Спеціальні потреби

«Газпром» відмовляється переглядати ціну газу для України


«Газпром» відмовляється переглядати ціну газу для України

Російська монополія «Газпром» відмовляється переглядати формулу розрахунку вартості газу для України. Керівництво компанії наполягає, що його повністю влаштовує нині діюча схема формування ціни палива, яка закріплена у багаторічних контрактах. Очільник «Газпрому» Олексій Міллер зауважує, що нині Україна отримує паливо дешевше за європейських споживачів:

«У даний час постачання (газу) в Україну здійснюються за ціною на 30% нижче, ніж для європейських держав. Ми не плануємо ніяких змін формули ціни при перегляді контрактів».

Про необхідність перегляду укладених контрактів неодноразово заявляли українські урядовці. Однак Києву досі не вдалося знайти аргументи, щоб переконати російських партнерів підти на поступки в цьому питанні. Так само в «Газпромі» непохитні щодо намірів спорудити підводний газогон «Південний потік», який транспортуватиме паливо до Європи в обхід української ГТС. Керівництво компанії запевняє, що жодні пропозиції України не вплинуть на реалізацію проекту, який загрожує залишити українські магістральні трубопроводи без транзитного газу, а значить і уряд без значних доходів.

Водночас у «Газпромі» висловлюють готовність збільшити обсяги транзиту газу через територію України в разі отримання контролю за українською ГТС шляхом поглинання активів компанії НАК «Нафтогаз». Мовляв, за такої умови готові повністю завантажити транзитні потужності української газотранспортної системи і збільшити прокачування палива на 30-40 відсотків.

Українські опозиційні політики закликають російську владу переглянути контракти. Арсеній Яценюк назває несправедливим, що Україна змушена платити за російський газ більше, ніж європейці:

«Я вважаю підписану Україною формулу 2009 року просто несправедливою. Зараз нашим російським партнерам дуже важливо зробити крок назустріч Україні. Це не є поблажкою, а це є партнерський крок назустріч і самостійно виступити з ініціативою щодо перегляду газового контракту, газової формули», – переконаний Яценюк.

Тим часом експерти порахували, що вже з квітня Україну очікує чергове підвищення вартості російського газу – його ціна може зрости на 4% через подорожчання нафти та інших енергоносіїв на світових ринках. Уряд не наважується підняти тарифи на газ для населення до ринкового рівня і продовжує дотувати його постачання приватним домогосподарствам і підприємствам теплокомуненерго.

Українська влада докладає зусиль для зменшення залежності від постачань газу з Російської Федерації. Уряд розглядає можливість спорудження на узбережжі Чорного моря потужного терміналу, який дозволятиме приймати зріджений газ. Про його постачання сподіваються домовитися із Азербайджаном та країнами Близького Сходу. Паралельно урядовці домовляються із американськими компаніями про видобування на території України нетрадиційних видів палива – шахтного метану та сланцевого газу.

XS
SM
MD
LG