Спеціальні потреби

В Україні зріє нова хвиля журналістських протестів


Попри запевнення президента Януковича, що він не допустить повернення цензури, реальний стан свободи слова викликає дедалі більше занепокоєння в українських журналістів. Нову хвилю журналістських протестів збурила перспектива позбавлення ліцензій двох телеканалів, допоки не контрольованих владою: 5-го і ТВІ.

Аби відстояти право цих каналів на мовлення, сотня активістів громадського руху «Стоп цензурі!» влаштувала пікет під стінами Київського апеляційного адмінсуду. У понеділок 16 серпня тут мала вирішитись доля судової суперечки про частоти. Апеляційний суд готувався поставити остаточну крапку в спорі про те, чи правомірно суд попередньої інстанції – Київський окружний – позбавив 5-ий і ТВі ліцензій та частот. І як побоювались журналісти, своє рішення Феміда винесе швидко і аж ніяк не на користь «чесних новин».

Проте «судний день» для незалежних каналів наразі відкладається. Судове засідання перенесли на 26 серпня. Як пояснив головуючий суддя, таке рішення довелося ухвалити через те, що деякі учасники процесу – зокрема представники 5-го і ТВі – не були вчасно поінформовані про засідання суду, а відтак не з’явилися.

Залишившись поки що при своїх ліцензіях, журналісти репресованих каналів святкують тимчасову перемогу та готуються до нових боїв. Їх новим знаряддям може стати мовчазний екран. Минулої суботи колективи ТВі, 5-го і ТРК «Чорноморська» провели попереджувальний страйк в ефірі – з 7 до 8 вечора припинили мовлення, протестуючи у такий спосіб проти згортання, як вони вважають, свободи слова в Україні.

Про свою готовність закликати журналістів до загальноукраїнського страйку заявив також громадський рух «Стоп цензурі!». Як мовиться у заяві, журналістів закличуть до страйку, якщо президент Віктор Янукович не дослухається до рекомендацій міжнародних репортерських організацій і не виконає зобов»язань, взятих Україною щодо захисту вільної преси. У своїй заяві рух «Стоп цензурі!» нагадав, зокрема, про одну з таких рекомендацій. Ідеться про недопустимий конфлікт інтересів, коли глава СБУ, член Вищої ради юстиції Валерій Хорошковський є «за сумісництвом» медіамагнатом і бізнес-конкурентом для тих самих телеканалів, у яких через суд відбирає ліцензії.

Якщо судова суперечка між опальними телеканалами і їх могутнім суперником у владі вирішиться на користь останнього, ТВі та 5-й пообіцяли, крім того, апелювати до міжнародного суду.

Своєю чергою, політична опозиція ініціюватиме слухання у Верховній Раді, присвячені свободі слова в Україні. Про це заявив у понеділок лідер партії «За Україну!» В’ячеслав Кириленко. До участі в слуханнях нунсівець планує залучити представників ПАРЄ та міжнародних журналістських організацій. «Влада продовжує фронтальний наступ на останній форпорст української демократії – незалежні ЗМІ», - вважає Кириленко. За його словами, про це свідчать останні події – знищення незалежних телеканалів, зникнення журналістів, погрози представникам мас-медій.

Нагадаємо: 8 червня Окружний адмінсуд Києва відібрав частоти у телеканалів ТВі і 5-го на користь телеканалів групи «Інтер», контрольованих главою СБУ Хорошковським. Своєю чергою, ТВі та 5-й подали апеляцію на це рішення в Київський апеляційний адмінсуд.

Днями президент України Віктор Янукович, відповідаючи на протести Міжнародного інституту преси щодо позбавлення ліцензій незалежних телеканалів, заявив, що не допустить повернення цензури чи будь-яких інших методів тиску на журналістів. Водночас Янукович наголосив, що не має права впливати на суди.

Нагадаємо також: 5-й канал, серед інших програм, транслює також телепрограму Час-Тайм української служби Голосу Америки.

XS
SM
MD
LG