Спеціальні потреби

Проти Тимошенко порушили нову справу за борги ЄЕСУ


Проти Тимошенко порушили нову справу за борги ЄЕСУ

Аналітики, які прогнозували швидке звільнення Юлії Тимошенко, здається, поквапилися з висновками. Українська Феміда не демонструє ані найменшого наміру міняти гнів на милість. Ще не встигли висохнути чорнила на вироку в «газовій» справі, як проти опозиціонерки завели нову.

Служба безпеки порушила проти екс-прем’єрки кримінальну справу за борги корпорації «Єдині енергетичні системи України». Причому у цій справі, разом із Тимошенко, як обвинувачений, проходить інший колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко.

Новину повідомив керівник головного слідчого управління СБУ Іван Дерев’янко на брифінгу в четвер. Як він сказав, Тимошенко звинувачується у тому, що, будучи власником ЄЕСУ, вона перевела борг своєї корпорації на державний бюджет України. Згідно з даними слідства, Тимошенко зробила це за попередньою змовою з Лазаренком, а сума боргу ЄЕСУ перед Міністерством оборони Росії становила 405 з половиною мільйона доларів США.

Як повідомив Дерев’янко, справу порушили 12 жовтня на підставі перевірки листа, який російське Міноборони надіслало українському урядові, вимагаючи повернення боргу. За його словами, Юлії Тимошенко інкримінують «замах на розтрату коштів держбюджету в особливо великих розмірах», і ця стаття передбачає покарання строком до 12 років позбавлення волі.

У Службі безпеки не бачать проблем у тому, що йдеться про події 15-річної давнини. Як заявив представник відомства, відповідаючи на запитання журналістів, строк давності у цій справі (який становить 10 років) ще не сплив. Як він пояснив, у 2009 році Тимошенко вчинила злочин (підписала «газові» угоди). А тому, мовляв, починаючи з 2009 року, строк давності перервався, почав відраховуватися знову і сплине тільки у 2019 році. В СБУ не бачать також проблем у тому, що обвинувачений Лазаренко перебуває у США, і договору про екстрадицію між Україною і США немає. Відповідаючи на це запитання журналістів, представник відомства послався на певні «передбачені законом процедури», які буцімто дають змогу притягнути екс-прем’єра до відповідальності.

У новій справі ЄЕСУ Юлію Тимошенко вже спробували допитати. Для цього в середу ввечері до неї в камеру СІЗО з’явилися представники СБУ. Проте Тимошенко, як повідомляє прес-служба БЮТ, відмовилася вести з ними розмову за відсутності адвоката.

А у четвер нову справу, порушену проти опозиціонерки, прокоментував її партійний соратник Олександр Турчинов. Заступник голови партії «Батьківщина» скликав прес-конференцію, на якій заявив, що йому нічого не відомо про існування боргу ЄЕСУ перед Міноборони Росії, так само як і про існування будь-яких державних гарантій цього боргу. Він також наголосив, що якби такий борг справді існував, Росія не чекала б аж 15 років, аби його пред’явити.

Турчинов нагадав також про судове рішення за справою ЄЕСУ, винесене Верховним судом України ще у 2001 році, за часів президента Кучми. Тоді ця справа була визнана сфальсифікованою.

Нові звинувачення проти Тимошенко Турчинов назвав абсурдними. За його словами, ці звинувачення продиктовані страхом влади перед тим, що Тимошенко може вийти на свободу.

«Вони пробують страхуватися проти рішень європейських судів і відкривають нові справи, мета яких тільки одна – тримати лідера опозиції в тюрмі», – заявив Турчинов.

А тим часом президент Віктор Янукович продовжує дивуватися бурхливій міжнародній реакції, яку викликав суд над Юлією Тимошенко. Перебуваючи у четвер у Хмельницькій області, глава держави прокоментував вирок, винесений екс-прем’єрці у «газовій» справі, та бурю критики, яку викликав цей вирок на Заході. Янукович на критику образився.

«Якби така ситуація склалася в будь-якій іншій країні світу, навіть найдемократичнішій, то там би ніхто нічого не сказав, рота б не відкрили», – заявив президент.

XS
SM
MD
LG