Спеціальні потреби

Хто перетягне Україну на свій бік - Схід чи Захід?


Хто перетягне Україну на свій бік - Схід чи Захід?

Київський суд засудив екс-прем'єр-міністра України Юлію Тимошенко до семи років позбавлення волі за перевищення посадових повноважень при підписанні газової угоди з Росією в 2009 році. Визнання Тимошенко винною та призначення покарання відбулися в той час, коли Україна намагається укласти Угоду про вільну торгівлю з Європейським Союзом.

Коли було повідомлено про те, що суд засудив Юлію Тимошенко до семи років в'язниці і зобов'язав її виплатити 190 млн доларів США, яких скарбниця недорахувалася в результаті її, нібито, протиправних дій при підписанні газової угоди з Росією, на головній вулиці української столиці почалися зіткнення між учасниками акцій протесту і міліцією.

Тимошенко при цьому підтримують не тільки її соратники в Україні. Вона має чимало прихильників у Брюсселі, де розташована штаб-квартира Євросоюзу. Минулого тижня, коли Юлія Тимошенко вже перебувала в СІЗО протягом двох місяців, керівництво Євросоюзу попередило український уряд про те, що засудження екс-прем'єр-міністра завадить укладенню Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС.

«Європейський союз попередив Януковича, що його спроби укласти Угоду про вільну торгівлю з ЄС можуть не увінчатися успіхом, якщо процес буде продовжений, і якщо Юлія Тимошенко буде визнана винною», - наголошує Євген Кисельов, ведучий політичного ток-шоу.

Нещодавно прем'єр-міністр Швеції Карл Більдт попередив, що «в нашій Європі не місце політичним показовим процесам». Після винесення вироку, верховний представник ЄС зі закордонних справ та політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що Євросоюз «глибоко розчарований» рішенням суду.

Після чотирьох років переговорів уряд України розраховує укласти з Євросоюзом угоду про вільну торгівлю вже в грудні цього року. Це має стати першим кроком на шляху вступу України в ЄС. Однак, оскільки багато європейців вважають, що ЄС прийняв забагато нових країн занадто швидко, суд над Тимошенко став ще одним аргументом, яким можуть скористатися ті, хто виступає проти подальшого розширення ЄС у східному напрямку.

У той же час Росія пропонує Україні вступити в Митний союз і отримати можливість купувати газ з великою знижкою - і без лекцій про демократію.

Через 10 днів президент Янукович має зустрітися з керівниками ЄС у Брюсселі і, на думку аналітиків, збереження європейських надій для України вимагає від політитків термінових дій.

Як зазначає Віктор Чумак, директор Українського інституту публічної політики в Києві, тепер, коли президенту Януковичу вдалося спаплюжити свого політичного противника, його прихильники в парламенті швидко приймуть який-небудь закон, який передбачає інше покарання за перевищення посадових повноважень. Інші з тих, хто допустив подібні порушення, не будуть сидіти у в'язниці, і їм можна буде займатися політикою.

Незабаром після оголошення вироку Янукович несподівано перервав своє довге мовчання, яке він зберігав протягом усього процесу над Тимошенко. Виступаючи перед журналістами, він поскаржився на те, що «це справа гідна жалю і може перешкодити інтеграції України в Європу».

Він також підкреслив, що уряд має намір внести зміни до Кримінального кодексу. Проте його прихильникам необхідно діяти дуже швидко. Наступна сесія парламенту повинна початися 18 жовтня, а 20 жовтня президенту вже треба їхати в Брюссель.

Євген Кисельов вважає, що оскільки парламент контролюється урядом, вони, швидше за все, встигнуть.

«Вони можуть проголосувати в той же день, а президент може підписати відповідний законопроект на наступний день або навіть в той же день», - підкреслює журналіст.

Деякі представники керівництва Євросоюзу вже висловилися проти приїзду українського президента в Брюссель, якщо до того часу Тимошенко буде все ще знаходитися у в'язниці.

Тимошенко вважає, що «європейська карта» - її головний козир. До оголошення вироку вона заявила про свій намір оскаржити вирок в Європейському суді з прав людини. Як тільки було оголошено вирок, один з прихильників колишнього прем'єр-міністра в парламенті України категорично заявив, що тепер всі надії країни на укладення торговельної угоди з Європою померли.

Тим часом у Москві деякі оглядачі вважають, що вирок Тимошенко закрив для України двері до Європи і відкрив двері в Росію.

Проте МЗС Росії був більш стриманим у своїх оцінках ситуації.

Представник МЗС Олександр Лукашевич засудив те, що він назвав «очевидним антиросійським підтекстом у всій цій історії».

Кремль побоюється того, що український президент спробує використовувати цей процес для розірвання угоди про постачання газу.

У Києві політолог Віктор Чумак зазначив, що в російських керівників є привід для занепокоєння.

Чумак вважає, що якщо Україна має вибирати між Росією і Європою, ймовірність того, що Україна піде європейським шляхом, складає десь 60 до 40.

У майбутні тижні стане ясно, хто перетягне Україну на свій бік - Схід чи Захід.

XS
SM
MD
LG