Спеціальні потреби

Актуально

Українська Вікіпедія – на 16 місці за кількістю статей

Юрій Пероганич про українську Вікіпедію

254 297статей і близько 1 мільйона відвідувачів щодня – показники, які роблять українську Вікіпедію однією із найкращих версій у світі. Наразі електронну енциклопедію створюють на 270 мовах. Восени минулого року з’явилася Вікіпедія гагаузькою мовою (мова народу, який проживає в Молдові й Україні).

Попри успішність української версії, її «батьки»-науковці Національної Академії наук (НАН) України, викладачі звертають увагу і на її проблеми.

Автор більше 700 статей, директор «Вікімедіа Україна», Юрій Пероганич упевнений, що українських матеріалів у Вікіпедії повинно бути більше. «Я би не хотів, щоб у суспільства склалося враження, що Вікіпедію повинні створювати тільки науковці. Вони мають працювати. Але Вікіпедію пишуть і школярі. Ви можете написати про пам’ятник, який бачите із вікон свого будинку. Ви можете написати статтю про свою вулицю», – каже Юрій.

Також Юрій похвалився, що днями українська Вікіпедія пережене фінську, а, отже, опиниться вже на 15-му місці. Самі автори сайту називають його «майданчиком змагання народів у здатності створити контент».

Не тільки кількість, але й якість статей має значення. На низьку якість багатьох українських вікі-матеріалів звертає увагу Академік НАН України Віктор Грінченко:

«Ми можемо бачити певний дисбаланс між інтелектуальними можливостями української нації і змістом Вікіпедії. Коли кажуть, що у нас деякі статті нижчої якості – це недоробка наших ентузіастів, наших вчених, а не поганий розвиток цієї наукової галузі взагалі».

Проте побачену помилку чи неточність у статті може відредагувати кожен. Для цього достатньо зареєструватись в українській Вікіпедії, вказати використані джерела та представити нейтральну точку зору (загальне правило світової енциклопедії). Будь-які маніпуляції громадською думкою виключаються, впевнені вікіпедисти, так як після опублікування неточність побачить і перевірить інший учасник спільноти. Кожна стаття обговорюється учасниками. Найбільш конфліктна – історична тематика.

Юрій Пероганич: «Звичайно, щодо історії існуть різні погляди на події в різних версіях Вікіпедії. Це можна відстежити за одними назвами. Наприклад, якщо в українській Вікі стаття називається «Волинська трагедія», то в російській – «Волынская резня». В українській – «Російсько-грузинська війна (2008)», то в російській – «Вооружённый конфликт в Южной Осетии (2008)».

До редагування Вікіпедії закликає і її засновник, Джиммі Вейлз, який 15 січня разом з усіма учасниками спільноти святкуватиме 10 років існування вільної енциклопедії. Українські ж дописувачі зберуться в цей день у червоному корпусі Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Юрій Пероганич в свою чергу закликає долучатися до українського енциклопедичного майданчику кожного охочого. «Заклик Джиммі Вейлза наповнювати Вікіпедію особливо актуальний для громадян України. Українська Вікіпедія – важливий чинник збереження і розвитку української культури, науки, освіти і всіх інших сфер суспільного буття», – вважає Юрій.

Всі новини дня

Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео

Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.  

США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Польща планує закупити 18 установок HIMARS у США. Фото: REUTERS/Ints Kalnins

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).

Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.

“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.

За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.

Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:

- 18 пускових установок M142 HIMARS;

- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;

- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);

- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);

Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.

За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.

Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео

Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео

Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.

Двоє українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, врятовані - посол України

Наслідки землетрусу в Туреччині, Хатай. 7 лютого, 2023. REUTERS/Umit Bektas

Двох громадян України, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай унаслідок землетрусу, було врятовано з-під руїн будинку. Про це на сторінці у Фейсбук повідомив посол України в Туреччині Василь Боднар.

В інтерв'ю Українській службі Голосу Америки посол заявив, що також у посольства є інформація про 4 поранених українців, у них легкі травми та вони не потребують медичної допомоги. “Нам вдалося встановити контакт із 38 громадянами, яких розшукували родичі, зараз ще продовжується пошук контактів із 19 українцями, які, за наявною інформацією, перебували в зоні цього стихійного лиха”, - повідомив посол.

Василь Боднар розповів, що команда рятувальників з України уже у вівторок має прибути до Туреччини, також Київ надає Анкарі гуманітарну допомогу: “Вилетіли два літаки, один із них - медичний. Загалом 87 спеціалістів, рятувальників високого класу, які мають досвід проведення рятувальних робіт саме в міських умовах, частина з них вилетіла вже цими літаками. Виліт відбувся, і сьогодні літаки будуть у Туреччині. А також рухається автоколона спеціальної техніки, яка вже перейшла через кордон України… Наші експерти прибувають на своїй техніці й будуть займатися розбором завалів і допомогою постраждалим саме там на місці”.

За словами посла, термінова допомога рятувальників є критично важливою, адже наразі є шанс дістати живими людей з-під завалів. Василь Боднар розповів, що наразі в зонах лиха також є велика потреба у продуктах харчування, теплому одязі, адже більшість людей залишаються на постраждалих територіях. “Я поки не бачив хвилі евакуації, евакуюють переважно поранених та тих, хто потребує спеціальної допомоги, чи дітей, які лишилися без батьків, тому що більшість родин сподіваються, що знайдуть своїх рідних, і розташовуються там. Військо розкидає палаткове містечко, формують тимчасове житло”, - заявив Боднар.

Працівники посольства України, яке розташоване в Анкарі, теж відчули наслідки землетрусу: “Під час найбільшого піку поштовхів ми відчували певний рух посуду, але жодних евакуацій ніхто не проводить, цей регіон не є під загрозою.”

За словами посла, наразі до допомоги Туреччині вже долучилися близько 70 країн.

Кількість загиблих внаслідок землетрусу в Туреччині та Сирії перевищила 7200 тисяч. Відомо про принаймні 5200 загиблих у Туреччині та 1800 - у Сирії. Понад 8 тисяч людей вдалось врятувати з-під завалів у Туреччині. Пошукові роботи тривають, й кількість знайдених загиблих постійно зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG