Спеціальні потреби

Громадяни Південного Судану на референдумі визначають долю регіону


Громадяни Південного Судану на референдумі визначають долю регіону

У Судані триває референдум у результаті якого на карті світу може з'явитися нова держава – Південний Судан. Референдум за незалежність став компромісним рішенням, що зупинило громадянську війну в Судані, у якій населений переважно мусульманами північ боровся з переважно християнським півднем.

Референдум у Судані триватиме до кінця тижня, але черги виборців на дільницях шикуються щодня. За прогнозами багатьох аналітиків, в результаті голосування Південний Судан стане незалежною державою.

Референдум проводиться в рамках Всеосяжної мирної угоди 2005-го року, яка поклала край 20-річній війні у Судані. Окремий референдум мав відбутися у багатому на нафту прикордонному районі Аб’є, втім з початком голосування на півдні, там спалахнули сутички між прихильниками Хартуму, членами інших племен та силами безпеки. Експерти у Вашингтоні висловлюють занепокоєння. Директор Брюссельської міжнародної кризової групи Комфорт Еро зазначає:

«Проведення референдуму є пріоритетом міжнародної спільноти, водночас довготривала стабільність у регіоні залежить від того чи здатні південь та північ встановити нормальні стосунки між собою».

Після референдуму сторони мають домовитись щодо демаркації кордонів, розподіл прибутків від продажу південної нафти та статусу Аб’є.

Тим часом 60 тисяч виборців зареєструвались віддати свій голос у референдумі за межами Судану. Флора Люжана, яка голосує у Чикаго – одній з восьми дільниць у США, – виросла у родині біженців:

«Мене завжди називали біженкою. Тепер ми можемо позбутися цього ярлика. Тепер я іммігрантка з Південного Судану, так що для мене це дуже важливий день».

Багато виборців у Чикаго прибули на дільниці завдяки баскетбольній зірці Луолу Денгу, народженому у Південному Судані гравцю команди «Чикаго Буллс». Він заплатив за два автобуси, які привезли до Чикаго кілька десятків виборців із сусіднього Мічигану.

Пітер Бул – один із «Загублених хлопчиків» – групи дітей-біженців, які втратили батьків та домівку під час війни. Він вдячний Сполученим Штатам за їх внесок у справу проведення референдуму за незалежність півдня:

«Сполучені Штати дозволили «Загубленим хлопчикам» приїхати сюди, ми змогли розказати про наше життя, розповісти, що відбувалось у нашій країні. Завдяки цьому сьогодні ми голосуємо».

Втім, Флора не має жодних ілюзій щодо важкої дороги попереду:

«Південний Судан має подолати проблеми політичного, соціального та економічного характеру, а також розбіжності між громадами. Сьогодні для всіх щасливий день, втім глибоко у серці всі усвідомлюють, що попереду важка праця».

Референдум триватиме до 15 січня, а остаточні результати будуть оголошені вже 6-го лютого.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG