Спеціальні потреби

Туреччина погрожує застосувати силу у випадку повторення агресії Сирії


Представники країн-членів НАТО під час термінової наради у Брюсселі провели консультації з приводу реакції на дії Сирії через збитий нею турецький літак. Нарада була скликана відповідно до четвертого розділу договору НАТО, який передбачає консультації альянсу у випадку загрози безпеці одного з його членів. НАТО назвав дії Сирії «неприйнятними» втім утримався від погроз відповісти військовим ударом. У свою чергу влада Туреччини заявила, що одноосібно застосує військову силу проти Сирії, у випадку повторення агресії з боку цієї країни.

«Ми вважаємо цей акт неприйнятним і засуджуємо його у найжорсткішій формі. Це ще один приклад того, як влада Сирії порушує міжнародні норми, та не поважає мир, безпеку та людські життя».
Андерс Фоґ Расмуссен
Будь-який військовий підрозділ Сирії, який наблизиться до турецького кордону, буде сприйматися турецькою армією як загроза і буде знищений. Таке попередження офіційна Анкара оприлюднила у вівторок після того як минулої п’ятниці сирійські війська збили турецький військовий літак.

«Після цього інциденту ми змінюємо правила реагування турецької армії. Будь-який військовий елемент, який наблизиться до наших кордонів з боку Сирії – може бути розцінений нами як загроза і сприйматиметься як військова ціль», – заявив прем’єр-міністр Туреччини Тайїп Ердоґан.

Інцидент, який напружив і без того непрості відносини між Туреччиною та Сирією стався минулої п’ятниці. За інформацією турецьких військових їхній літак ненадовго залетів у повітряний простір Сирії під час рутинної місії перевірки турецької радарної системи оборони. Після цього, без попередження, сирійські війська збили літак, коли той був вже на нейтральній території.

«Як мені щойно підтвердили, наш літак був збитий не над територією Сирії, а у нейтральних водах Середземного моря. В 20-ти кілометрах від сирійського кордону. У нас є документальні підтвердження цієї інформації», – наголосив Ердоґан.

У понеділок військові Сирії обстріляли інший турецький літак, який займався пошуком пропалого пілота в районі попередньої катастрофи

«Зважаючи на такі несправедливі дії, Туреччина застосує своє право відступити від міжнародних норм і вжити усіх необхідних заходів, самостійно вирішуючи їх місце, час та процедуру застосування.
НАТО підтримало обурення Туреччини, втім поки утрималося від погрози військового удару у відповідь», – зазначив турецький прем’єр.

Дії Сирії розкритикував і Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен:

«Ми вважаємо цей акт неприйнятним і засуджуємо його у найжорсткішій формі. Це ще один приклад того, як влада Сирії порушує міжнародні норми, та не поважає мир, безпеку та людські життя».

Турецька делегація поскаржилася також в ООН, вимагаючи прийняття жорсткої резолюції Ради Безпеки проти Сирії.

У свою чергу сирійська влада заявляє, що турецький літак летів низько над їхньою територією і був збитий військовими, які не знали кому належить літак.

У вівторок президент Сирії Башар аль Асад представив новий уряд країни, склад якого значно оновився після останніх виборів. Асад наполягає, що новий уряд прямуватиме шляхом демократичних реформ, але буде жорстко придушувати нелегальний бунт, який організували підтримуванні з-за кордону злочинці.

Правозахисники повідомляють, що у вівторок в Сирії тривали криваві сутички урядових військ з повстанцями, в результаті яких загинуло кілька десятків людей, серед них цивільні.

За даними ООН, за 15 місяців повстання, у Сирії загинуло понад 10 тисяч людей.
XS
SM
MD
LG