Спеціальні потреби

Патріарх Кирило прибув в Україну з новим «суто пастирським» візитом


Патріарх Кирило прибув в Україну з новим «суто пастирським» візитом

Московський патріарх зачастив в Україну. Це вже третій візит за минулий рік, тоді як попередник Кирила, Алексій ІІ, відвідав Україну лише двічі за всі 18 років свого патріаршества.

На тому, що візит суто пастирський, предстоятель Російської православної церкви наголосив, ледь ступивши на українську землю.

«Це пастирські відвідини, пов’язані зі спілкуванням з віруючими людьми, з усіма тими, хто хоче зі мною зустрітися», – сказав патріарх Кирило журналістам, коли увечері 20 липня зійшов із трапу літака в Одесі.

Зустрітися з главою РПЦ в одеський аеропорт прийшли прогресивні соціалісти Наталі Вітренко. П’ятдесят активістів партії привітали високого гостя плакатами з написом «Вітаємо патріарха від народу Малоросії!»

Програма візиту розрахована на 9 днів і відвідини трьох міст. Після Одеси, де московський гість відновить патріаршу резиденцію (яка діяла тут до розпаду СРСР), шлях Кирила проляже до Дніпропетровська і Києва.

Окрім богослужінь, закладин храмів та відвідин сиротинців, церковний пастир проведе в Україні переговори на найвищому політичному рівні. Інтрига щодо того, чи зустрінеться російський ієрарх з українським президентом, благословляти якого приїздив на інавгурацію в лютому цього року, зрештою прояснилася. Хоча зустріч не передбачена програмою візиту, а Віктор Янукович саме перебуває у відпустці в Криму, глава держави вирішив пожертвувати днем канікул, аби побачитися з патріархом у Києві. Про це повідомила соратниця глави держави Ганна Герман.

Політична «підкладка» візиту насторожує багатьох в Україні. І чим частіше Московський патріархат повторює, що мета приїзду Кирила – об’єднати православних, тим голосніше опоненти заперечують: він везе в Україну розбрат. У тому, що візит російського ієрарха сприятиме розпалюванню міжконфесійної ворожнечі, заявили у Всеукраїнському об’єднанні «Свобода». Активісти Олега Тягнибока вже пообіцяли акції протесту.

У політичному характері візиту патріарха Кирила впевнені і в Київському патріархаті – другій за величиною православній церкві України. Про це в коментарі для Голосу Америки сказав прес-секретар УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря):

«Коли представники Московського патріархату кажуть, що цей візит не політичний, а пастирський, то щирості їхніх слів не можна довіряти у повноті. Адже говорять і дають такі оцінки підлеглі Московського патріарха, які в силу своїх посад мають захищати інтереси Московського патріархату.

Коли ж ідеться про обіцяне об’єднання православних, то це об’єднання у Московському і в Київському патріархаті розуміють зовсім по-різному. У Москві об’єднання розуміють як поширення влади московського патріарха на всіх православних віруючих в Україні і приведення їх до єдності з московським патріаршим престолом. А ми говоримо про об’єднання православних в єдиній помісній українській церкві – автокефальній, адміністративно незалежній. І тому об’єднання, як його розуміють у Москві, і об’єднання, як ми його розуміємо в Києві, це протилежні і взаємовиключні концепції. А відтак це і є предмет посилення розбрату.

Справді, московський патріарх хоче поширити свій вплив в Україні. Він підбурює владу діяти на боці Московського патріархату, підбурює політиків виконувати те, що хотілося б йому. А це не може не підігрівати збурення у суспільстві.

Український народ відомий своєю гостинністю. Але коли гості до нас приїздять і починають нас повчати, як нам жити, до якої церкви ходити, якою мовою молитися до Бога, яка церква благодатна і канонічна, а яка неблагодатна і неканонічна, – то не всі таким гостям раді.

У нас тривожні очікування від цього візиту, і свої висновки ми робимо на підставі двох попередніх візитів патріарха Кирила та аналізу його діяльності як предстоятеля Російської церкви за останні півтора року. Ми бачимо, що його діяльність значною мірою підпорядкована реалізації політичної концепції «Русскаго міра». Ця концепція є модернізованим варіантом ідеї про Москву як «третій Рим», вона покликана накреслити шлях відтворення Російської імперії в умовах глобалізованого світу ХХІ століття. Але ця концепція така само утопічна, як утопічними були панславістські ідеї ХІХ століття, коли навколо царського престолу Росії намагалися об’єднати всі слов’янські народи. Тепер розуміють, що всіх слов’ян навколо Москви не об’єднати, то намагаються об’єднати хоча б пострадянський простір. І тому до «Русскаго міра» записують навіть молдаван і вірмен. Але все це є політика. І це є справа не від Бога, а від людей», – наголосив речник Київського патріархату єпископ Євстратій.

Як додав єпископ Євстратій, в українських церквах занепокоєні чутками щодо планів патріарха Кирила в Україні. Це і надання Московському патріарху титулу Київського, і створення в Києві постійної патріаршої резиденції, й ідеї щодо обмеження прав самостійності в управлінні УПЦ Московського патріархату, і навіть думки про необхідність відставки митрополита Володимира «за станом здоров’я». «Ми вважаємо, що всі ці чутки та ідеї навмисно запускають в інформаційний простір, аби вивчити реакцію. Якщо це не викликатиме спротиву – дещо з того буде реалізовуватися», - вважає речник УПЦ КП.

Він також повідомив, що Київський патріархат проведе 28 липня – в останній день візиту патріарха Кирила – багатотисячну хресну ходу центром столиці. При цьому не йдеться про жодні акції протесту. Хресна хода присвячена дню пам’яті рівноапостольного князя Володимира та святу хрещення Київської Руси-України, яке з 2008 року відзначається як державне свято в Україні.

XS
SM
MD
LG