Спеціальні потреби

Зварич: КСУ скасував політреформу


Зварич: КСУ скасував політреформу

Першого жовтня Конституційний Суд оголосить свій вирок політреформі 2004 року. Про це повідомила у четвер прес-служба суду. Для прийняття доленосного рішення тлумачам Конституції вистачило одного тижня: розглядати справу за поданням депутатів владної коаліції судді розпочали 23 вересня.

Яким саме буде вердикт, що його оприлюднять завтра, уже знає народний депутат від НУНС Роман Зварич. Як він заявив у четвер, Конституційний Суд скасував зміни, внесені до Конституції в грудні 2004 року.

«Я абсолютно відповідально заявляю про те, що в закритому режимі Конституційний Суд прийняв рішення про відміну політичної реформи», – повідомив Зварич під час засідання опозиційного уряду. Як він додав, хоч ця інформація поки що ніде офіційно не звучала, вона достовірна. «Я відповідаю за свою слова», – сказав Зварич журналістам.

Чи дійсно достовірна інформація, яку оприлюднив опозиційний депутат, Україна дізнається вже о 10 ранку. Наразі ж експертам залишається гадати: якщо політреформу «обнулили» – якими будуть наслідки скасування тих конституційних правил, за якими країна жила останні шість років?

Своїми думками з цього приводу з Голосом Америки поділився політолог Сергій Куделя:

«Таке рішення може призвести до першої політичної кризи з часу обрання президента Віктора Януковича. Вона може закінчитися масштабною кризою легітимності самого президента. Рішення Конституційного суду фактично може стати початком тіньової узурпації влади з боку президента і веде до повернення Віктору Януковичу широких повноважень, які мав у час свого правління Леонід Кучма. Це рішення також автоматично ставить поза законом уряд Миколи Азарова і парламентську більшість, в існуванні якої взагалі немає сенсу.

Головне питання, яку стратегію обере Віктор Янукович після ухвалення рішення Конституційним судом. Перший варіант – тримати на гачку всю виконавчу гілку влади до закінчення президентського терміну. Фактично президент може залишатися єдиним легітимним політичним гравцем упродовж чотирьох наступних років свого президентства і лише після цього змінювати Конституцію. Це перший варіант, який, мені здається, з політичної точки зору був би вигідніший Віктору Януковичу. Другий варіант – якщо Янукович не втримається від спокуси «покращити своє життя вже сьогодні», тобто набути повноважень Кучми негайно і якомога швидше, змінити Конституцію і повернутися до варіанту 1996 року з такими ж широкими повноваженнями для себе. Якщо це станеться, то це може призвести до втрати легітимності президента Януковича, оскільки він набуває нових повноважень, на які його не обирав народ. По-друге, це може повернути Україну в ситуацію міжнародної ізоляції, в ту ситуацію, в якій країна перебувала протягом останніх трьох років президентства Леоніда Кучми.

Автоматично виникають підстави оскаржувати не тільки ті закони, які були ухвалені в період дії оновленої Конституції, але навіть укази президента Ющенка, які він видавав у рамках своїх повноважень. Можна оскаржувати постанови урядів Тимошенко і Януковича, які видавалися раніше і які зараз досі діють. Фактично рішення Конституційного суду про скасування політреформи може призвести до юридичного хаосу в державі і до безлічі правових колізій, які здатні поставити під сумнів існування держави Україна», - зауважив політичний експерт.

Нагадаємо: політична реформа, здійснена під час «помаранчевої» революції, в грудні 2004 року, передбачала суттєве обмеження повноважень президента і перехід до парламентсько-президентської форми правління в Україні.

Новий президент Віктор Янукович, прийшовши до влади в 2010 році, взяв курс на скасування політреформи. Спершу це планувалося зробити через всенародний референдум. Однак зазнавши невдачі з ідеєю референдуму, владна команда вирішила діяти через Конституційний Суд. 252 народних депутати звернулися до тлумачів Основного Закону з проханням визначити конституційність реформи. У своєму поданні депутати наголосили на тому факті, що політреформа 2004 року проводилася з порушенням процедури.

Своєю чергою, опозиція заявила про намір Януковича узурпувати владу, повернувши собі широкі повноваження, які мав, згідно з Конституцією 1996 року, екс-президент Леонід Кучма. Опоненти владної Партії регіонів нагадують також, що ініціаторами скасування політреформи сьогодні виступає та сама політична сила, яка при її здійсненні у 2004 році дружно проголосувала «за».

А тим часом президент Віктор Янукович днями заявив, що готовий виконати будь-яке рішення Конституційного Суду. «Якщо є рішення суду і це остаточний вердикт, то воно не може бути не виконано», - наголосив Янукович.

XS
SM
MD
LG