Спеціальні потреби

Українська влада запроваджує валютні обмеження


Українська влада вживає екстраординарні заходи, щоб приборкати паніку на валютному ринку і не допустити неконтрольованої девальвації гривні. Національний банк і уряд намагаються стримати зростаючий попит на іноземну валюту. У понеділок стало відомо про запровадження обов’язкового продажу валютної виручки експортерами. Це означає, що компанії, які продають свою продукцію за кордон, будуть змушені продавати отримані долари і євро.

Зупинити скупівлю іноземної валюти громадянами має на меті 15-відсотковий податок з її продажу. Проект, який пропонує таку новацію подав «регіонал» Віталій Хомутинник.

«Запровадження передбачених законопроектом норм дасть змогу збільшити надходження до Пенсійного фонду України, а також сприятиме стабільності національної валюти Україні», – пише він у пояснювальній записці до документа. В парламенті законопроект можуть ухвалити вже цього тижня – в такому випадку збір до Пенсійного фонду, який зробить скупівлю валюти населенням з метою заощадження практично беззмістовною, можуть почати збирати вже з початку наступного року.

Такими жорсткими заходами українська влада намагається приборкати підвищений попит на іноземну валюту і втримати від падіння гривню, кажуть експерти. НБУ протягом року витратив значну частину своїх золотовалютних резервів на підтримку курсу гривні. Проте, попри дії Нацбанку, попит на долари і євро продовжує значно перевищувати пропозицію. Рекордну суму майже 2,4 мільярда доларів НБУ довелося витратити в останній перед парламентськими виборами місяць, проте це не зупинило значних коливань курсу національної грошової одиниці.

Критики таких рішень вже передрікають провал задуму влади. Мовляв, це призведе лише до доларизації економіки і переміщення валютообмінних операцій на чорний ринок. Водночас експерти погоджуються, що поступова девальвація гривні була б корисною для економіки країни – вона зробила б більш конкурентною на ринку продукцію українських виробників, які нині здебільшого не в силах конкурувати з іноземними постачальниками. Вже нині, за деякими оцінками, понад 40% товарів на українському ринку вироблені закордоном.
Такими жорсткими заходами українська влада намагається приборкати підвищений попит на іноземну валюту і втримати від падіння гривню, кажуть експерти. НБУ протягом року витратив значну частину своїх золотовалютних резервів на підтримку курсу гривні. Проте, попри дії Нацбанку, попит на долари і євро продовжує значно перевищувати пропозицію.

Близькі до партії влади політики вже не відкидають ймовірність повторення економічної кризи. Промислове виробництво в країні знижується протягом майже півроку, значно нижчим від прогнозованих показників виявиться ВВП країни.

«Є всі підстави стверджувати, що нині в Україні формуються передумови тієї системної кризи, яку ми проходили у 2008-2009 роках. Тоді за два роки, через безсистемні дії влади, ганебне протистояння президента і прем’єр-міністра, Україна за два роки втратила 27% промислового виробництва і до сьогоднішнього дня ще не вийшла на докризовий рівень», – заявив Анатолій Кінах.

Політик пояснює невтішні результати економічної діяльності уряду рецесією в Європі та несприятливу кон’юнктуру на світових ринках.

Показати коментарі (9)

XS
SM
MD
LG