Спеціальні потреби

Суд відмовив в арешті Тимошенко


Суд відмовив в арешті Тимошенко

У середу Родіон Кіреєв змусив похвилюватися прихильників Юлії Тимошенко. Більше години головуючий суддя роздумував над тим, чи заарештовувати екс-прем’єрку, як про те просили прокурори.

Зміни запобіжного заходу з підписки про невиїзд на арешт представники державного звинувачення вимагали через погану поведінку підсудної. Як пояснила журналістам прокурор Лілія Фролова, Тимошенко перешкоджає встановленню істини, бо затягує судовий процес, перебиває свідків і зневажливо відгукується про суддю. Втім, Фролова не змогла відповісти на запитання, яким чином арешт Тимошенко та її переселення в клітку перешкодять підсудній і далі робити те саме.

Так чи інакше, але поки суддя Кіреєв думав у нарадчій кімнаті, Тимошенко готувалася до гіршого, передавши соратникам свої мобільні телефони та особисті речі. На подвір’я Печерського райсуду підтягувався «Беркут». А депутати-бютівці робили нервові заяви на камери про готовність захищати свого лідера до останнього.

Однак цього разу обійшлося. Кіреєв, повернувшись після перерви, оголосив рішення: в арешті відмовити. Як він пояснив, арешт – найсуворіший захід, а суд іще не вичерпав усіх можливостей закликати підсудну до порядку.

«Янукович злякався зараз арештовувати і дав своїм поліцаям, замість команди «фас», команду «фу», – негайно відкоментувала Тимошенко це рішення судді у Twitter.

У середу слухання у справі Тимошенко тривало без адвокатів; підсудна захищалася сама. Напередодні суддя Кіреєв задовольнив прохання екс- прем’єрки про відмову від послуг колишніх захисників Сірого і Плахотнюка, проте не дав часу на пошуки нових. У зв’язку з цим Тимошенко – уже вкотре – подала клопотання про відвід Кірєєва. Суддя – вкотре – клопотання про свій відвід відхилив.

Так само суд не задовольнив клопотання Тимошенко про те, щоб повернути її першого захисника Сергія Власенка, видаленого з процесу за погану поведінку. Своє прохання підсудна аргументувала тим, що Власенко – єдиний з її адвокатів, хто знайомий з матеріалами справи. Іншим надавали для ознайомлення всього 3 дні, а за цей строк – наполягає Тимошенко – прочитати 16 томів нереально.

Натомість Кіреєв повернути вигнаного ним Власенка відмовився і почав викликати свідків. Частину з них уже було допитано напередодні. Сьогоднішні свідчення принесли сенсацію.

Екс-міністр палива та енергетики Юрій Продан, викликаний у ролі свідка, заявив, що це він, а не Тимошенко, передав «газові» директиви екс-голові НАК Нафтогаз України Олегу Дубині. Тим самим Продан узяв на себе частину вини: адже екс-прем’єрку звинувачують у тому, буцімто вона самовільно, від імені уряду, підписала директиви та передала їх Дубині. Продан зробив також інші свідчення на користь Тимошенко. Він повідомив, що в уряді не було практики затверджувати директиви, і що він сприймав їх як персональне доручення прем’єр-міністра. Як розповів Продан, добитися нижчої ціни на російський газ, ніж добилась Тимошенко, було неможливо, оскільки позиція російської сторони на переговорах була жорсткою і ціна в 450 доларів за тисячу кубів озвучувалась як остання.

Суддя Кіреєв, однак, вирішив не долучати наданий Проданом документ до матеріалів справи. Підставою він назвав те, що цей документ – письмове доручення Тимошенко – поданий у копії, а не в оригіналі. Суддя також запитав у Продана, в яких стосунках він зараз перебуває з підсудною, – чим викликав гомін обурення в залі.

У середу суд встиг допитати п’ятьох свідків. Слухання тривали без обідньої перерви, задовго після закінчення робочого дня, і були припинені лише після настійливих скарг підсудної «перестати знущатися над людьми».

Решту свідків – а їх залишилося двоє – заслухають у четвер. Засідання так само проходитиме без захисників.

Коментуючи хід процесу в ЗМІ, юристи називають безпрецедентним випадком те, що суд у такій резонансній справі триває без адвокатів.

Утім, безпрецедентний випадок обіцяє стати традицією. У цьому ж Печерському райсуді у середу закінчили читати обвинувальний висновок іншому опальному екс-урядовцеві Юрію Луценку. Суд над колишнім міністром внутрішніх справ, якого звинувачують у нарахуванні завищеної зарплати водієві та у тому, що виділив гроші на святкування Дня міліції, так само проходить у форсованому темпі. І так само без адвокатів.

XS
SM
MD
LG