Спеціальні потреби

Як саме Кремлю вдається впливати на рішення Білого дому? - думки експертів


Західні цінності навіть "допомагають" пропаганді Кремля - експерт . Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Західні цінності навіть "допомагають" пропаганді Кремля - експерт . Відео

Чи становить російська інформаційна війна загрозу Сполученим Штатам? Як саме працює російська пропагандистська машина? І що можуть зробити США, щоб їй протистояти? На ці питання спробували відповісти журналісти та дослідники на заході в приміщенні американського Конгресу, організованому «Домом Свободи» (Freedom House).

Журналіст «Волл-стріт джорнел», а нині дослідник Інститут Кеннана Алан Каллісон був у Слов’янську саме тоді, коли російські ЗМІ розповідали, що там нібито розпинали хлопчика в трусиках.

Алан Каллісон розповідає:

«Я приїхав до Слов’янська, коли місто тільки перейшло під контроль українських військ. З’явився репортаж про те, що хлопчик був розп’ятий на головній площі. Я там був і точно можу сказати, що такого не було. Я бачив черги за хлібом, в яких стояли літні люди, роздачу гуманітарної допомоги. Але розпинання хлопчика я там не бачив».

Будь-яка освічена людина на Заході знає, що правда десь посередині

Кремль не лише маніпулював свідомістю своїх громадян. Російська пропаганда була спрямована також проти зовнішніх цілей. Ці методи зовсім не нові, говорить аспірантка Колумбійського університету Марія Снігова:

«Основна концепція, яка вживається, називається рефлексивний контроль. Вона існує як мінімум з 60-х років 20 століття. Це маніпуляція свідомістю людей. Ідея в тому, що, подаючи помилку чи викривлену інформацію, ви маніпулюєте свідомістю вашого противника. Це змушує його приймати рішення, які йому невигідні. А вигідні вам. Але він цього не розуміє.

До таких же технік відноситься спроба перебільшити свою загрозу, свій потенціал в очах противника, тобто ви намагаєтеся представити себе як щось абсолютно божевільне і непередбачуване. І треба віддати належне, що така техніка, вона, в принципі, мала успіх. Наприклад, президент Обама, Білий дім, дуже негативно ставилися всі до можливих поставок зброї в Україну, тому що була впевненість, що це може підштовхнути ескалацію, і Росія піде далі.

Для досягнення своїх цілей, російська пропаганда вправно користується західними цінностями і установками

Оскільки Росія не передбачувана, вона нераціональна, хто її знає, що вона там викине, якщо ми ще зброю поставимо в Україну, – ось це явний ефект цієї техніки маніпуляції свідомістю».

Утім, ці старі методи використовуються в нових реаліях. Зі зростанням Інтернету будь-яка інформація, у тому числі чиста брехня, поширюється блискавично. І рівень агресії аудиторії набагато вищий.

Марія Снігова з Колумбійського університету продовжує:

Російська пропаганда воює з реальністю - генпродюсер "Ukraine Today". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:40 0:00

«Складно було уявити, щоб у Радянському Союзі хтось міг сказати по телевізору те, що говорить Дмитро Кисельов, один з державних пропагандистів зараз. Наприклад, що Росія може перетворити США на ядерний попіл».

Український журналіст з Громадського телебачення Максим Еріставі теж вказує на радикалізацію суспільства як наслідок дії російської пропаганди:

Вони заплутують глядача і зміщують середину в свою сторону

«Однозначно, що метою російської пропаганди не є переконати людей. Вона радикалізує суспільство, штовхає його до крайніх позицій. Знищує саму можливість вести дискусії. І це створює родючий ґрунт для політичних маніпуляцій у величезних масштабах.

Для досягнення своїх цілей, російська пропаганда вправно користується західними цінностями і установками, підкреслює Еріставі:

"Раша Тудей" працює з людьми, як секта - колишня ведуча. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:23 0:00

«Будь-яка освічена людина на Заході знає, що правда десь посередині. Ти отримуєш інформацію з російських ЗМІ, а потім із західних, і зупиняєшся на чомусь посередині. Це в Кремлі добре розуміють, вони користуються цим, позиціонуючи свої медіа як альтернативний голос. Вони створюють сміховинну паралельну реальність: з брехні, наклепів і навіть не очікують, що ти в цей повіриш. Вони заплутують глядача і зміщують середину в свою сторону».

Говорить Марія Снігова з Колумбійського університету:

«І поки не зовсім зрозуміло, як з цим боротися. Хоча треба сказати, що західні медіа просто почали ігнорувати інформацію з Росії, якщо її не можливо перевірити. Тут вони навчаються дуже швидко і успішно».

Дивіться також: Ось що треба знати про майбутнє відносин Ірану та США

Ось що треба знати про майбутнє відносин Ірану та США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.

Показати коментарі (1)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG