Спеціальні потреби

Унікальна місія на МКС - етап підготовки до польоту на Марс


Рік в космосі - розпочато підготовку до польоту людини на Марс
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00

На міжнародну космічну станцію прибув російський корабель Союз, який доставив на орбіту двох російських космонавтів та американського астронавта. Американец Скот Келлі та росіянин Михайло Корнієнко проведуть на станції цілий рік у рамках програми підготовки до польоту людини на Марс.

Скот Келлі стане першим американцем, що проведене на орбіті цілий рік. Хоча радянські та російські космонавти вже жили у космосі рік і більше, місія Келлі унікальна. Він проводитиме експерименти над своїм організмом, які на Землі відтворюватиме його брат близнюк, у минулому теж астронавт. Таким чином науковці сподіваються зібрати достатньо даних для підготовки кількарічного польоту людини на Марс.

Келлі вже тричі працював на міжнародній космічній станції. Останній раз протягом 5 місяців. Однак, цим разом місія більш складна.

Скот Келлі
Скот Келлі

"Думаю цим разом мені доведеться по іншому подивитися на ритм мого життя там, ніж попереднього разу".

Поки Скот буде проводити експерименти над своїм організмом в космосі, його брат близнюк повторюватиме їх на землі. Оскільки Марк Келлі колишній астронавт і працював у НАСА з 1995 року, а Скот з 96-го, лікарі постійно слідкували за їх здоров’ям і мають вичерпну базу даних про здоров’я близнюків.

Креґ Кундрот заступник начальника програми вивчення людини при космічному центрі НАСА у Г’юстоні, розповідає чим саме унікальний цей експеримент.

"Різниця між ними набагато менша, ніж якби ми взяли не пов’язаних родинними зв’язками людей. Тож це дозволить нам, порівнюючи Скота та Марка, помітити найменші зміни в їх організмах".

Один з чисельних напрямків цього дослідження, стане спостереження за розвитком бактерій у системі травлення близнюків, оскільки їсти вони будуть відмінну їжу.

​"Порівняно з харчами, які Марк споживатиме на Землі, Скот матиме обмежений вибір стерилізованих харчів", пояснює Креґ Кундрот​.

Як розповідає інший науковець НАСА Джон Чарльз, сучасні технології дозволяють щодня слідкувати за станом здоров’я Скота Келлі під час перебування на орбіті і вловити будь-які зміни. Поміж іншого науковці НАСА планують дослідити вплив радіації на організм людини, що важливо для підготовки трирічної місії на Марс.

"На близьких до Землі орбітах, це не велика проблема, оскільки від космічної радіації нас і астронавтів захищає магнітне поле Землі. Однак, ми будемо слідкувати за низькими дозами радіації, яку отримують астронавти, аби співставити її вплив на їх обмін речовин, фізіологічний та психологічний стан", розповідає Джон Чарльз.

Відносини між нашими двома країнами ми не обговорюємо

Разом з Келлі рік на орбіті проведе російській космонавт Михайло Корнієнко, який теж буде об’єктом експериментів. Співпраця між США та Росією у космічній галузі продовжується не зважаючи на складні політичні стосунки двох країн через війну в Україні. Скот Келлі запевняє, що це не впливає на його роботу з росіянами.

"Відносини між нашими двома країнами ми взагалі не обговорюємо. Ми покладаємося один на одного буквально, щоб вижити. Тож, політикою ми не переймаємося". ​

Повернення Келлі та Корнієнка на Землю заплановано на березень наступного року.

  • 16x9 Image

    Зореслав Байдюк

    Зайнявся журналістикою у вісім років, коли почав друкувати домашню газету "Україна", в який висміював рідних. Оскільки не всім це подобалося, початкову видавничу діяльність довелося припинити після другого номеру. Потім була газета класу, в якій критикував однокласників, що теж було далеко не всім до вподоби.

    Професійно зайнявся телевізійною журналістикою у 19 років, ще навчаючись на другому курсі інституту журналістики.  До того, як у 2000-му році приєднався до "Голосу Америки", працював у теле-, радіо- та друкованих ЗМІ, як в Україні, так і у США.  На "Голосі Америки" працював радіорепортером, продюсером, редактором та ведучим. З розширенням телебачення, у 2004 році повернувся до улюбленої справи – телевізійної журналістики. З відеокамерою об’їздив практично всі великі поселення українців у США. Висвітлював генеральні асамблеї ООН, саміти НАТО, з’їзди демократичної партії США. Коли "Голос Америки" запустив проект «Час-Тайм», був постійним ведучим програми.  Сьогодні ведучий тижневика «Вікно в Америку», першої телевізійної програми усього "Голосу Америки".

XS
SM
MD
LG