Спеціальні потреби

Санкції проти Росії: скасувати або посилити?


Міністерство фінансів США послабило деякі санкції з метою полегшення життя пересічних мешканців Криму. Про характер змін в режимі обмежувальних заходів йдеться в поширеному в п'ятницю, 30 січня, повідомленні відомства.

Нагадаємо, в березні минулого року на сесії Генеральної Асамблеї ООН, більшістю голосів, ухвалено резолюцію про територіальну цілісність України. У підсумку, визнано, що приєднання до Росії півострова Крим не має законної сили.

Згідно з розпорядженням американського Міністерства фінансів, тепер із США знову дозволено переказувати кошти на адресу мешканців півострова. Виняток - ті, проти кого запроваджено персональні санкції.

На сьогодні в «чорні» списки ЄС всього входять 132 фізичних і 28 юридичних осіб з Росії. Але список може бути розширений найближчим часом після прийнятого днями в Брюсселі рішення міністрів закордонних справ країн Євросоюзу. Новий список належить затвердити на черговому засіданні глав МЗС країн ЄС 9 лютого.

У Брюсселі також досягнуто згоди про продовження з березня по вересень 2015 дії санкцій, введених проти Росії через анексію Криму та її політики на сході України. А раніше, після загибелі 30 осіб внаслідок обстрілу автобуса в Маріуполі, США і Канада заявили про готовність ввести додаткові обмежувальні заходи щодо РФ.

На цьому тлі постійний представник РФ при Європейському Союзі Володимир Чижов в п'ятницю, 31 січня, говорив про перспективу скасування «антиросійських» санкцій вже в нинішньому році. При цьому він сказав, що розраховувати на швидке скасування заходів впливу щодо Криму було б необачно.

«Від кримських санкцій Євросоюз особливо не страждає, - пояснив в інтерв'ю РІА Новини свою думку Чижов. - Він страждає від секторальних, економічних санкцій проти Росії. Я думаю, що реальніше говорити про перспективу їх скасування».

Постпред припустив, що це може відбутися «ближче до літа».

Тим часом, російський уряд розробив «антикризовий план», визнаючи, таким чином, що країна вступає у важкий період. На думку опитаних Російською службою «Голосу Америки» експертів, на погіршенні економічної ситуації в Росії, разом з іншими факторами, помітно вплинули західні санкції.

Старший науковий співробітник Інституту Гайдара Сергій Жаворонков схиляється до того, що обрана Москвою тактика виявилася програшною, і не виключив коригування вектора її політики.

«Початкова логіка російської влади, безумовно, була в тому, що народ Росії повинен бути готовий понести будь-які жертви за геополітичні амбіції Кремля, - підкреслив він. - Втім, зараз, коли грошей у бюджеті стало відчутно менше, є надія, що російське керівництво почне трошки тверезішати».

Політолог Дмитро Орєшкін згоден з ним в тому сенсі, що західна стратегія в даному випадку виявилася більш далекоглядною.

«На Заході виходили з того, що санкції - це не цегла на голову, яка, скажімо так, відразу б'є по режиму, а гиря в рюкзак, - вважає він. - Нести його з кожним днем буде все важче і важче, ефективність російської економіки буде знижуватися».

За його оцінкою, в Росії настає усвідомлення того, що санкції виявилися набагато серйозніше, ніж уявлялося раніше.

«Ще півроку тому твердили, що санкції тільки згуртують націю, що вони більше вдарять по Америці і Європі, що це стимул для реформ, і вимовляли інші переможні слова, - додав Орєшкін. - Зараз вже всі розуміють, що справи гірше нікуди, і в найближчому майбутньому вони не покращаться, хоча деякі і намагаються зробити хорошу міну при поганій грі».

За його словами, в таких умовах символічна міра підтримки Путіна буде танути на очах.

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG