Спеціальні потреби

Актуально

Які гарантії безпеки Україні після війни справді спрацюють - аналіз експертів

Фото: Olivier Matthys/AP

Як би не закінчилась війна Росії, Україна після війни потребуватиме міжнародних гарантій безпеки, тому що загроза агресії з півночі для України залишиться назавжди, переконаний експерт Гудзонівського інституту у Вашингтоні Люк Коффі.

“Росія завжди у зовнішній політиці надаватиме пріоритет Центральній та Східній Європі, тому що Володимир Путін та люди навколо нього знають, що без контролю та впливу на такі країни, як Україна та Білорусь, Росія лишається азійською країною, не європейською. А Росія хоче бути гравцем в Європі. Ми маємо розуміти, що навіть якщо Росію програє війну, вона повернеться. Ми повинні там мати потужну військову присутність”, - наголосив Коффі під час дискусії на тему “Чим завершиться війна в Україні”.

Співрозмовники панелі процитували колишнього радника з нацбезпеки президента США Збігнєва Бжезинського, який колись казав, що “без України Росія не може бути суперсилою”.

Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, змалював три варіанти потенційних безпекових гарантій, які Захід може надати Україні.

Першим він назвав повне забезпечення України зброєю, щоб вона могла сама себе стримати від російської агресії. Цей сценарій Клімкін вважає нестійким та збитковим для самої України.

“Так зване українське стримування принципово не є стійким варіантом. Це несправедливо стосовно України та українців, це не спрацює, це створить ще одну спіраль невизначеності. Хто буде інвестувати в Україну (всередині чи ззовні), якщо у вас лишаються всі ризики, і якщо йдеться лише про українське стримування”, - зазначив Павло Клімкін.

Інший варіант - мережа міжнародних гарантій, коли різні країни дають персональні гарантії. Цей сценарій Клімкін вважає “проблематичним”, адже після Будапештського меморандуму, міркує експерт, українцям буде складно повірити запевненням партнерів.

“Таке рішення може бути лише транзитним, на шляху до членства в НАТО”, - каже Павло Клімкін.

Найефективнішими гарантіями безпеки для України колишній глава українського МЗС вважає членство в НАТО.

“Третій варіант - це НАТО. З усіма складними дискусіями про можливий прямий конфлікт з Росією, з усіма страхами й браком політичної волі в різних країнах, важкими дискусіями, як Росія може на це відреагувати, моє розуміння - Путін не зможе відреагувати на це з позиції сили, але для Заходу це був би момент правди, це був би спосіб уникнути безпекового вакууму. Вакуум безпеки навколо України - це причина, чому ми маємо війну з Росією”, - зазначив Клімкін і наголосив “нам потрібна стійка безпека як наслідок цієї війни”.

Люк Коффі із Гудзонівського інституту переконаний, що НАТО має почати роботу над планом щодо потенційного членства як символічного кроку для України. Крім того, експерт вважає, що залучення солдатів ЗСУ до Місії реагування НАТО також символічно демонструвало б зв'язок між Україною та військово-політичним альянсом.

“НАТО має запитати Україну, чи вона хоче брати участь у Місії реагування НАТО, я розумію, що в цій війні з національного виживання кожен солдат, якого Україна має, повинен бути на передовій і захищати свою Батьківщину, звільняти територію. Але зараз є багато українських солдатів за межами України, які беруть участь в навчаннях. Тож символізм тут був би дуже важливий. … Це справді показало б цей зв'язок між НАТО та Україною”, - аналізує експерт.

Крім того, він вважає необхідним для НАТО створити новий трастовий фонд, який би забезпечував ресурси для тренувань українських солдатів на новітньому військовому обладнанні.

“Я дуже хотів би бачити, що НАТО створило трастовий фонд з підтримки України. Після саміту в Уельсі НАТО створило 6 трастових фондів для різних напрямків фінансування України - на допомогу військовим, на розмінування, наприклад. З тих шести, три досі лишаються, бо вони досі актуальні для нинішньої війни. Я б запропонував створити четвертий, який би називався: “Тренуй сьогодні для завтра”, де НАТО об'єднало б ресурси та фінанси для навчань українських військових, щоб користуватись тим обладнанням, яке можливо ще не планують надавати Україні, але одного дня ми можемо вирішити надати їм це. Наприклад, якщо ми колись вирішимо давати їм винищувачі 4-го покоління F-16, у них вже будуть пілоти та команда з обслуговування”, - розповів Люк Коффі.

Ми повинні планувати нашу допомогу Україні, свої висновки, виходячи з розуміння, що Україна планує повністю відновити свою територіальну цілісність, включно з Кримом
Люк Коффі

Коффі вважає, що західні лідери мають конкретизувати, яким вони бачать закінчення війни в Україні: “Ми повинні планувати нашу допомогу Україні, свої висновки, виходячи з розуміння, що Україна планує повністю відновити свою територіальну цілісність, включно з Кримом”.

Експерт додає, що Захід має суттєво посилити військову допомогу Україні, аби забезпечити її перемогу: “Ми даємо Україні достатньо військової допомоги, щоб вижити, але не достатньо, щоб перемогти”. За словами Коффі, деякі експерти у Вашингтоні вже обговорюють тренування українців у 2024 році і що наступна допомога США Києву залежатиме від успіху чи поразки нинішнього контрнаступу. “Це неправильний підхід” - переконаний експерт.

“Ми маємо змінити цей менталітет, замість того, щоб розглядати війну в Україні як низку індивідуальних битв, ми маємо дивитись на війну проти України як на тривалу кампанію, де США готує Україну до одного контрнаступу, але паралельно допомагає Україні вижити наступної зими, і тренує їх до наступного року”, - аналізує експерт Гудзонівського інституту.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG