Спеціальні потреби

Американські лікарі запустили в Україні освітню програму проти опіків


Ініціатором програми виступив бостонський лікар Геннадій Фузайлов, який вирішив боротися не лише за дитячі життя, а й за те, щоб уберегти їх від опіків взагалі.

Лікар із бостонської лікарні Shriners Геннадій Фузайлов врятував не одну українську дитину. За останнє десятиліття він разом із американськими колегами надав допомогу близько трьом десяткам маленьких пацієнтів із України. Саме він свого часу був тим, хто рятував Настю Овчар, дівчинку, яка отримала значні опіки, коли виносила з полум’я рідну сестричку.

«Коли ми привозимо дитину з такими страшними опіками, як наприклад були у Насті Овчар, то витрачаємо на хворого від мільйона до двох мільйонів доларів, – каже лікар. – Це лише на один період лікування. А таким дітям потім треба лікуватися все життя. Плюс – це лише фінансовий вимір, а ще ж є людські муки, які нічим не можливо виміряти».

Саме це спонукало Геннадія Фузайлова взятися лікувати не лише по факту, коли дитині треба надавати невідкладну медичну допомогу, а й почати програму з упередження дитячих опіків.

Фузайлов каже: перш, ніж запускати попереджувальну програму, він вивчив статистику опіків у Львівській області. Туди лікар раніше неодноразово приїжджав разом із командою американських медиків, щоби оглянути й прооперувати українських дітей.

«Коли ми були в Україні, то зібрали всі дані про те, що є причиною опіків, які сталися у Львові за останні два роки. Згідно з цими статистичними даними, на рік у Львівській області опікаються 800 людей, із них 35% – діти. І вдумайтесь у цю цифру – 85-90 процентів опіків пов’язані не з виробництвом, а з базовою освітою батьків. Адже більшість опіків, які отримують діти віком від нуля до п’яти років – опіки окропом», – наголошує лікар.

Він переконує, якщо поміркувати, що відбувається з дитиною в цьому віці: стає зрозуміло – в цей час малюк починає ходити і все на себе перекидати, в тому числі й гарячу воду.

У 2013-2014 роках Фузайлов роздав на Львівщині 14 тисяч анкет із запитаннями до матерів, медсестер та лікарів, у яких цікавився, що саме вони знають про найбільш поширені в регіоні опіки окропом і про першу допомогу, яку потрібно надавати дитині, якщо вона їх отримала.

Геннадій Фузайлов
Геннадій Фузайлов

Зі слів Фузайлова, відповіді він отримав від семи тисяч опитаних. Найбільш прикрим відкриттям для нього став дуже низький рівень знань людей про те, як надавати допомогу при опіках кропом.

«Мене вразило, що з них лише три відсотки знали, як надавати першу медичну допомогу при опіках кропом. Це значило, що багато лікарів й медсестер насправді також були серед тих, хто не знав, як це робити. Вік тих, хто був необізнаним, складав від 17 до 25 років», – зауважує Фузайлов.

В результаті, цього року Геннадій Фузайлов запустив в Україні попереджувальну програму «Проти опіків», яка передбачає активне навчання медичних працівників та батьків.

«Програма розділена на дві частини – спершу ми вчили майбутніх вчителів, а тепер вони передають свої знання», – ділиться лікар.

Програма розділена на дві частини – спершу ми вчили майбутніх вчителів, а тепер вони передають свої знання
Геннадій Фузайлов

Українська команда проекту складається з шести осіб. Натепер лекції від вчителів-волонтерів вже прослухали близько трьох-чотирьох тисяч мешканців Львівщини.

Аби знайти цільову аудиторію, ініціатори проекту звернулися до Департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації. Останній надав американському лікарю інформацію про те, де лікуються новонароджені малюки й діти віком до п’яти років або їх мами.

Тож тепер волонтери проводять роз’яснювальну роботу в поліклініках, дитсадочках і – лікарнях, що мають кабінети жіночої консультації. Попереджувальна програма також має інформаційну сторінку «Проти опіків» у Facebook й друкує роз’яснювальні буклети.

«Американська, а також Британська та Європейська опікові асоціації дозволили нам безплатно використовувати їх матеріали та роз’язнювальну інфографіку для наших буклетів», – розповідає Геннадій Фузайлов.

Дивіться також: Життя всупереч поліомієліту: Невідома історія президента Рузвельта

Життя всупереч поліомієліту: Невідома історія президента Рузвельта. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

XS
SM
MD
LG