Спеціальні потреби

Актуально

Фільтрація, проблеми з грошима, документами. Як українцям, змушеним в’їхати в Росію, звідти виїхати?

Жителі українського міста Маріуполь перебувають у пункті тимчасового розміщення евакуйованих у місцевій школі в Таганрозі Ростовської області. Росія, 23 березня 2022 року

Мешканка Маріуполя Катерина Вовк виїхала з міста з чоловіком і 3-річною дитиною 19 березня. Їхня їжа закінчувалася, вони не мали чистої води і не могли знайти безпечного виходу з міста. Про російську евакуацію дізналися від сусіда, то ж приїхали в село Нікольське, що вже було окупуване російськими військами. Там сім'я провела ніч у шкільному спортзалі, спавши на кріслах. Їжі було мало. Наступного дня прибуло вісім автобусів.

"Водіями були російські військові. Приблизно 600-800 людей намагалися вміститися. Природно, всі не вміщалися, і почалася тиснява. Водії сказали, що чоловіків не повезуть. Майже на колінах я вмовила військових взяти нас усіх, разом із чоловіком, в автобус», – розповіла Вовк «Голосу Америки».

Їх привезли в Таганрог, місто з найбільшим табором для українців. Після фільтрації – яка в їхньому випадку обмежилася звичайними питаннями біографічного характеру – сім’ю відправили у великий шкільний спортзал, настільки заповнений людьми, що Вовк каже, у неї стався панічний напад.

Сім'я виїхала з Таганрога якнайшвидше, сівши на перший поїзд, і приблизно через 24 години прибула у Володимирську область, на схід від Москви. Там їх місцеві волонтери відвезли в санаторій у місті Ковров. За її словами, волонтери були доброзичливими, ввічливими та добре організованими.

"Потім приїхали люди зі слідчого комітету, які взяли у нас свідчення. Сказали, що ми будемо потерпілою стороною у військовому злочині з боку України", - сказала вона.

Вовк розповіла, що виїхати з Росії їм також допомогли волонтери. Її родині було важче виїхати з Росії, ніж в’їхати, але врешті-решт їм дозволили перетнути кордон з Естонією.

"На кордоні російські митники поводилися жахливо. Чотири години допитували чоловіків в окремій кімнаті, перевіряли телефони, читали листування, роздягали до трусів, розглядали татуювання", - розповіла вона.

Двадцятип’ятирічний мешканець Маріуполя Влад Шорохов виїхав з міста на день пізніше за сім'ю Вовк. Колишній репортер і менеджер ресторану, він зміг втекти зі зруйнованого артилерією міста. Він евакуювався через Росію до Фінляндії, де зараз працює на будівництві.

Шорохов покинув Маріуполь разом з матір'ю, бабусею, племінницею та іншими членами сім'ї та сусідами після того, як їм довелось провести три тижні у крижаному підвалі багатоповерхівки неподалік від заводу "Азовсталь". У той час вони були без їжі, води та світла.

Дев'ять осіб із групи Шорохова залишили свій притулок після нічного потужного обстрілу з боку російських військ. Про організовану росіянами евакуацію він дізнався від перехожого. Вони пробралися до місця зустрічі, де російські військові дали їм вказівку йти колоною до блокпоста за сім кілометрів.

"Ми простояли там просто неба та під обстрілом дев'ять годин. Ніхто не контролював чергу", - сказав він "Голосу Америки".

«Подивилися паспорти і сказали: «Ось вам автобус, він вас довезе до Новоазовська», — міста на окупованій території Донецької області на кордоні з Росією.

Групі Влада, на відміну від деяких інших, дозволили залишитися разом в автобусі, по дорозі в село Олександрівське, де члени групи оселилися в приміщенні школи. Звідти вони поїхали до села Сєдово до родичів, але їх зупинили на блокпосту та сказали повернутися в Олександрівське, щоб чекати так званої процедури «фільтрації».

Спікер Маріупольської міської ради Денис Кочубей розповів «Голосу Америки», що їм відомо про численні випадки людей, які проходять фільтрацію на окупованій території України та на російському кордоні. За його словами, деяких українців обирають для так званої «глибокої фільтрації» — процесу, який передбачає тривалі допити і часто побиття. Процедура використовується переважно проти чоловіків, особливо тих, хто служив у збройних силах.

"Якщо у людини навіть є татуювання, якась українська символіка, навіть жовто-блакитна футболка, якась література українською мовою, вони необережно скажуть слово українською, це може бути приводом для жорсткого фільтрування", - сказав Кочубей.

У випадку з групою Шорохова, одного чоловіка затримали на блокпосту біля Сєдово та допитували протягом двох годин, забрали більше половини готівки, пригадує Влад.

Замість того, щоб повернутися в Олександрівське, група Шорохова попрямувала до російського кордону, де вони сказали прикордонникам, що їх вже піддали фільтрації.

Їхній час у Росії був менш насиченим. Вони приїхали в південне місто Таганрог, переночували у знайомих, а потім частина групи потягом і на таксі доїхали до кордону з Фінляндією. Шорохова піддали жорсткому допиту на російському боці кордону, який включав перевірку його телефонних даних і тривав понад шість годин. І все-таки йому дозволили виїхати.

У березні Україна закрила посольство та консульства в Росії. Водночас, за даними агентства ООН у справах біженців, кордон з Росією перетнули понад мільйон громадян України. На своєму порталі, який регулярно оновлюється, УВКБ ООН повідомляє про понад 1,5 мільйона «українських біженців» у Росії.

Представниця УВКБ ООН пояснила «Голосу Америки», що організація не розрізняє українців, які приїхали до Росії добровільно чи опинилися там вимушено. "Нам відомі повідомлення про примусові депортації, але ми не маємо засобів перевірити такі повідомлення", - сказала вона.

Російські ЗМІ повідомляють, що до Росії з України, включно з тимчасово окупованими територіями, прибуло понад 2,1 мільйона людей. Російська влада характеризує їх як біженців і повідомляє, що їм надали матеріальну допомогу на суму понад 1.5 млрд рублів.

Українська влада вважає цих людей депортованими або примусово вивезеними. Віце-прем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила українським ЗМІ на брифінгу 20 червня, що з початку війни до Росії було примусово депортовано 1,2 мільйона українців, у тому числі 240 тисяч дітей.

Від 24 лютого російські війська перекрили половину гуманітарних коридорів, організованих українською владою, повідомила вона на брифінгу.

Багатьом важко покинути Росію, оскільки у них немає документів і грошей, або їх переселяють у віддалені куточки країни, сказала Олександра Матвійчук, українська правозахисниця і голова "Центру громадянських свобод".

"В одному випадку сім'ю вивезли до Владивостока. Дружина була вагітна, а в чоловіка не було документів. Вони не хотіли, щоб їхня дитина народилася в Росії і отримала російські документи", - розповіла вона "Голосу Америки”.

Міжнародний Комітет Червоного Хреста має офіс у Москві, який, як вони повідомили в електронному листі "Голосу Америки", «підтримує роботу російського Червоного Хреста, включно з програмою надання грошової допомоги людям, які були змушені покинути свій край внаслідок конфлікту.»

Багатьом українцям довелося в короткий термін залишити свої домівки без документів. За словами Матвійчук та російських волонтерів, які розмовляли з «Голосом Америки», для них найскладнішим завданням може бути заміна відсутніх документів.

За словами волонтерки з Санкт-Петербурга, ім’я якої "Голос Америки" не називає з міркувань безпеки, російські волонтерські організації надають громадянам України, які бажають виїхати з Росії, грошову та практичну допомогу, включно з оплатою ночівлі та квитків на поїзд чи автобус.

«Виїхати [з Росії] неважко, якщо у вас є документи», — сказала вона. «Але виїхати з копіями документів» або з ДІЯ, неможливо. Це стає ще складнішим для сімей з новонародженими, які можуть взагалі не мати документів, пояснила вона.

У цих та подібних випадках Міністерство закордонних справ України рекомендує звертатися за допомогою до посольств України в сусідніх країнах або на гарячу лінію Департаменту консульської служби МЗС. Дипломати, пояснив він, працюватимуть з кожним окремим випадком, але часто допомогти цим людям, які виїхали із тимчасово окупованих територій, непросто.

«Коли немає нічого взагалі, території захопленні, немає доступу до їхніх документів і різних систем, це накладає труднощі саме у допомозі цим людям», - сказав Олег Ніколенко, речник МЗС України.

Він сказав, що український уряд робить усе можливе, щоб допомогти. Наразі Кабінет міністрів розробляє рішення, яке б спростило документування цих людей і дало їм можливість перетнути російській кордон із третьою державою. Також Київ сподівається на міжнародну допомогу.

"Розглядається можливість залучення третьої країни, яка могла б, наприклад, допомогти в частині здійснення консульських послуг", - сказав він.

Ніколенко зазначив, що з початку повномасштабної війни кілька сотень громадян України звернулися до консульств України з проханням про допомогу.

Не всі українці хочуть залишати Росію, розповідають правозахисниця Матвійчук, волонтери та українська влада. З дев'яти осіб групи Шорохова четверо залишилися в Росії. Деякі українці приєднуються до своїх родичів у Росії, знаходять роботу. Інші ж, каже Матвійчук, не звертаються по допомогу волонтерів чи дипломатів тому, що вони настільки розчавлені обставинами, що в них немає сил це зробити.

"Вони кілька тижнів були в бомбосховищах, ховаючись від російських бомбардувань, без їжі, води та електроенергії. Вони втратили своїх рідних чи близьких. Вони опинилися в країні-агресорі, не знаючи, що їм робити. Боюся, у багатьох людей немає внутрішньої волі боротися і вирватися з цих обставин», – сказала Матвійчук.

У статті використано інформацію Голосу Америки, ТСН, російського агентства ТАСС.

Всі новини дня

Байден: США "подбають" про китайську повітряну кулю

Президент Джо Байден відповідає на запитання журналіста у суботу, 4 лютого 2023 року, на авіабазі Національної гвардії Хенкок Філд у містечку Сіракузи, штат Нью-Йорк. (AP Photo/Patrick Semansky)

Президент Джо Байден заявив у суботу, що Сполучені Штати «збираються подбати» про китайську повітряну кулю, яка, пролітаючи над територією Сполучених Штатів, імовірно, мала шпигунську місію.

Як повідомляє агентство Reuters, по дорозі до Нью-Йорка, Байден відповів на запитання журналіста про те, чи є плани збити повітряну кулю, що летить над континентальною частиною США.

«Ми подбаємо про це», – сказав президент США.

Куля спостереження, яка летіла на великій висоті над територією США, що Вашингтон вважає "явним порушенням" суверенітету США.

У п’ятницю держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що у зв’язку з інцидентом він відклав свій візит до Китаю, який мав розпочатися протягом цих вихідних.

У телефонній розмові із колишнім міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, якого нещодавно підвищили до посади високопоставленого чиновника із закордонних справ в комуністичній партії Китаю, Ентоні Блінкен назвав ситуацію з повітряною кулею "безвідповідальним вчинком і явним порушенням суверенітету США та міжнародного права, яке підірвало мету поїздки".

За даними Держдепу США, під час розмови держсекретар пояснив, що "зважаючи на цю проблему було б недоцільно відвідувати Пекін у цей час".

Як повідомив телеканал ABC News з посиланням на китайське інформаційне агентство "Сіньхуа", Ван Ї заявив, що Китай є відповідальною країною і завжди суворо дотримується міжнародного права, і обидві сторони повинні спілкуватися та уникати помилкових суджень.

У п'ятницю Китай визнав, що повітряна куля є китайською. У заяві Міністерства закордонних справ Китаю сказано, що це цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень, що відхилився від свого маршруту через негоду.

Китай у своїй заяві також наголосив, що вони «не мали наміру порушити та ніколи не порушували територію чи повітряний простір будь-якої суверенної країни», і висловили жаль з приводу інциденту. У заяві зовнішньополітичного відомства КНР запевнили, що співпрацюватимуть зі США для розв'язання проблеми.

При цьому в заяві Пекін звинуватив «деяких політиків у США» у тому, що вони «скористалися» цією проблемою для дискредитації Китаю.

Представник Держдепартаменту сказав, що США залишаються при своїй думці, що куля використовувалася для спостереження.

Як повідомляє агентство Reuters, інцидент є ударом для тих, хто вважав, що візит держсекретаря Блінкена, про який в листопаді домовилися Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін, міг би стати «запізнілою можливістю стабілізувати відносини, що стають все більш нестабільними». Останній візит держсекретаря США до Китаю відбувався у 2017 році.

У Вашингтоні помолилися за перемогу України у війні на Українському молитовному сніданку. Відео

У Вашинтоні за перемогу України у війні разом помолилися військові, діти, артисти, а також американські та українські політики. Український молитовний сніданок, який відбувся після національного молитовного сніданку у США, відкрила капеланка Конгресу.

Візит Байдена до Польщі обговорили представники канцелярії президента Польщі та Держдепу США

Чоловік із прапором США проходить повз американську бронемашину Stryker в м.Білосток, Польща. 24 березня 2015 року (AP Photo/Alik Keplicz)

Президент США Джо Байден може відвідати Польщу найближчим часом - про це повідомив голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі Марцин Пшидач після зустрічі у Вашингтоні з заступницею Держсекретаря США Венді Шерман та радником Білого дому з Нацбезпеки Джейком Салліваном.

“Як відомо від самого президента Байдена, президент Байден має намір приїхати до Польщі. Сьогоднішня розмова стосувалася саме цих планів на найближче майбутнє. Звичайно, подробиці такого візиту будуть повідомлені, коли буде визначена конкретна дата, але сьогоднішня розмова стала великим кроком вперед у питанні активізації зустрічей на найвищому політичному рівні між нашими президентами", – заявив Пшидач під час брифінгу з журналістами у Вашингтоні. Відео його брифінгу опублікувало Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі.

На запитання, чи є втома в американців від війни в Україні, Пшидач відповів, що «ні в Держдепартаменті, ні в Раді національної безпеки Білого дому не бачив такої втоми, навпаки». Він додав, що побачив "ідеї, активність і чуйність до наших [польських – ред.] ідей. Ми єдині й будемо працювати для збереження євроатлантичної єдності".

Водночас польські ЗМІ повідомляють, що президент Польщі Анджей Дуда у відповідь на питання про візит Байдена сказав, що “американська адміністрація, Білий дім несуть відповідальність за підтвердження такого візиту. … Президент [Байден] сказав, що він приїде в нашу частину Європи, тому ми очікуємо, що він обов’язково приїде, але детальну програму цього візиту оголосить американська сторона”.

У п’ятницю, 3 лютого, заступниця держсекретаря США Венді Шерман провела зустріч з радниками з питань національної безпеки Польщі – Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою.

“Продуктивна зустріч із радниками з питань національної безпеки Польщі Марцином Пшидачем та Яцеком Сєвєрою, щоб обговорити наше глибоке партнерство, лідерство Польщі у прийнятті українських біженців, нашу позицію проти агресії Росії та стратегічний діалог США та Польщі”, - написала у Твіттері Венді Шерман, заступниця Державного секретаря США.

Прес-служба Державного департаменту США повідомила, що сторони, серед іншого, “обговорили життєво важливу допомогу Україні та необхідність притягнення Росії до відповідальності за її жорстоку війну”.

Марцин Пшидач додав, що під час розмов з американськими посадовцями обговорювали також потенційні сценарії, як відповісти на потенційний наступ російських військ в Україні.

"Друга тема [обговорень] - це ситуація в самій Україні, можливі сценарії, які Володимир Путін найближчим часом може спробувати реалізувати, його очікуваний наступ. Яким чином відповісти на цей наступ, як мала б відповісти Україна, і як ми - сусідні країни-партнери - можемо їй допомогти", - розповів журналістам голова Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі та радник із нацбезпеки Марцин Пшидач.

Як повідомляв Голос Америки, окрему зустріч у Вашингтоні Марцин Пшидач, очільник Бюро міжнародної політики у канцелярії президента Польщі, та Яцек Сєвєра, голова Бюро національної безпеки Польщі, провели із Джейком Салліваном, радником Білого дому із національної безпеки США.

Про можливий візит президента Байдена у Польщу повідомляло раніше американське видання NBC News. Як писав Голос Америки, за даними цього ЗМІ, Білий дім розглядає кілька місць ймовірного візиту Байдена в Європу, включаючи Польщу. Таким чином в адміністрації вивчають способи, як Байден може відзначити річницю початку повномасштабної російської війни в Україні.

30 січня президент США підтвердив, що має намір відвідати Польщу, але ще не знає, коли саме.

"Танкісти ЗСУ швидко освоюють керування могутнім Challenger 2" - Міноборони Великої Британії  

Танки "Челленджер 2" та "Леопард 2" під час тренувань у Польщі. Фото: Міністерство оборони Великої Британії  

Міноборони Великої Британії повідомило, що українські танкісти дуже швидко засвоюють керування важкими танками “Челленджер 2”.

«Танкісти Збройних Сил України швидко освоюють керування могутнім Challenger 2 цього тижня. Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою Батьківщину та повернути свою територію”, - написало у Твіттері Міністерство оборони Великої Британії й оприлюднило фотографії із тренувань українських екіпажів.

На сайті Кабінету міністрів Великої Британії повідомляють, що в суботу, 4 лютого, британський прем’єр Ріші Сунак провів телефонну розмову із президентом України Володимиром Зеленським.

“Прем’єр-міністр сказав, що минулого тижня зустрічався з українськими військовими, що тренуються у Великій Британії, його надихнула їхня мужність та історії про їхніх близьких вдома”, - мовиться у повідомленні британського уряду.

"Його увага зосереджена на тому, щоб забезпечити якнайшвидше надходження оборонної військової техніки Великої Британії на лінію фронту", - йдеться у повідомленні Офісу глави британського уряду.

Президент України Володимир Зеленський під час розмови подякував прем’єр-міністру Сунаку за танки та за навчання українських військових.

«У розмові з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком подякував за старт тренувань українських екіпажів на «Челленджерах». Також говорили про подальше розширення спроможностей української армії, різнобічну підтримку України на коротку та довгу перспективу», - написав президент Зеленський у Телеграмі.

Як повідомляв Голос Америки, Україна сподівається, що українські військові зможуть застосувати західні танки на полі бою уже навесні. "Я не думаю, що ми будемо чекати до літа. У нас немає часу чекати", - заявив у коментарі Голосу Америки аташе з питань оборони посольства України у США Борис Кременецький.

Воллес: Британські танки доставлять в Україну до літа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

Які країни могли б потенційно надати Україні F-16 та додаткову кількість винищувачів МІГ? Відео

Військові аналітики вважають, що винищувачі можуть зіграти вирішальну роль для того, щоб допомогти Україні відбити ймовірний наступ Росії. За словами аналітика з CEPA, ці літаки, якщо вони надійдуть від союзників, зможуть змінити ситуацію на полі бою в Україні.

Більше

XS
SM
MD
LG