Спеціальні потреби

Нові міграційні правила загрожують депортацією студентам-іноземцям у США. Чи є вихід?


Чим нові візові правила у США загрожують українським студентам? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Чим нові візові правила у США загрожують українським студентам? Відео

Загалом у США минулого року було близько мільйона студентів з-за кордону, це близько 5 відсотків від загальної кількості студентів у США

Міжнародні студенти не зможуть залишитись в Америці, якщо їхній університет повністю перейшов на онлайн-навчання, - таку несподівану новину на початку тижня оголосила Міграційна та митна служба США. Гарвард та Массачуссетський інститут технологій подали позов проти розпорядження, а решта вишів міркують про те, як зберегти студентів з-за кордону.

Влад Іванчук родом із Луцька, він другий рік вчиться у Гарвардському університеті. У понеділок його виш оголосив, що осінній семестр буде повністю онлайн. "Але разом з тим вони надають можливість деяким студентам повернутись на кампус і проживати під час навчального року на кампусі в Кембриджі", - розповідає Влад.

Гарвард оголосив, що вони закриваються на сезон чи рік. Їм повинно бути соромно, - Дональд Трамп

Він каже, що також виш запропонував повернутись на кампус всім студентам першого курсу, а також тим, хто має проблемну ситуацію з місцем проживання чи з технологіями, бо наприклад, у деяких людей немає доступу до гарного інтернету, чи вони не можуть повернутись додому.

Майже одразу після заяви Гарварда Міграційна та митна служба США оголосила, що якщо студенти вчитимуться лише онлайн, вони втратять свою візу типу F-1 або M-1 й можуть бути депортовані.

Це відбувається на тлі заяв президента США Дональда Трампа про те, що всі школи й виші повинні восени відкритись для очних занять, інакше їм можуть урізати фінансування.

"У Німеччині, Данії, Норвегії, Швеції та багатьох інших країнах школи відкриті без жодних проблем. Демократи думають, що це буде погано для них у політичному плані, якщо американські школи відкриють до виборів у листопаді, але це важливо для дітей та родин. Якщо вони не відкриються, їм (навчальним закладам - ред.) можуть урізати фінансування!", - написав президент у Twitter.

"Я бачу, що Гарвард оголосив, що вони закриваються на сезон чи рік. Думаю, це сміховинно, це простий вихід. Їм повинно бути соромно за себе і, якщо хочете знати правду, я помітив, що інші також роблять це саме. Це називається легкий вихід", - заявив Трамп у Білому домі на зустрічі з освітянами.

Студенти поїхали, тому що це була така умова, кампуси зачиняли, і не було можливості залишитись

Вирішити проблему з якої зіткнулись студенти-іноземці у США могла б гібридна система навчання, що включала б очні заняття та онлайн-курси. Але чимало студентів, які навесні вже виїхали зі США додому через закриття кампусів або тільки-но вступили у виші, не зможуть особисто приїхати до університету.

Деякі країни продовжують обмеження перельотів, а американські посольства призупинили видачу віз. Про це розповідає президентка фонду Ukraine Global Scholars Юлія Лемеш, яка допомогла Владу та ще понад вісімдесятьом талановитим українцям вступити до вишів і отримати стипендії.

"Студенти поїхали, тому що це була така умова, кампуси зачиняли, і не було можливості залишитись", - розповідає Лемеш. За її словами, університети визнають, що онлайн-навчання - не ідеальний вихід.

Але при цьому каже: "Думаю, що всі коледжі розуміють прекрасно, що освіта коштує багато, 55-70 тисяч доларів на рік, і вони розуміють, що велика частина цього забирається у студентів. Але є також питання збереження здоров’я. Тому ця гібридна модель найбільш правильна, мобільна ідея".

Були інтерв’ю призначені на липень в консульстві, і буквально за тиждень ці інтерв’ю перенесені

При цьому залишається чимало відкритих візових питань, розповідає Лемеш: "У нас того року подавались 42 студенти від Ukraine Global Scholars, 31 вступив. Якраз у них були інтерв’ю призначені на липень в консульстві, і буквально за тиждень ці інтерв’ю перенесені на серпень".

В такій ситуації опинилась киянка Анна Пікарська. Уже восени вона повинна була поїхати вчитись у школу-пансіон Дірфілд Акедемі у штаті Массачуссетс, яка готує до вступу в університет. Лист-запрошення вона отримала у березні, але через карантин американське посольство припинило видавати візи.

"Сподіваюсь, що в мене буде шанс пройти візове інтерв'ю у посольстві, адже можливість вчитись у такій престижній та омріяній школі випадає раз у житті. Можливо, ми, як й інші іноземні студенти, будемо змушені почати навчання онлайн, поки залишається лише чекати", - розповідає враженнями Анна.

Саме через можливі труднощі із оновленням візи Влад Іванчук не поїхав на літо в Україну. Студенти законно можуть залишатись в Америці із простроченою візою, але якщо вони поїдуть додому, то не зможуть повернутись до США без нової візи.

Якщо я повертаюсь в Україну і слухаю курс онлайн, я вже не можу викладати, працювати на університет, тоді виникає питання, як я отримуватиму стипендію

Схожа ситуація – в киянина Даніела Соскіна. Він отримує науковий ступінь PhD з математики в університеті Нотр-Дам у місті Саус Бенд, штат Індіана.

Він пояснює, що якщо аспірант змушений буде повернутись додому і втратить студентську візу, то позбувається можливості викладати, а це входить до програми аспірантури.

"Викладання – це є моя робота, - каже Даніел, - але у правилах зазначено, що в ситуації, за якої я повертаюсь в Україну і слухаю курс онлайн, я вже не можу викладати, працювати на університет, тоді виникає питання, як я отримуватиму стипендію.

Розпорядження міграційної служби – не нове. Студентам-іноземцям загалом не дозволяли бути в Америці, якщо їхня навчальна програма – лише онлайн. Але з огляду на пандемію та карантин для них зробили тимчасовий виняток на весняний і літній семестри, тоді чимало студентів повернулись додому. Проте із осені це послаблення закінчується, пояснює міграційна адвокатка з компанії Chicago Law Group Світлана Угрина.

класи заповнюються дуже швидко, і, фактично, якщо ти не зареєструвався, то в тебе шансів небагато

Вона розповідає, що ці правила не новина, але проблема в іншому: "Переважно людини на цей час заповнили свої програми на осінь, зареєструвалися на класи, і для них це, м'яко кажучи, неприємна несподіванка. І наскільки мені відомо, навіть школи почали публікувати такі spreadsheets, списки, щоб студенти з кращим статусом чи місцеві могли обмінюватися місцями з іноземними, давати можливість навчатися очно. Тому що класи заповнюються дуже швидко, і, фактично, якщо ти не зареєструвався, то в тебе шансів небагато".

Інша складність - багато зі студентів уже заплатили депозити за оренду квартири, за навчання.

Скасування послаблення є "свавільним і примхливим та зловживанням заходами безпеки"


Саме відсутність попередження заздалегідь про повернення до цієї норми й обурила більшість вишів. Гарвардський університет та Массачуссетський інститут технологій уже подали спільний позов проти рішення міграційної служби, до них приєднались інші виші. Зокрема, апелюють до того, що розпорядження оприлюднене без попередження заздалегідь і залишилось мало часу для перебудови навчального року.

Скасування цього послаблення правил з огляду на пандемію "не врахувало численних вагомих інтересів, є свавільним і примхливим та зловживання заходами безпеки", - йдеться у тексті позову. Університети, які позиваються, заявляють, що загроза коронавірусу залишається.

Оскаржує постанову у суді також штат Каліфорнія. Прокурор штату Хав'єр Бесерра заявив, що вона створює "ризики для навчальних можливостей, для студентів, які заслужили можливість тут навчатись, а також ризики для їх здоров'я та добробуту".

Із Сирії в мене є двоє друзів.. Гарвард дуже сильно за них боровся, доходило до того, що президент Гарварду їздив у Вашингтон, щоб адвокувати

"Вони виправдовують перехід на онлайн-навчання тим, що у них у професорському складі дуже багато працівників старшого віку, і це ставить під загрозу їх та студентів", - каже Угрина. "Інший аргумент Гарварду полягає в тому, що для багатьох студентів це навіть ледве не єдиний шанс залишитися в мирній країні. Наприклад, вони наводять статистику, що у них велика кількість сирійських студентів, і для них це повертатися в країну у стані війни".

Влад Іванчук підтверджує: "Із Сирії в мене є двоє друзів, які мали багато проблем із в’їздом у США, їм відмовили у візах спочатку у вересні минулого року, але Гарвард дуже сильно за них боровся, доходило до того, що президент Гарварду їздив у Вашингтон, щоб виступати на боці студентів. І врешті їм вдалось прийняти на кампус усіх студентів, яких вони зарахували".

Своїм клієнтам адвокатка радить спершу звернутись до своїх вишів, щоб знайти можливість гібридних програм. Також варіанти – шукати очні курси в інших коледжах або спробувати змінити міграційний статус. При цьому вона каже, що кожен візовий випадок варто розглядати окремо, а також не всі університети переходять на винятково онлайн-навчання.

в усіх американських студентів є друзі з інших країн, і сам факт, що їх можуть депортувати з країни, дуже боляче їм усвідомлювати

Загалом у США у 2018-2019 роках наліучувалось близько мільйона студентів з-за кордону, це близько 5 відсотків від загальної кількості студентів у США. Такими є дані Державного департаменту США та Institute of International Education. За даними видання New York Times, минулого року понад мільйон студентів-іноземців отримали візи для навчання у США. Університети кажуть, що боротимуться за своїх студентів.

"Люди організовують петиції, пишуть імейли своїм сенаторам, намагаються знайти рішення, щоб допомогти своїм одноліткам, - розповідає Влад, - тому що в усіх є друзі з інших країн, і сам факт, що їх можуть депортувати з країни, дуже боляче їм усвідомлювати".

Найбільше у США – закордонних студентів з Китаю, Індії та Південної Кореї. А от українцям за останні роки видають щороку близько тисячі студентських візи типу F-1 та M-1.

Із початку року адміністрації Дональда Трампа запровадила низку нових суворіших міграційних правил, зокрема, для отримання громадянства, виду на проживання у США "грін-карти" та статусу біженця. А з квітня влада призупинила до кінця року видачу низки робочих віз, серед яких H-1B, H-2B, L-1 та візи для обміну й програми Work&Travel J-1.

Дивіться також: Американська мрія: як досягти успіху у США – досвід емігрантів з України

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG