголошення дострокових виборів до Верховної Ради. Лише виконання цих політичних вимог надасть Україні шанс інтегруватися до Європи, переконує керівник штабу «Батьківщини» Олександр Турчинов.

«Головне гальмо на шляху до Європейського Союзу – це Янукович, Азаров і їхня банда!», – заявляє Турчинов.

Тим часом голова Верховної Ради Володимир Рибак запевняє, що парламент може розглянути постанову про відставку уряду, але голосів для рішення немає.

Частина маніфестантів хочуть лише євроінтеграції

У Києві паралельно з мітингом на Європейській площі відбувається акція протесту проти згортання євроінтеграції на майдані Незалежності. Нині там немає прапорів політичних партій. Перед учасниками виступають громадські активісти, журналісти незалежних засобів масової інформації, а також відомі артисти. Серед них і співачка Руслана Лижичко. Політики повинні зосередитися на головній вимозі – підписанні угоди про асоціацію з ЄС, каже вона Радіо Свобода.

Хочу звернутися до наших політиків з опозиції, попросити їх зняти абсолютно всю політичну символіку, познімати всі прапори, всі передвиборчі агітації, все, що стосується імпічменту. Нам цього не потрібно
Руслана Лежичко
«Хочу звернутися до наших політиків з опозиції, попросити їх зняти абсолютно всю політичну символіку, познімати всі прапори, всі передвиборчі агітації, все, що стосується імпічменту. Нам цього не потрібно. Будь ласка, зробіть так, як ми хочемо – просто приведіть нас у Європу», – просить Руслана.

Багато учасників Євромайдану у Києві відвідують як акцію на Європейській площі, так і на майдані Незалежності. Суперечностей між цими двома осередками протесту немає. На цьому наголошує і лідер «Свободи» Олег Тягнибок.

«В Україні сотня майданів. Майданів по усіх областях. Якщо таких майданів буде тисяча – хай буде тисяча! Важливе що? Важливий результат! Важливий наш тиск на владу!», – вважає Тягнибок.

Тимошенко оголосила голодування

Сергій Власенко, захисник Юлії Тимошенко зачитав від неї лист на Європейській площі.

«Я оголошую безстрокове голодування з вимогою до Януковича підписати угоду про асоціацію та Зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. Юлія Тимошенко. Качанівська колонія. Місто Харків», – зачитав Власенко.

Сергій Власенко також розповів, що Юлія Тимошенко з підручних засобів зробила собі прапор Європейського союзу і вивісила у лікарні у Харкові.

Янукович не обіцяє скасувати рішення про призупинення євроінтеграції

Президент Віктор Янукович зробив першу заяву після початку Євромайдану. Він заявляє, що реформи, які здійснює влада є підтвердженням того, що Україна йде європейським шляхом. Водночас, Янукович наголошує на тому, що заважає євроінтеграції.

Під тиском, який ми відчуваємо, зупиняться виробництва і мільйони громадян будуть викинути на вулиці
Віктор Янукович
«Найскладніше на цьому шляху – економічні проблеми. Як батько не може залишити сім’ю без хліба, так і я не маю права залишити людей на призволяще з тими проблемами, які можуть виникнути, якщо під тиском, який ми відчуваємо, зупиняться виробництва і мільйони громадян будуть викинути на вулиці», – сказав Янукович.

Тим часом до подій в Україні прикута увага Європи і світу. Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу і президент Європейської ради Герман Ван Ромпей заявили, що пропозиція підписання угоди про асоціацію залишається чинною. Європейський комісар з питань розширення Штефан Фюле повідомив, що можливість підписати угоду Україна-ЄС на саміті Східного партнерства зберігається.

Саміт Східного партнерства відбудеться у Вільнюсі 28-29 листопада.

21 листопада уряд вирішив призупинити процес підготовки до укладання угоди про асоціацію з ЄС. У зв'язку з цим рішенням, починаючи з 21 листопада, в різних куточках України та світу почалися масові протести, які тривають досі. 24 листопада на Європейську площу прийшло більше 100 000 людей, які хочуть, щоби Україна підписала угоду про асоціацію.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG