Спеціальні потреби

Аграрії протестують проти заборони на експорт з України зерна


Аграрії протестують проти заборони на експорт з України зерна

Від вівторка в Україні формально почала діяти заборона на вивезення за кордон зерна. Урядове рішення, яке побачило світ, встановлює надзвичайно суворі обмеження на експорт зернових, що діятимуть щонайменше до кінця року. Аграріям дозволено продати лише 2,7 мільйони тонн збіжжя, попри те, що ті розраховували на встановлення квоти більшої щонайменше у 5 разів. Експорт жита і гречки взагалі фактично заборонений.

Українські аграрії заявляють, що експорт зерзна з країни вже фактично паралізований останні декілька днів. Українська зернова асоціація, яка представляє інтереси найбільших компаній, розповюсюдила повідомлення, де стверджується, що Державна митна служба України дала вказівку зупинити відвантаження збіжжя на експорт і фактично паралізувала роботу торгівців зерна. За даними організації, митниця вже 3 день не випускає з портів навіть ті судна, які вже завантажені і мають всі нобхідні документи на вивезення. УЗА від імені своїх членів, серед яких і відомі міжнардні компанії, висловлює обурення діями українських урядовців і наголошують, що вирощеного цьогоріч в Україні зерна вистачить як для внутрішніх потреб, так і для експорту.

Митниця оперативно відреагувала на звинувачення аграріїв, назвавши їх безпідставними. «Заява Української зернової асоціації, про те що митниця обмежує експорт зерна не мають під собою ґрунту і не відповідають дійсності», - йдеться у повідомленні відомства. Там кажуть, що аграрії навмисно дестабілізують ситуацію на внутрішньому ринку.

Оглядачі вказують, що дії і заяви українських урядовців також не сприяють нормальній роботі галузі. Ще з серпня митники без наявності якихось формальних підстав тривалий час затримували судна в портах для проведення перевірок та експертиз якості збіжжя. Згодом урядовці довго не могли визначитися чи запроваджувати квоти на експорт і в яких обсягах. Таким чином зернотрейдери практично зупинили закупівлю зерна у фермерів, побоюючись заборони на його вивезення.

Експерти вважають, що запровадженням фактичної заборони на експорт зерна, уряд намагається збити на нього ціну на внутрішньому ринку. Дешевше збіжжя мають закупити до державного Аграрного фонду. До того ж підвищення ціни на зерно може призвести до ланцюгової реакції на ринку продовольства, який і так протягом останніх місяців демонструє рекордні темпи інфляції.

Учасники ринку також критикують наміри уряду скасувати повернення експортерам зерна податку на додану вартість. Голова Союзу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван Томич вважає, що це призведе до зменшення доходів аграріїв. «Це означає, що наперед, на довгу перспективу на 20% закупівельна ціна на зерно буде знижена трейдерами. Трейдери в цій ситуації не постраждають, а більше потерпатимуть товаровиробники». Експерт також пропонує виріняти податки для усіх форм господарювання в сільському господарстві, адже нявність спеціальних режимів оподаткування значно ускладнює його адміністрування.

XS
SM
MD
LG