Спеціальні потреби

Росії загрожує демографічна криза


Росії загрожує демографічна криза

Росія переживає проблему депопуляції. До середини сторіччя населення цієї країни скоротиться на 25 мільйонів. Це потягне за собою значне збільшення урядових витрат, які до 2050-го року. За прогнозами експертів, складатимуть понад чверті ВВП країни.

33-річна Марія Морозова мати двох дітей. Третю дитину вона та її чоловік просто не зможуть собі дозволити через те, що роботодавець Марії, де вона працювала 8 років, примусив її звільнитись з посади маркетолога:

«Я хочу працювати, але моя начальниця не хоче брати мене на роботу із двома дітьми. Після народження першої дитини, я повернулася в офіс через три місяці і працювати до народження другої дитини. Тоді начальниця сказала, що я більше їм не підхожу».

Такі історії – типові для Росії. Жінок часто примушують обирати між родиною та кар’єрою. І це, кажуть експерти, серйозно впливає на демографічну ситуацію.

згідно із дослідженням компанії Standard & Poors, до 2050-го року населення Росії зменшиться із 140 до 116 мільйонів. А це збільшить урядові витрати, пов’язані зі старінням населення, з нинішніх 13% ВВП до більш ніж 25%. Через це, за прогнозами аналітиків, національний борг Росії за кілька десятиліть може вшестеро перевищити її річний ВВП.

Сергій Захаров, заступник голови Інституту демографії у Москві, каже, що демографічний дисбаланс також провокує високий рівень смертності:

«Високий рівень смертності в Росії обумовлений не лише хворобами – люди гинуть в аваріях, помирають від травм, отруєнь, вбивств, самогубств. Рівень втрат серед населення Росії подібний до Колумбії, де точиться війна з наркоторговцями. Саме тут треба починати вирішувати проблему скорочення населення».

Минулого місяця прем’єр-міністр Росії Володимир Путін повідомив, що уряд передбачив 50 мільярдів на програми збільшення народжуваності та покращення здоров’я підлітків. Додатково профінансовані будуть і програми дошкільної освіти, навчання здоровому способу життя та програми зменшення споживання тютюну та алкоголю.

Демографи попереджають, що до 2030-го року на кожного працюючого в Росії припадатиме один пенсіонер. За їх словами, це може примусити уряд збільшити пенсійний вік, який нині складає 60 років для чоловіків та 55 років для жінок.

Уряд також планує відновлювати населення за рахунок мігрантів. Сергій Захаров зазначає, що цей план може зіткнутися із опором, особливо на фоні зростання націоналістичних настроїв у Росії:

«У Росії великі проблеми з терпимістю до інших релігій, тут вбивають на ґрунті расової ненависті, вбивають тих, хто говорить іншою мовою, має інший колір шкіри. Влада не намагається це змінити. Страшно, що медіа поширюють у суспільстві стереотипи. Це все працює проти покращення демографічної та економічної ситуації».

Російський уряд стверджує, що до 2015-го року планує збільшити населення Росії до 143 мільйонів. Але, за словами експертів, для того, щоб це відбулося Росії необхідно збільшити рівень народжуваності і тривалість життя, зменшити рівень смертності серед дітей, та запрошувати до країни мігрантів.

XS
SM
MD
LG