Спеціальні потреби

В інтернеті з’явився український «Вікілікс»


Уже з’явився і український «Вікілікс»

Сайт integrity.pp.ua присвячений моніторингу державних закупівель і є ініціативою різноманітних неурядових об’єднань, які виступають проти корупції. Написати про зловживання влади при закупівлі тендерів зможе кожний охочий. Найбільша кнопка на головній сторінці – «Повідомити про корупцію».

Організатори – Партнерство «За чесні державні закупівлі» – наголошують, що інформація, яка повідомлятиметься, обов’язково повинна мати посилання на джерело, як і на «Вікілікс». Також обіцяють проводити внутрішні розслідування, щоб розуміти – чи це справді факт корупції, чи «помста сусіда».

«Ми паралельно робитимемо звернення до правоохоронних органів, це обов’язкова умова, так зване повідомлення про злочин, і 10-денне реагування на наш факт порушення проблеми. Їхні відповіді ми також розміщуватимемо, щоб люди могли побачити, що думає про це держава, що громадськість», – розказав президент Творчого об’єднання «Торо», контактної групи Transparency International Олексій Хмара.

За словами ініціаторів, такий ресурс можна назвати «народним реєстром хабарників та корупціонерів у тендерних закупівлях».
Крім запуску сайту, Партнерство представило виставку карикатур, темою яких була та сама корупція в сфері держзакупівель. Було обрано 12 найбільш промовистих історій, щоб привернути увагу українців до цієї проблеми.

Так, наприклад, одна з карикатур розповідає, як в Донецьку закупили пересувні євротуалети, які, судячи з інформації тендеру, коштують як новий Mercedes-Benz класу C. Інша розказує про тендер на закупівлю підручників, отриманий ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти». Найдорожчою книжкою виявився підручник з польської мови, сума якого становить 1168 гривень. На думку організаторів виставки, на таку суму можна було б купити електронні книги.

Від влади на виставці побував заступник директора Департаменту держзакупівель Міністерства економіки України Владислав Зубар. «Важко оцінювати предмет, який зображений на цих картинах без технічного завдання», поділився присутнім своїм враженням пан Зубар. Чиновник пояснив, що перед тим, як говорити про зловживання, треба бачити повну картину тендеру, адже інколи такі суми обумовлені.

Тендерні зловживання в Україні спеціально відстежує й інший сайт – «Наші гроші». Вже рік проект існує за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». На сайті журналісти з різних видань аналізують інформацію, яка з’являється в офіційному віданні «Вісник державних закупівель».

«Який би державний орган, яку б закупівлю не проводив, він завжди витрачає не свої, а Наші гроші», - так пояснюють ідею сайту його творці.

XS
SM
MD
LG