Спеціальні потреби

Литвину влаштували очну ставку з Пукачем?


Голова Верховної Ради України Володимир Литвин і звинувачений екс-генерал МВС Олексій Пукач зустрілися на очній ставці у рамках розслідування вбивства Гонгадзе. Про це повідомила, з посиланням на власні джерела, інтернет-газета Українська правда.

За даними видання: очну ставку провела Генпрокуратура, зустріч відбулась у Головному слідчому управлінні ГПУ, а перед цим Литвина допитали окремо у стінах парламенту. Українській правді стало також відомо, що до слідчих дій у справі вбивства журналіста спікер Литвин залучався у ролі свідка.

Про що йшлося під час очної ставки, джерело УП мовчить. Генпрокуратура, своєю чергою, не підтвердила і не спростувала навіть сам факт зустрічі. Жодних коментарів не чути наразі і від Володимира Литвина. Прес-секретар спікера Ольга Чорна сказала Українській правді, що нічого не знає про очну ставку, бо перебуває у відпустці.

Справа Гонгадзе знову в усіх на слуху. Натяки на те, що в розслідуванні можливі нові сенсаційні повороти віднедавна дедалі гучніше лунають в українському інформаційному просторі. Так, у липні неназваний високопосадовець-силовик повідомив провладній газеті «Сегодня» про очні ставки, що відбулися між Пукачем і, як було сказано, «деякими вельми відомими представниками українського істеблішменту». Відтак глава слідчої групи Олександр Харченко сказав делегації Репортерів без кордонів, що покарання за вбивство журналіста може понести не тільки Пукач, але й «дехто з українських високопоставлених осіб». А Генпрокурор Олександр Медведько пообіцяв завершити розслідування у липні-серпні.

Чи справді в Україні з’явилась політична воля встановити замовників цього гучного вбивства, а не лише покарати виконавців? Адвокат потерпілої сторони Валентина Теличенко налаштована скептично.

Повідомлення про першу очну ставку на «вищому рівні» юрист не береться коментувати – з огляду, за її словами, на сумнівність анонімного джерела і таємницю слідства.

Більше того: на думку Теличенко, замовники вбивства сьогодні фактично вже перебувають поза досяжністю правосуддя. У вересні цього року спливає 10-річний термін давності, коли можна пред’явити обвинувачення за вчинений злочин. Тим часом замовники і досі не названі, пред’являти звинувачення немає кому:

«Сьогодні замовники вже мають досить надійні для них шанси уникнути відповідальності, навіть не будучи названими для суду. Адже час спливає, нікому обвинувачення не пред’являється. Скільки ще часу треба тримати Пукача, який нібито співпрацює зі слідством, і нікому не пред’являти обвинувачення? Я не розумію, на основі чого Генеральний прокурор говорить про співпрацю Пукача зі слідством, якщо обвинувачення нікому, окрім самого Пукача, досі не пред’явлено? Невже він не назвав жодних імен?» - наголосила Теличенко в інтерв’ю Голосу Америки.

Насправді ніхто не має наміру виводити на чисту воду замовників вбивства, вважає Директор міжнародного інституту демократії Сергій Таран. За його словами, декого з причетних політиків просто вигідно тримати на гачку:

«Спікер Литвин часом вдається до таких дій, які не подобаються членам коаліції. Невідомо, наприклад, якою буде позиція Литвина, коли постане питання про можливе скасування конституційної реформи. І тут у Партії регіонів з’являється – через справу Гонгадзе – можливість для додаткового політичного тиску. Мені особисто видається, що Литвин за часів Кучми не мав аж так багато влади, щоб бути замовником вбивства Гонгадзе. Але цілком імовірно, що він до цієї справи причетний. Принаймні – поінформований про певних людей. І саме зважаючи на це, Литвина навряд чи посадять. Але от говорити, яким саме чином він причетний, будуть і далі, і це, звичайно, може істотно вплинути на його рейтинг. І ця справа мусується передусім заради того, щоб зробити слухняним Литвина. Гадаю, що це для нинішньої влади навіть важливіше, ніж просто створювати враження для міжнародної громадськості, нібито у справі Гонгадзе щось посувається».

Як додає експерт, нинішня партія влади в тому, щоб шукати замовників вбивства Гонгадзе, не зацікавлена в принципі:

«Якщо такі замовники є, то вони є або за кордоном - у «зацікавлених» державах - або серед тих людей, які зараз безпосередньо у владі. І мова навіть не йде про Литвина. Це ті люди, які свого часу були з Кучмою. І оскільки ці люди дуже міцно утримують чільні позиції у владі, то виникає дуже великий сумнів, щоб вони «копали» під себе. Я, наприклад, переконаний, що нинішній міністр-регіонал Василь Джарти дуже багато знає про цю справу. Є багато інших поінформованих людей з оточення Кучми, а, як відомо, Кучма лобіював численні кадри в уряд Януковича і на інші чільні посади у виконавчій владі. Тому для Партії доведення цієї справи до остаточного, логічного і чесного завершення абсолютно не вигідно. А от брати вибірково якісь епізоди або мотиви – ну, наприклад, по тому ж Литвину – то це, можливо, й придасться, бо створить можливості для політичного тиску на тих людей, які не завжди роблять зручні для Партії регіонів кроки», - зазначив Таран.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG