Спеціальні потреби

Територіальний конфлікт у Південно-китайському морі має вирішити АСЕАН - Держдеп


Пекін та Вашингтон обмінялись заявами з приводу напруженої ситуації у Південно-китайському морі, де Китай агресивно заявляє про права на спірні території, на які також претендують його найближчі сусіди-союзники США. Адміністрація Обами твердить, що Пекіну не варто діяти за принципом «поділяй та володарюй». В Китаї ж звинувачують Вашингтон у втручанні в регіональні справи.

Вікторія Нуланд, речник Державного департаменту США висвовлює стурбованість тим, що у конфлікт втягені провідні країни регіону.

За її словами, США прагнуть щоб всі сторони суперечки виявили прагнення досягти угоди вигідної всім.

У Вашингтоні переконані, що така угода мала би бути ухвалена Асоціацією Південно-східних азійських націй, відомою як АСЕАН.

Втім Пекін вважає, що суперечка щодо Південно-китайського моря є виключно справою країн, які претендують на спірні території, і прагне домовлятись із кожною країною окремо
Міністр закордонних справ Китаю Ян Цзечі заявив, що АСЕАН має перейматись глобальнішими проблемами:

"Мир, стабільність та розвиток Східної Азії є нашим спільним прагненням. У складній міжнародній ситуації, ми повинні зберігати регіональну стабільність, сприяти взаємній довірі, та пришвидшувати економічне зростання".

Китай звинувачують у зриві переговорів міністрів закордонних справ АСЕАН щодо розмежування спірних територій, які відбулись минулого місяця.

Державне інформагентство Китаю Синьхуа заявиляє, що причиною зриву перегорів є втручання та наклепи Заходу, який спотворює реальну картину.

Вікторія Нуланд з Держдепу США каже, що країни АСЕАН прагнуть захистити себе.

"Вони підійшли до питання не так, як Китай. Замість того, щоб зробити вигляд, що проблеми немає, та ухвалити формальний документ, вони вирішили продовжити обговорення", - кажуть у Держдепі.

Натомість голова МЗС Китаю Ян Цзечі вказує, що країни АСЕАН цінують дружбу з Китаєм, а блок є одним з найбільших торговельних партнерів Пекіна.

Справді, контракти з Китаєм мають велике значення для тих країн АСЕАН, які не претендують на спірні території. Про це каже Джастін Логан, який очолює кафедру міжнародної політики в Інституті Катона у США.

"Думаю, що сторонам не вдасться сформулювати прийнятні для всіх правила поведінки. Втім, завдяки цьому відбудеться розділ країн АСЕАН відповідно до їх ставлення до Китаю", - зауважує експерт.

Натомість міністр закордонних справ Китаю Ян Цзечі каже, що Китай підтримує провідну роль АСЕАН на Східно-азійському саміті та на форумі Азійсько-тихоокеанської економічної співпраці, який відбудеться наступного місяця у Росії.
XS
SM
MD
LG