Спеціальні потреби

Тактика Росії в Україні списана з радянських підручників (Business Insider)


Гібридні воєнні методи, які Путін застосовує в Україні, списані прямо з радянського підручника, пише Марія Снєговая в Business Insider.

У Росії цю тактику називають «рефлексивний контроль». Він полягає у формуванні певного сприйняття ситуації сильнішим противником, внаслідок чого той добровільно обирає дії, найбільш сприятливі для цілей Росії.

«Москва майстерно використовує цю техніку, щоб переконати США та їхніх європейських союзників залишатися здебільшого пасивними, тимчасом як Росія намагається зруйнувати та розбити на шматки Україну воєнними та невоєнними методами», – зазначає авторка.

Щоб протистояти цим маніпуляціям, Захід повинен розуміти техніку рефлексивного контролю та навчитися йому протистояти. Це серйозний виклик, однак по суті в більшості концепцій і методів немає нічого нового, оскільки їх було розроблено десятиліття тому, ще за радянських часів, пише Снєговая. Вони полягають у тому, щоб використовувати наявні настрої ворогів Росії змушуючи їх обирати бажані для Кремля дії.

«Головна мета технік рефлексивного контролю, які Москва застосовує в Україні, полягає в тому, щоб переконати Захід робити те, що його лідери загалом і самі хотіли б робити, а саме – залишатися осторонь, тимчасом як Росія шматує Україну», – пише авторка.

Ці техніки не спрацювали б, якби західні лідери були рішуче налаштовані зупинити агресію Росії та покарати її за порушення міжнародного права. Серед ключових елементів рефлексивного контролю, який Росія використовує в Україні:

  • заперечення присутності російських військових в Україні;
  • приховування цілей Москви, що одних лякає, а іншим дає змогу переконати себе, що наміри Кремля не надто масштабні і зрештою прийнятні;
  • залякування Заходу своєю військовою силою порушеннями його повітряного простору, погрожування ядерною зброєю та перебільшення своєї військової потуги.
  • використання ЗМІ та соціальних медіа для формування світового наративу про український конфлікт.

Результати цих зусиль неоднозначні, пише авторка: Росія перешкодила Заходу фізично втрутитися в Україні та посіяла незгоду серед потенційних противників щодо того, як потрібно реагувати на її дії. Вона також досі не визнала присутності своїх військ в Східній Україні.

Щоб протистояти цим маніпуляціям, Захід повинен розуміти техніку рефлексивного контролю та навчитися йому протистояти
Марія Снєговая

Однак їй не вдалося створити сприятливе для себе інформаційне середовище та суттєво змінити ставлення громадськості чи еліти до своїх дій в Україні

«А найголовніше, що Росія досі не спромоглася використати стратегічні та гранд-стратегічні переваги своєї гібридної військової стратегії, щоб отримати суттєві та сталі досягнення в Україні. Навіть більше, виглядає, що Росія, продовжуючи стратегію, яка засновується частково на несподіваності дій в Україні, можливо, досягла пункту, після якого вигоди будуть зменшуватися», – пише авторка.

Дивіться також: Батальйони вигідні уряду, на них списують помилки - дослідник із США

Батальйони вигідні уряду, на них списують помилки - дослідник із США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG