Спеціальні потреби

Актуально

Українська Вікіпедія – на 16 місці за кількістю статей

Юрій Пероганич про українську Вікіпедію

254 297статей і близько 1 мільйона відвідувачів щодня – показники, які роблять українську Вікіпедію однією із найкращих версій у світі. Наразі електронну енциклопедію створюють на 270 мовах. Восени минулого року з’явилася Вікіпедія гагаузькою мовою (мова народу, який проживає в Молдові й Україні).

Попри успішність української версії, її «батьки»-науковці Національної Академії наук (НАН) України, викладачі звертають увагу і на її проблеми.

Автор більше 700 статей, директор «Вікімедіа Україна», Юрій Пероганич упевнений, що українських матеріалів у Вікіпедії повинно бути більше. «Я би не хотів, щоб у суспільства склалося враження, що Вікіпедію повинні створювати тільки науковці. Вони мають працювати. Але Вікіпедію пишуть і школярі. Ви можете написати про пам’ятник, який бачите із вікон свого будинку. Ви можете написати статтю про свою вулицю», – каже Юрій.

Також Юрій похвалився, що днями українська Вікіпедія пережене фінську, а, отже, опиниться вже на 15-му місці. Самі автори сайту називають його «майданчиком змагання народів у здатності створити контент».

Не тільки кількість, але й якість статей має значення. На низьку якість багатьох українських вікі-матеріалів звертає увагу Академік НАН України Віктор Грінченко:

«Ми можемо бачити певний дисбаланс між інтелектуальними можливостями української нації і змістом Вікіпедії. Коли кажуть, що у нас деякі статті нижчої якості – це недоробка наших ентузіастів, наших вчених, а не поганий розвиток цієї наукової галузі взагалі».

Проте побачену помилку чи неточність у статті може відредагувати кожен. Для цього достатньо зареєструватись в українській Вікіпедії, вказати використані джерела та представити нейтральну точку зору (загальне правило світової енциклопедії). Будь-які маніпуляції громадською думкою виключаються, впевнені вікіпедисти, так як після опублікування неточність побачить і перевірить інший учасник спільноти. Кожна стаття обговорюється учасниками. Найбільш конфліктна – історична тематика.

Юрій Пероганич: «Звичайно, щодо історії існуть різні погляди на події в різних версіях Вікіпедії. Це можна відстежити за одними назвами. Наприклад, якщо в українській Вікі стаття називається «Волинська трагедія», то в російській – «Волынская резня». В українській – «Російсько-грузинська війна (2008)», то в російській – «Вооружённый конфликт в Южной Осетии (2008)».

До редагування Вікіпедії закликає і її засновник, Джиммі Вейлз, який 15 січня разом з усіма учасниками спільноти святкуватиме 10 років існування вільної енциклопедії. Українські ж дописувачі зберуться в цей день у червоному корпусі Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Юрій Пероганич в свою чергу закликає долучатися до українського енциклопедичного майданчику кожного охочого. «Заклик Джиммі Вейлза наповнювати Вікіпедію особливо актуальний для громадян України. Українська Вікіпедія – важливий чинник збереження і розвитку української культури, науки, освіти і всіх інших сфер суспільного буття», – вважає Юрій.

Всі новини дня

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео

США формально підтримали прийняття Швеції та Фінляндії до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:55 0:00

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. Раніше законопроект був затверджений у Сенаті та Палаті Представників. Подробиці про це, а також про обшук будинку колишнього президента США Трампа – від Юлії Ярмоленко.

Джо Байден - про прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції: двері альянсу залишаються відчиненими для країн Європи. Відео

Президент Джо Байден підписав законопроект, який ратифікує Протоколи прийняття до НАТО Фінляндії та Швеції. "Путін хотів, щоб Фінляндія була поза НАТО, але він отримує НАТОзацію Фінляндії разом із Швецією."

Перспективи обмеження видачі туристичних віз росіянам Європою – подробиці. Відео

Естонія та Фінляндія на тлі війни Росії проти України закликали припинити давати туристичні візи всім росіянам. Деталі про це, а також про реакцію Європи на заборону Росією доступу американських інспекторів до своїх арсеналів ядерних озброєнь – від Богдана Цюпина.

У Білому домі прокоментували вибухи на аеродромі в Криму 

Дим внаслідок вибухів в окупованому Криму 9 серпня 2022 року 

США підтримують зусилля України із захисту свого суверенітету і територіальної цілісності, - так прокоментувала речниця Білого дому Карін Жан-П'єр під час брифінгу у вівторок, 9 серпня.

На питання журналіста про “серію вибухів на російській авіаційній базі в Криму”, і чи США вважають Крим правомірною ціллю для ЗСУ, яким Пентагон надав зброю, речниця Білого дому відповіла:

“Як ви знаєте, ми підтримуємо зусилля України із захисту свого суверенітету і своєї територіальної цілісності, як ми багато разів говорили. Боротьба триває на сході та південному заході країни, і ще далека від закінчення. Ми попереджали, що це може бути довга і затяжна війна. Ми продовжуватимемо забезпечувати, щоб Україна могла протистояти неспровокованій агресії Росії, і це - в центрі нашої уваги”, - сказала Карін Жан-П'єр.

Пізніше на уточнення питання, вона додала: “Ми будемо продовжувати підтримувати Україну в їхній боротьбі за свою свободу, в їхній боротьбі за свій суверенітет проти брутального нападу з боку Росії”.

У вівторок на військовому аеродромі у Новофедорівці в окупованому Криму, що неподалік міста Саки, пролунало кілька вибухів. Прес-служба Міноборони України заявила, що “не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях”.

Дивіться також: Лідерка білоруської опозиції Тихановська - про можливі сценарії закінчення війни та ситуацію в Білорусі

Ексклюзивне інтерв’ю зі Світланою Тихановською: про політичну ситуацію в Білорусі і відносини України та Білорусі на тлі війни. Відео

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська оголосила про створення Об'єднаного перехідного кабінету. Про політичну ситуацію в Білорусі, відносини України та Білорусі на тлі війни та можливі сценарії її закінчення зі Світланою Тихановською говорила Мирослава Ґонґадзе.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG