Спеціальні потреби

СБУ перевіряє партнерів Фонду «Відродження»


СБУ перевіряє партнерів Фонду «Відродження»

Служба безпеки України перевіряє громадські організації, які отримували допомогу від фінансованого американським бізнесменом і філантропом Джорджем Соросом Міжнародного фонду «Відродження». Керівник фонду Євген Бистрицький розповів, що спілкуватися із співробітниками спецслужб довелося декільком неурядовим організаціям Київщини. Всі вони отримували фінансування від фундації. СБУ цікавила інфорація про цілі та завдання проектів, джерела їх фінансування, розповів Бистрицький:

«Співробітники СБУ перевіряли документи і розпитували, чи не впливають ґранти фонду «Відродження» на передвиборчу ситуацію в Україні», - пояснив він в інтерв'ю Голосу Америки.

Бистрицький каже, що Служба безпеки України не проводила ніяких перевірок безпосередньо в очолюваному ним Фонді. Так само він не має інформації про причини такої уваги до партнерів «Відродження», хоча й ставить перевірки в один ряд із забороною на в'їзд до України керівнику німецького фонду імені Конрада Аденауера і візити офіцерів спецсужб до ректора Католицького університету:

«Я не можу інкримінувати СБУ, що вони, скажімо закривають Фонд, чи роблять якісь неправові дії. Але прослідковується тенденція, я не можу поки що говорити про систему, а тенденція точно є – влада намагається ставити під контроль різні демокритичні процеси в Україні», - зазначає Бистрицький.

Увага правоохоронних органів до діяльності неурядових організацій дійсно стала більш інтенсивною, визнає керівник «Лабораторії законодавчих ініціатив» Ігор Когут. Він розповідає, що Фонд «Відродження» фінансує декілька проектів очолюваної ним громадської організації, зокрема, з підвищення кваліфікації журналістів. Когут пов'язує підвищення уваги СБУ до третього сектора наближенням місцевих виборів. Він також нагадує, що за часів президента Леоніда Кучми такі перевірки ставали особливо прискіпливими:

«Як правило такі дії співробітників спецслужб і різних перевіряючих органів активізуються із наближенням виборчих кампаній. Основний предмет такого спілкування – з'ясування, чим займаєтсья організація. Можна згадати 2004 рік. Тоді напередодні президентських перегонів податківці інтенсивно перевіряли організації, які проводили моніторинг виборів. Ці перевірки тривали понад півроку і однозначно виглядали як замовні перевірки. Тоді навіть парламент розслідував факти фінансування виборчих кампаній з боку іноземних донорів. Якщо зараз почнуться аналогічні перевірки джерел фінансування громадських організацій, можна буде проводити якісь паралелі з тими часами. Хоча про це зарано говорити».

Євген Бистрицький звертає увагу, що «Відродження» не фінансує політичні проекти, а підтримує ініціативи, які спрямовані на чесність та свободу волевиявлення громадян. Він зазначає, що у Фонді розмірковують про форми підтримки громадських ініціатив під час місцевих виборів:

«Ми поки що не маємо ніяких проектів пов'язаних із майбутніми місцевими виборами. Бо тут не можна обмежитися проведенням моніторингу, або екзит-пола, як скажімо на президентських або парламентських виборах. Але зараз ми думаємо, що ми можемо зробити, яким чином ми можемо допомогти громадськості боротися із застосуванням адмінресурсу, нечесності і так далі», - заявив Бистрицький. Він також висловив впевненість, що інформація про перевірки СБУ дійде до Джорджа Сороса. Той сьогодні оголосив про рекордну пожертву 100 мільйонів доларів на організацію, яка опікується дотриманням прав людини в світі. В СБУ поки що не коментують заяви керівника Фонду «Відродження».

XS
SM
MD
LG