Актуально
- Голос Америки
- Марґарет Бешір
Байден: США ніколи не визнають "безсоромну і прозору спробу Росії анексувати частину сусідньої України"

Росія в п'ятницю відзначає "анексію" українських територій. У цей день від обстрілу росіян постраждав гуманітарний конвой біля міста Запоріжжя.
Офіційні особи кажуть, що в результаті інциденту загинули щонайменше 23 людини і 28 отримали поранення. Учасники колони прямували у той район, щоб врятувати рідних з окупованої території.
У п'ятницю Росія збирається офіційно оголосити про анексію українських територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Кремль відзначатиме те, що багато хто вважає незаконним кроком, святковими концертами та мітингами в Москві.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш рішуче засудив заплановану анексію, заявивши, що вона є незаконною і «не має бути прийнята».
"Статут ООН чіткий, - сказав Гутерріш журналістам у четвер. - Будь-яка анексія території держави іншою державою в результаті загрози силою або її застосування є порушенням принципів Статуту ООН і міжнародного права».
Він сказав, що будь-яке рішення щодо продовження анексії не матиме «юридичної цінності та заслуговує на засудження».
Цей крок був відкинутий як нелегітимний Україною та її союзниками, які готують нові санкції проти Москви у відповідь.
Справжня воля українського народу – очевидна. Кожен день вони жертвують своїми життями, щоб врятувати людей, зберегти незалежність своєї країни і захистити свободуПрезидент США Джо Байден
Президент США Джо Байден назвав дії Росії "безсоромною і прозорою спробою анексувати частину сусідньої України".
"Я хочу бути дуже чітким у цьому: Сполучені Штати ніколи, ніколи, ніколи не визнають претензій Росії на суверенну територію України. Цей так званий референдум був обманом, абсолютним обманом. Результати були штучно виготовлені в Москві. Справжня воля українського народу – очевидна. Кожен день вони жертвують своїми життями, щоб врятувати людей, зберегти незалежність своєї країни і захистити свободу. Напад Росії на Україну з метою досягнення імперських амбіцій Путіна є кричущим, кричущим порушенням Статуту ООН, основних принципів суверенітету та територіальної цілісності".
Путіну не можна дозволити змінювати міжнародні кордони грубою силою. Ми переконаємось, що він програє у цій незаконній війніПрем'єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс
Прем'єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс заявила в п'ятницю, що Британія ніколи не сприйме анексію українських територій Москвою і додала: "Путіну не можна дозволити змінювати міжнародні кордони грубою силою. Ми переконаємось, що він програє у цій незаконній війні".
"Це ще можна зупинити, - заявив президент України Володимир Зеленський у своєму щоденному зверненні в четвер у прямому зверненні до росіян з непрямим посиланням на президента Росії Володимира Путіна. - Але щоб це зупинити, треба зупинити того в Росії, хто більше життя хоче війни. Вашого життя, громадяни Росії".
Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков повідомив журналістам, що на церемонії в п'ятницю Путін виступить з промовою, також будуть присутні призначені Росією глави регіонів, де на початку цього тижня завершилися організовані Росією так звані референдуми.
Гутерріш заявив у четвер: «Я хочу підкреслити, що так звані референдуми на окупованих регіонах проводилися під час активного збройного конфлікту, на територіях під російською окупацією та за межами правової та конституційної системи України. Їх не можна назвати справжнім вираженням волі народу".
Він попередив, що якщо Росія піде на анексію, це стане «небезпечною ескалацією» і ще більше поставить під загрозу перспективу миру.
«Настав час відійти від краю прірви», — сказав Гутерріш.
Прес-секретар Гутерріша сказав, що голова ООН передав це повідомлення росіянам під час розмови з їхнім послом в ООН у середу.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц у четвер написав у Twitter, що запевнив Зеленського, що Німеччина ніколи не визнає «так звані результати».
«Фіктивні референдуми, які проводить Путін на незаконно окупованих територіях України, нічого не варті», — сказав Шольц.
У Вашингтоні сенатор-демократ Річард Блументаль розповів про законопроект, який він і сенатор-республіканець Ліндсей Грем подали у відповідь на останні кроки Росії.
"Сенатор Грем і я представляємо сьогодні закон, який дуже вимагатиме негайного припинення економічної та військової допомоги будь-якій країні, яка визнає незаконну анексію чотирьох регіонів України Володимиром Путіним", - сказав він у четвер.
Прес-секретар Білого дому Карін Жан-П'єр заявила журналістам у середу, що незалежно від того, що скаже Росія, ці території залишаються територією України.
«У відповідь ми працюватимемо з нашими союзниками та партнерами, щоб накласти додаткові економічні витрати на Росію, а також на фізичних та юридичних осіб усередині та за межами Росії, які підтримують ці дії», — сказала вона.
У Раді Безпеки ООН Сполучені Штати працюють з Албанією над проектом резолюції, яка засуджує «фіктивні референдуми», закликаючи держави не визнавати жодних змін статусу України та змушуючи Росію вивести свої війська з України.
Росія, звичайно, використає своє право вето, щоб заблокувати цей захід, але це дозволить державам-членам звернутись до Генеральної Асамблеї, щоб отримати там засудження.
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила в середу, що ЄС планує відповісти "новими широкими заборонами на імпорт російської продукції" та розширити заборону на експорт, "щоб позбавити військовий комплекс Кремля ключових технологій".
"Це утримає російську продукцію від європейського ринку та позбавить Росію додаткових 7 мільярдів євро доходу", - сказала фон дер Ляєн журналістам у Брюсселі. 27 країн-членів ЄС мають схвалити санкції, щоб вони набули чинності, і блок мав труднощі з досягненням згоди щодо деяких попередніх санкцій.
"Ми сповнені рішучості змусити Кремль заплатити за цю подальшу ескалацію", - сказала вона.
Українська територія, яку Росія хоче анексувати, становить близько 15% території країни.
Деяка інформація для цієї статті надійшла від Associated Press, Agence France-Presse та Reuters.
Всі новини дня
- Голос Америки
Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео
Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.
ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео
Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?
- Голос Америки
Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.
Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.
Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.
“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.
“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.
Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.
“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.
Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.
Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.
“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.
У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.
За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.
Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.
Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео
Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?
Форум