Спеціальні потреби

Українські судді хочуть, щоб їм довіряли


Довіра українців до вітчизняної судової системи незмінно скочується вниз. За останніми опитуваннями Фонду «Демократичні ініціативи», 69% громадян негативно оцінює діяльність судів. Представники судової гілки влади хочуть змінити громадську думку.

«Замість журналістів у судах повинні бути встановлені камери, які будуть в режимі «live» транслювати засідання. У тих процесах створювався тиск на суддів з боку журналістів. Але ж не всі комфортно почувають себе перед камерою».
Ярослав Романюк
Щоб дізнатися, що ж конкретно не влаштовує суспільство, ряд громадських інституцій проведуть одночасне анкетування громадян-відвідувачів всіх апеляційних та місцевих судів загальної юрисдикції. В анонімній анкеті респондента питатимуть про комфорт і зручність умов перебування у суді, доступність інформації для відвідувачів суду, ефективність організації роботи суду, ставлення працівників суду до відвідувачів, а також про рівень незалежності та об’єктивності при розгляді справи. Потім за результатами дослідження аналітики розроблять рекомендації для вирішення проблем та удосконалення роботи судів.

«Сприйняття громадянами послуг, які надаються в судах, має велике значення. Імідж починається із дріб’язкових моментів. Хоча багато чого залежить від фінансування. Деякі суди розташовані у таких приміщеннях, в яких неможливо провести судове засідання комфортно», – говорить голова Державної судової адміністрації Руслан Кирилюк. Коштів, які сьогодні виділяють органи виконавчої влади, вистачає тільки на виплату заробітної платні, каже він.

Голова Ради суддів України Ярослав Романюк переконаний, що є багато і світлих сторін. Наприклад, в Україні досить низький відсоток оскарження висновків суддів.

«Це свідчить про те, що більшість довіряє винесеним рішенням», – говорить Ярослав Романюк. За його словами, ситуацію значно покращить прийняття Кримінально-процесуального кодексу, а також прийняття найближчим часом законопроекту «Про адвокатуру», який надасть більше повноважень захисникам українців.

Не останню роль у занепаді авторитету українських суддів зіграли гучні політичні процеси над Юлією Тимошенко, Юрієм Луценком та іншими політиками. Ярослав Романюк вважає, що журналісти вплинули на це значною мірою.

«Замість журналістів у судах повинні бути встановлені камери, які будуть в режимі «live» транслювати засідання. У тих процесах створювався тиск на суддів з боку журналістів. Але ж не всі комфортно почувають себе перед камерою», – зауважив голова Ради суддів України.

Також ЗМІ недостатньо пояснюють українцям принципи діяльності судової системи, що також впливає на формування іміджу, вважає Ярослав Романюк.

Довіра українців до судової системи залежить не від журналістів, а від справедливості рішень, які виносяться судами. У цьому переконаний нардеп фракції «БЮТ-Батьківщина» Сергій Власенко. «Суддям треба почати виносити чесні і справедливі рішення, і тоді довіра до суду буде відновлена швидко», – вважає Сергій Власенко.

Рівень довіри залежить і від професіоналізму самих суддів в Україні, та рівного доступу до судів. Про це раніше заявляв посол США в Україні Джон Теффт. За його словами, за відсутності цих чинників люди можуть перестати вірити у справедливий суд.

«Це жахливо впливає на готовність суспільства в цілому поважати закон і діяти відповідно до встановлених правил», – сказав Джон Теффт.

Наразі в Україні діє програма «Верховенство права», яка організовується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Проект не тільки проводить моніторинги ситуації, але й організовує освітні проекти для молодих спеціалістів, сприяє розробці законодавчих актів у сфері реформування судочинства.
XS
SM
MD
LG