Спеціальні потреби

У Гаазі проходить саміт з ядерної безпеки


Пан Ґі Мун
Увага світу сьогодні прикута до саміту з ядерної безпеки у Гаазі, де головним питанням стало обговорення російської агресії в Криму. За лаштунками саміту проходить зустріч лідерів країн Великої сімки - на якій вже стало очевидним - Росія втратила місце у клубі найпотужніших держав світу. Перший день саміту продемонстрував одностайне засудження світом дій Росії проти України.

Офіційна тема цьогорічного саміту - ядерний тероризм, і той факт, що Україна позбулась ядерної зброї, а тепер піддалась нападу з боку гаранта її безпеки, поставило дискусію на новий рівень.

Відкриваючи саміт генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун зявив, що настав час посилити правопорядок у сферах роззброєння та нерозповсюдження ядерної зброї. Сторони повинні дотримуватись зобов’язань, взятих у рамках домовленостей про роззброєння, зокрема гарантій безпеки, наданих безядерним країнам державами, що мають ядерну зброю, сказав генсек:

«У випадку України, гарантії безпеки були ключовою умовою підписання нею Угоди про нерозповсюдження. Останні події серйозно порушують положення про гарантії безпеки, закріплені Будапештським меморандумом. Наслідки цього становлять серйозну загрозу не лише регіональній безпеці, але і цілісності режиму нерозповсюдження ядерної зброї».

Президент Росії на саміт не прибув. Представляє РФ міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Він мав окремі зустрічі з державним секретарем США Джоном Керрі.

Загалом у саміті беруть участь делегати з 53 країн світу. Вони обговорюватимуть питання шляхів зменшення об’єму продажів ядерної зброї та посилення механізмів непопадання її у руки терористів.

За лаштунками саміту відбувається позачергова зустріч країн-членів Великої сімки. Прем’єр-міністр Великобританії Дейвід Камерон напередодні зустрічі запевнив, що саміт Великої вісімки у Сочі не відбудеться:

«Ми повинні бути дуже чіткими – саміт Великої вісімки в Росії цього року не відбудеться. Це абсолютно очевидно. Ми будемо зустрічатися сьогодні з іншими членами G7, щоб визначитись, як рухатись далі. Однак, чесно кажучи, саме Росія повинна подумати над тим, як змінити свій курс».

Він також застеріг Кремль від подальшої агресії в Україні:

«Ми повинні надіслати дуже чітки месседж російському уряду та президенту Путіну. Подальше просування на територію України є абсолютно неприйнятним, це викличе дадаткові санкції з боку ЄС, США та інших країн, ми займаємо дуже рішучу позицію у цьому питанні».

Показати коментарі (2)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG