Спеціальні потреби

Рахункова палата звинуватила Тимошенко в розтраті «грипозного» мільярда


1,16 мільярда гривень бюджетних коштів. Таку суму нецільових витрат колишнього уряду нарахувала Рахункова палата. Суму озвучив голова палати Валентин Симоненко на прес-конференції в Києві. Як він пояснив, кошти з резервного фонду, виділені у 2009 році на боротьбу з епідемією грипу A/H1N1, були витрачені не ефективно. Як встановила Рахункова палата, грошей на боротьбу зі «свинячим» грипом виділили забагато, освоїли з них трохи більше половини, а з усіх куплених медикаментів знадобилися тільки 8%.

Вину за розтрату контролююче відомство поклало на тодішню очільницю уряду.«Повинна відповідати та людина, яка підписувала усі постанови Кабінету міністрів з грубим порушенням законодавства. Це – Юлія Володимирівна Тимошенко», - заявив Симоненко. Як він наголосив: «Ми бачимо в цьому злочин. А за логікою, повинно бути й покарання».

Головний рахівник повідомив також, що результати проведеного аудиту вже вивчають у Генеральній прокуратурі.

Натомість Юлія Тимошенко звинувачення у розтраті категорично спростувала. «Кожна копійка резервного фонду Кабінету міністрів витрачена на державну справу, витрачена за призначенням, і за кожну копійку я готова дати звіт перед законом», - стверджує екс-прем’єр у заяві, розміщеній на офіційному сайті БЮТ.

Тимошенко назвала керівника Рахункової палати «маріонеткою Януковича». А звинувачення, висунуте проти неї, пояснила особистим наказом президента запроторити її до тюрми.

«Янукович дав завдання дискредитувати мене, а ще краще - посадити у в’язницю. Тому сьогодні така істерія», - заявила лідер опозиції.

А тим часом експерти в один голос твердять: Янукович не наважиться посадити Тимошенко. Ув’язнення лідера опозиції, головної суперниці на президентських виборах було б справою, шитою білими нитками. До того ж, Юлію Тимошенко вже кидали за ґрати за президента Кучми, і це лише додало їй популярності, як опозиційному політикові. Коли так, тоді в чому полягає логіка дій влади, яка множить кримінальні справи проти лідера БЮТ?

Своїми міркуваннями з Голосом Америки поділилися директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов і керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.

Вадим Карасьов: «Влада ставить завдання відсікти Тимошенко від участі у виборах».

«По-перше, не факт, що сьогодні Юлія Тимошенко, як за часів Кучми, зможе розіграти карту мучениці. Особливо важко це буде зробити після того, як покажуть, що уряд незаконно використовував бюджетні кошти, в уряді була корупція. Сьогодні втомилися від Юлії Тимошенко, розумієте - втомилися. От якби не втомилася публіка, то, можливо, такі «наїзди», як на перспективного політика могли б тільки збільшити популярність цього політика. А сьогодні по відношенню до Юлії Тимошенко може бути навпаки. Дійсно, це може сприяти подальшому розчаруванню в Юлії Тимошенко.

Але завдання не в тому полягає, щоб її посадити. Янукович не наважиться посадити її в тюрму, за будь-яких розкладів. Логіка тут така: зробити все, щоб змусити Тимошенко не брати участь у виборчій кампанії: на місцевих виборах, на мера Києва, на наступних парламентських виборах. Це можна зробити двома шляхами. Перший - порушити кримінальну справу, і тоді людина не може бути зареєстрована як кандидат. Другий - це змусити Юлію Тимошенко залишити Україну, виїхати за кордон, домовитися тихо-мирно, без подальшого загострення ситуації.

Я думаю, саме так збирається діяти влада. Вони не наважаться, якщо будуть відчувати спротив, наприклад, реакцію західного співтовариства. Якщо такої реакції не буде - ну, тоді руки розв’язані для того, щоб робити все, аби Юлія Тимошенко була викреслена із активної політики», - вважає експерт, який свого часу консультував екс-президента Віктора Ющенка.

Віктор Небоженко: Колекціонування кримінальних справ проти Тимошенко - це невдала технологія.

«Посадити її хочуть, але не Янукович. Він сам кілька разів сидів у тюрмі і чудово розуміє, що це нонсенс, якби він почав саджати інших. А от його оточення може помріяти: давайте посадимо Тимошенко. Тому я думаю, що Тимошенко помиляється, коли думає, що особисто Янукович такий кровожерний, щоранку б’є своїх помічників та консультантів і питає - то коли ж вона сяде в тюрму?

Інша справа оточення президента - там є яструби - і всі хочуть йому чимось догодити. Вони хочуть, щоб Тимошенко сіла в тюрму, їм здається, що от немає людини - немає проблеми. Хоча це насправді не так. Її рейтинги дійсно одразу ж злетять, а якщо, не дай Боже, з нею щось трапиться - тоді я не заздрю всім тим, хто зараз прийшов до влади.

Тому «посадка» це невдала технологія. Кучма намагався посадити Тимошенко - і де зараз Кучма? Ющенко звинувачував Тимошенко в усіх смертних гріхах - і де зараз Ющенко? Тому я й кажу, що ця стратегія невдала. Інша справа, що «колекціонування» кримінальних справ проти Тимошенко, яким із задоволенням займається Азаров і Янукович - це засіб не посадити, і навіть не дискредитувати Тимошенко, а відволікти громадську думку від нездатності сьогоднішнього уряду впоратися з кризою. Ось і все.

Я повторюю - дискредитувати Тимошенко важко. Вона - «тефлонова». Вона пройшла чотирирічний жорсткий пресинг у піарі, в ЗМІ, у суспільній думці, в силових органах за часів Кучми. Гірше їй уже зробити не можна. І ці люди це чудово знають. Тому критика екс-прем’єра - для них спосіб сказати: так, ми не можемо навести порядок в країні, зате ж ми можемо знайти недоліки в попередньому уряді», - вважає Небоженко.

Що ж до наміру влади змусити Тимошенко відмовитись від участі у виборах, то на думку експерта, це неможливо:

«Ні, ні, це виключено. Янукович все ж таки змушений озиратися на думку Заходу. Найстрашніший сон донецького політика - це коли його позбавляють Шенгенської візи. Він нічого не боїться - ні закону, ні Бога, ні людей - але він боїться, що він зі своєю родиною, чи з коханкою не зможе поїхати відпочити кудись в Італію. І Захід це чудово знає. Вони вже застосовували це до білоруського президента, до його оточення, і реакція була миттєва», - зауважив політолог.

Нагадаємо: 12 травня Генпрокуратура поновила проти Юлії Тимошенко кримінальну справу про нібито спробу дати хабаря суддям у 2003 році. Сама Тимошенко назвала це початком політичних репресій.

Тоді ж влада пообіцяла розслідувати нецільове використання бюджетних коштів урядом Тимошенко. Зокрема, пролунали звинувачення про 100 мільярдів гривень, буцімто вкрадені колишнім Кабміном. Екс-прем’єр заявила про абсурдність звинувачень, нагадавши, що весь бюджет країни становить 200 мільярдів.

Нагадаємо також: у 2008 році Юлія Тимошенко звинуватила своїх попередників - Кабмін Віктора Януковича у зловживаннях на понад 10 мільярдів гривень. «Вони крали зі швидкістю по 60 доларів на секунду. Це без перерви на сон, їжу і відпустку», - заявила тодішня прем’єрка.

XS
SM
MD
LG