Спеціальні потреби

Коаліція попросила Конституційний суд скасувати політреформу 2004 року


Коаліція попросила Конституційний суд скасувати політреформу 2004 року

Не склалося з референдумом, можливо пощастить у суді? Узявши курс на повернення Януковичу повноважень Кучми, коаліціянти витягли запасний план «Б». Повернути президенту повноту влади, втрачену в 2004 році, спробують руками тлумачів Конституції.

Перевірити політреформу на відповідність Основному закону, – з таким проханням звернулися до Конституційного суду України 252 народних депутати. Про подання повідомила в середу прес-служба КСУ.

Як мовиться у повідомленні, подання надійшло у вівторок 13 липня, а його авторами є депутати від Партії регіонів. Владна команда оскаржує зміни, внесені до Конституції України 8 грудня 2004 року. Тоді країна здійснила перехід до парламентської республіки, «обрізавши» повноваження президента. Тодішній глава держави Віктор Ющенко хотів, але не зміг повернути собі повноту влади. Нинішній президент Віктор Янукович – як виглядає – і хоче, і може.

Конституційний суд, повідомила прес-служба, наразі передав подання для вивчення в секретаріат. Проблема, втім, для «червоних мантій» не нова. Питання вже раз розглядалося, щоправда, в іншому політичному контексті.

У серпні 2006 року Верховна рада прийняла рішення, яким заборонила конституційним суддям скасовувати політичну реформу. Тоді суд обурився і визнав неконституційною цю заборону.

Яким буде його рішення тепер? Вибудовуючи прогнози, експерти губляться в здогадах.

«Після того як Конституційний суд схвалив формування коаліції на індивідуальній основі – так звану «коаліцію тушок» – мене вже мало що може здивувати», - сказав Голосу Америки директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. За словами професора політології, нині в українській політиці панує принцип «політичної доцільності»:

«Завдання правлячою партією поставлено чітко. Глава фракції «регіоналів» Олександр Єфремов, міністр юстиції Олександр Лавринович ясно заявили, що це є метою скасування поправок до Конституції, прийнятих у 2004 році. Хоча дивно: коли Віктор Янукович був прем’єр-міністром у 2006 році, то ці ж люди говорили протилежне. Вони стверджували, що необхідно дотримуватися внесених змін і, навпаки, давати більше повноважень парламенту і прем’єру. Саме тоді Партія регіонів і соціалісти заборонили Конституційному суду переглядати згадані зміни до Конституції. Тобто тоді вони теж перевищили свої повноваження. А Конституційний суд, обстоюючи свої права, заперечив, що «ні», вони не можуть йому цього забороняти. І ось тепер ті ж самі представники Партії регіонів кажуть діаметрально протилежне. Це вкрай цинічна позиція! Отож, як на мене, ця зміна позицій абсолютно кон’юнктурна. А реально вона відбиває прагнення до монополізації влади», - вважає професор Гарань.

Як висновує експерт, сьогодні суд може прийняти рішення в інтересах президента Януковича:

«За нинішніх умов політизації Конституційного Суду я не виключаю, що він може прийняти таке рішення. Хоча як на мене, це буде повним нонсенсом. Бо це означатиме, що країна 4 роки жила за «неправильними» законами. І скасовувати тоді доведеться багато чого», -- наголосив Гарань.

Нагадаємо: про намір повернути собі повноту президентської влади президент Віктор Янукович недвозначно заявив 28 червня у телезверненні з нагоди Дня Конституції.

XS
SM
MD
LG