Спеціальні потреби

Західні інвестори нарікають на нерівні умови в Україні


Сорок мільярдів доларів – стільки закордонних інвестицій залучила Україна за роки незалежності. Західні бізнесмени кажуть – ця сума могла бути на порядок більшою, якби умови для інвесторів були прозорі і рівні для всіх.

Однак зі зміною влади російські інвестиції в країну почали стрімко зростати, тоді як західні чомусь падають. Деякі компанії навіть оголосили що йдуть з України. Західні підприємці сумніваються, що справа у вищій конкурентоспроможності російських бізнесів і намагаються налагодити діалог з українською владою.

Західні інвестори скаржаться, що в Україні їм доводиться працювати в нерівних умовах порівняно із росіянами. Вони кажуть, що бізнесмени з півночі зараз ринули в Україну і намагаються скупити всі привабливі активи.

Як в таких умовах конкурувати – американці і європейці гірше знайомі з українськими реаліями, не мають таких зв`язків в Україні. До того ж часто-густо російські бізнесмени відчувають потужну політичну підтримку свого уряду.

Втім українські посадовці кажуть, що західні інвестори згущують фарби. Ірина Акімова, заступник глави адміністрації президента України, закликає скривджених навести приклади.

«Оці заяви, що все скуповують самі лише росіяни, американських бізнесменів відсунули вбік. А наведіть конкретні приклади такого масового скуповування та нерівного ставлення до бізнесу різних країн. Гадаю, коли справа дійде до прикладів, то оцінки будуть далеко стриманіші».

Американська торговельна палата представляє в Україні сотні іноземних компаній. Її президент Хорхе Зукоскі визнає, що нерівні умови для інвесторів з різних країн все ще зберігаються:

«Деякі компанії отримують відшкодування ПДВ, тоді як інші не можуть його отримати. Або візьміть митницю - ми намагаємося їх переконати посилити контроль за нелегальним імпортом. Бо деякі компанії -- наші компанії ввозять продукцію легально. А деякі інші, можливо їхні конкуренти, не сплачують податків і мита. Це лише деякі приклади, як створюються різні правила гри для різних гравців».

Зукоскі каже, що рівні і передбачувані умови ведення бізнесу приваблять інвесторів з усього світу. Ірина Акімова відповідає, що уряд працює над полегшенням інвестування і вже незабаром запропонує бізнесменам спрощену процедуру входження на український ринок, так зване «єдине інвестиційне вікно».

Віце-президент «Крафт Фудз» Юрій Логуш радить уряду обирати інвесторів, які принесуть в Україну не тільки гроші, а й найсучасніші технології:

«Держава повинна притягати лідерів, технологічних лідерів. А як інвестують компанії, які знаходяться на тому самому рівні розвитку, що й український бізнес, то відсталість України ми не подолаємо, а навпаки будемо закріплюватися в ній».


XS
SM
MD
LG