Спеціальні потреби

«Харків-2» не відбувся. Підсумки візиту Медведєва в Україну


«Харків-2» не відбувся: це відзначають і прихильники, і противники нинішнього тісного зближення України з Росією. Нафтогаз не злився з Газпромом, як це пропонував російський прем`єр Володимир Путін. Плани створення спільних підприємств у ядерній енергетиці, судно- та авіабудуванні, про які била на сполох українська опозиція, в останні дні таки не стали реальністю.

Коментуючи підсумки візиту президента Російської Федерації в Україну, директор української філії Інституту країн СНД Володимир Корнілов каже про розчарування:

«Не вийшло «другого Харкова», для преси забракло сенсацій, крім, хіба що, вінка [який впав на президента Віктора Януковича]. Але історичні угоди кожного місяця укладати неможливо, інакше вони не будуть історичними», -- зауважив експерт на прес-конференції в Києві.

Водночас професор кафедри політології НауКМА Олексій Гарань радіє тому, що цього разу обійшлося без сюрпризів на кшталт «Харківського пакту» про Чорноморський флот:

«Дійсно, низка нових запланованих до підписання угод, спірних з точки зору українських національних інтересів, потрапили до ЗМІ і викликали резонанс у суспільстві. Я не знаю, наскільки це вплинуло, – але тим не менше, підписання угод було відкладено. Я думаю, уже в цьому є плюс – що чергового бліцкригу не відбулося», – зауважив політолог.

Натомість в уряді бачать суцільні плюси. Перший приїзд російського президента Дмитра Медведєва з офіційним візитом в Україну «відновлює довіру між керівництвом країн та народами». Про це заявив прем`єр-міністр Микола Азаров. Підбиваючи підсумки візиту, очільник уряду наголосив: результати були очікуваними, а укладені угоди заздалегідь анонсували суспільству і парламенту. При цьому прем`єр особливо важливою назвав підписану угоду про демаркацію російсько-українських кордонів, чого довгі роки добивалася українська сторона.

Делімітація морських кордонів також буде вигідна обом сторонам. У цьому запевняють в адміністрації президента Януковича. Як пообіцяв на брифінгу в середу заступник глави АП Андрій Гончарук, «рішення буде компромісне» і «дійсно враховуватиме національні інтереси України та Російської Федерації».

Острів Тузла при делімітації кордону по морю Росії не віддадуть. «Тузла взагалі не обговорюється, це українська територія», -- заявили в українському МЗС. Не такий категоричний екс-очільник цього відомства Анатолій Зленко. «Я на 90% переконаний, що цього не станеться», -- сказав дипломат на прес-конференції в Києві, додавши, однак, що однозначну відповідь дати важко.

А тим часом опозиція висловлює побоювання щодо можливих територіальних втрат України у Керченській протоці. Блок Юлії Тимошенко застерігає: є небезпека, що лінію морського держкордону встановлять саме за російським сценарієм. БЮТ оприлюднив також власну заяву щодо підсумків візиту Дмитра Медведєва в Україну. Як мовиться в документі, те, що «Харків-2» не відбувся, -- заслуга опозиції, яка «не припиняла озвучувати зрадницькі плани влади».

Сама ж Юлія Тимошенко прямо звинуватила президента Януковича у тому, що він змовився з Кремлем і «здає» сусідній державі контроль над стратегічними сферами -- енергетикою та безпекою. «Вперше за 19 років незалежності постає питання збереження самої країни, її політичного суверенітету», -- заявила лідер БЮТ в інтерв`ю британському виданню «The Times». «Обійми Москви можуть розчавити нашу націю», -- сказала Тимошенко, закликавши західний світ захистити Україну та не розглядати її як «розмінну монету» в стосунках з Росією.

«Харків-2» цього разу не відбувся. Проте розслаблятися рано, -- стверджує опозиція. А влада підкидає їй нові й нові приводи для підозр щодо своєї готовності демонструвати прихильність до російських «непристойних пропозицій».

Україна поки що не збирається в ОДКБ – військовий союз на чолі з Росією, куди її запросив під час свого візиту президент Медведєв. Про це сказав іноземним ЗМІ глава адміністрації президента Сергій Льовочкін. Однак стосовно пропозиції про злиття Газпрому з Нафтогазом, як виглядає, вже подолано перший шок. «Ми досліджуємо це питання, і ми не відмовляємося», -- заявили у середу в МЗС.

Далі буде. Найближча – восьма за рахунком зустріч українського та російського президентів Дмитра Медведєва і Віктора Януковича – відбудеться вже цієї п`ятниці 21 травня, на саміті глав країн СНД.

XS
SM
MD
LG