Спеціальні потреби

Актуально

Дії службовця СБУ щодо ректора УКУ правозахисники назвали «неадекватними»

Дії службовця СБУ щодо ректора УКУ правозахисники назвали «неадекватними»

Історія про спробу роз’яснювальної роботи працівника Служби безпеки України з ректором Українського католицького університету Борисом Ґудзяком отримала підтвердження в СБУ.

Речниця СБУ Марина Остапенко підтвердила факт зустрічі працівника СБУ з ректором Католицького університету в інтерв’ю радіостанції «Німецька хвиля». За її словами, зустріч відбувалася у рамках чинного законодавства з метою попередження порушення закону:

«Ректору було роз’яснено норми законодавства. Зокрема, що втягнення студентів у протиправну діяльність, у можливі масові заворушення є неправомірними. Все було згідно з нормами закону».

Натомість українські правозахисники називають дії СБУ неадекватними ситуації, а відтак не законними. Як сказав «Голосу Америки» голова Української Гельсинської спілки Володимир Яворський, Закон «Про оперативно-розшукову діяльність» дає можливість Службі діяти в такий спосіб, але за певних обставин.

«Судячи з коментаря прес-секретаря, складається враження, що ректор втягував студентів у протиправну діяльність. Насправді з виступу ректора випливає, що саме його схиляли до того, аби він не допустив участі студентів у мирні акції протесту. А це вже є порушенням законодавства, оскільки право на мирні збори передбачено Конституцією України» - зазначив пан Яворський.

Опитані Голосом Америки юристи також зазначили, що наразі немає даних про серйозні загрози національній безпеці у зв’язку з діями студентів, а попередження мирних виступів студентів не є рівнем реагування СБУ.

Ректорат Українського католицького університету нині назвав це спробою залякування адміністрації університетів і студентів, щоб останні не брали участі в акціях.

«Я розцінюю усе це, як дію інерції. СБУ не розуміє, що треба міняти свої правила: інерцію працівників СБУ, які не відчувають дискомфорту, або мало відчувають; не сигналізують, що треба міняти дії; інерцію управлінських кадрів в освіті, які погоджуються підписувати документи, листи до них спрямовані, не беручи оригіналу чи копій - тобто, які погоджуються брати участь у таких штучностях", - заявив віце-ректор УКУ Мирослав Маринович.

Тим часом, як повідомляє Радіо "Свобода" - з посиланням на поінформовані джерела - на відміну від Бориса Ґудзяка, більшість ректорів львівських ВИШів підписали іменний лист СБУ.

Нагадаємо, що за словами ректора Ґудзяка, 18 травня він отримав прохання про зустріч від представника СБУ. Цей посадовець повідомив про те, що деякі політичні партії планують протести та демонстрації з приводу суперечливої (а в деяких випадках обурливої) політики нової української влади і що студенти будуть задіяні у цих протестах.

«Він ствердив, що студенти, звичайно, мають право протестувати, однак адміністрація університету повинна їх застерегти, що ті, хто візьме участь у будь-якій протиправній діяльності, будуть притягнуті до відповідальності перед законом. Протиправна діяльність включає в себе не тільки акти насильства, а й, наприклад, пікети, що блокують доступ до робочих місць урядових службовців (або будь-які інші протести, не санкціоновані владою)», - каже ректор УКУ.

Співробітник Служби запропонував підписати відповідний лист, але отримав відмову від пана Ґудзяка, який назвав це пропозицією співпраці з СБУ і таким досвідом, що не має прецедентів у роботі його університету.

Борис Ґудзяк розповсюдив цю інформацію та Меморандум, який отримали представники Генеральної асамблеї європейської федерації католицьких університетів, що нараховує півсотню таких університетів.

У Меморандумі він зазначив: «Сподіваємося, що представники владних структур розуміють несумісність методів тоталітарного минулого з цілями побудови вільного суспільства, в якому пошанована людська гідність. Від цих методів страждає і гідність самих співробітників СБУ, які вимушено опиняються у морально хибних ситуаціях. Нашим спільним завданням є не допустити інерційного скочування українського суспільства у стереотипи давнього упокорення, яке загрожує водночас і політичній, і духовній безпеці наших громадян».

Всі новини дня

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Конференція із відбудови України у швейцарському Лугано – заяви, подробиці. Відео

Зусилля з відновлення України після повномасштабного вторгнення Росії можуть коштувати понад 700 млрд доларів, і ключовим джерелом фінансування мають стати конфісковані активи Росії та російських олігархів - таку думку озвучив український прем’єр-міністр на Конференції із відбудови України.

Більше

XS
SM
MD
LG