Спеціальні потреби

Янукович діє силою за вказівкою Кремля (світова преса)


Світова преса обурена нічними подіями в Києві, коли з вівторка на середу 11 грудня міліцейський спецназ президента Януковича спробував штурмувати майдан Незалежності, де зібралися десятки тисяч протестувальників. Видання друкують заяву державного секретаря США Джона Керрі з приводу нічних подій у Києві, в якій він сказав, що замість пропонованого світом мирного варіанту розв’язання політичного конфлікту з власним народом, «лідери України, як виглядає, роблять зовсім інший вибір». Експерти міркують тепер над тим, чи допоможе суєта західних чиновників із складання більш привабливої програми допомоги Україні відвернути здачу президентом Януковичем української держави в руки російського глави Володимира Путіна.

Впливова The New York Times зауважує, що «у середу вранці підрозділи сил безпеки штурмували Майдан і цей штурм був неочікуваним, зокрема, тому, що цілий день у вівторок в Києві відбувалися консультації та дискусії очільників світової дипломатії, влади Януковича та колишніх президентів України». Видання наводить думки відомих експертів, які вважають, що Янукович вів дотепер подвійну гру, «маніпулюючи, як він думав, і Євросоюзом, і Росією, для своєї вигоди». Відомий американський фахівець з питань Росії, Стівен Сестановіч, наголошує до цього, що «ідея полягла у тому, щоб примусити заплатити обидві сторони». Але, як каже газета з Нью-Йорка, в результаті – Янукович не уклав угоди ні з ким. Видання також висловлює сподівання, що Заходу все ж вдасться переконати нинішню владу в Києві новими пропозиціями фінансової допомоги та умовити її не здаватися на милість Росії. Газета також оприлюднила заяву держсекретаря США Джона Керрі з приводу нових спроб влади у Києві вдатися до силового розгону десятків тисяч протестувальників на майдані Незалежності столиці України. Серед іншого, речник Білого дому заявив, що «влада США з народом України» і додав, що люди тут «заслуговують на краще».

Швейцарська Neue Zurcher Zeitung повідомляє у середу, що «Україна хоче 20 мільярдів євро у якості допомоги з боку ЄС», про що, як цитують агентства, у середу сказав український прем’єр-міністр Микола Азаров. Видання також інформує про можливість продовження у ці дні переговорів між ЄС та Україною в Брюсселі. Експерти, яких цитує газета, також кажуть про подальше погіршення фінансової ситуації в Україні та загрозу дефолту. Видання з Цюріха також зауважує, що поки що не відомо, які домовленості Києва щодо кредитів з Москвою.

Відомий британський оглядач Едвард Лукас пише на сторінках The Wall Street Journal, що «Захід програв Україну Путіну» та гостро критикує США і ЄС за недалекоглядну політику стосовно України. «Невдача ЄС в Україні – це ганьба», – вважає Лукас та попереджає, що таким чином поліпшуються шанси Путіна на збирання омріяної ним імперії. Лукас також вважає, що фінансові «пряники» Кремля для Януковича і його влади виглядають кращими, аніж жорсткі пропозиції Заходу. Лондонський спостерігач закликає: «Кращий спосіб для Європи чи Америки допомогти Україні, а також Грузії та Молдові – це встати на жорстку позицію стосовно путінської Росії». Едвард Лукас переконаний, що вже давно «настав час показати Путіну, що його ліцензія на полювання у сусідніх з Росією країнах анульована». Але британський експерт все ж вважає такий варіант нереалістичним і завершує зі сарказмом: «Якби не так, марні сподівання».

Австрійська Die Presse вважає однією з причин невдач ЄС в Україні слабкість його зовнішньої політики. «Країни-члени ЄС мають протилежні інтереси стосовно України та, відповідно – щодо її «великого брата» Росії. Польща і Литва бажають витворення на сході санітарного кордону від Росії з прозахідних республік на кшталт України, щоб триматися на відстані від небезпечного сусіда. Тоді, як, наприклад, Німеччина, ставить для себе на перше місце ділові відносини з Росією, а Франція тримає у фокусі Середземномор’я та Африку». Тому сьогодні, на думку газети, такі важкі потуги формального голови зовнішньої політки ЄС Катрін Аштон «примирити українську опозицію з главою України президентом Януковичем».

Передрук з "Радіо Свобода"

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG