Спеціальні потреби

«ОПОРА»: загроза чесним виборам реальна


Чи будуть чесними місцеві вибори в Україні? З наближенням дати виборів 31 жовтня дедалі більше лунає тривожних сигналів, що дають привід засумніватися в цьому.

Адмінресурс, чорний піар, підкуп виборців. Про такі загрози чесним виборам повідомила громадянська мережа «ОПОРА» на прес-конференції у вівторок. За результатами моніторингу, розпочатого 11 вересня, спостерігачі «ОПОРИ» представили оперативну інформацію з місць.

Організація занепокоєна, зокрема, незбалансованим складом територіальних виборчих комісій. За даними «ОПОРИ», провладні політичні сили у сформованих ТВК отримали вдвічі більше керівних посад (а отже, печаток в руки), ніж опозиційні парламентські партії. А якщо врахувати, що новий закон передбачає можливість прийняття рішення всього лише трьома членами комісії, фальсифікації в день голосування більш ніж можливі, – вважає голова правління «ОПОРИ» Ольга Айвазовська:

«Це означає, що 3 члени комісії можуть прийняти будь-яке рішення в день голосування, навіть не повідомивши про це інших членів комісії, які, можливо, в цей час будуть уже відпочивати або виїдуть на рівень ДВК», - сказала Айвазовська Голосу Америки.

Одним з найбільших ризиків для чесних виборів на місцях, за висновком «ОПОРИ», є застосування адмінресурсу. Як показав моніторинг, влада активно використовує податківців, контрольно-ревізійне управління, правоохоронні органи для тиску на кандидатів.

Так у Черкасах обласне КРУ заблокувало рахунки комунальних підприємств міськвиконкому, що може паралізувати комунальну галузь Черкас. Чинний мер Черкас і кандидат на цю посаду Сергій Одарич вважає, що розпорядження ініціював черкаський губернатор Сергій Тулуб. Останній очолює обласну організацію Партії реґіонів і в такий спосіб, на думку чинного мера, допомагає своєму однопартійцю Євгену Влізло боротися за посаду міського голови.

Подібних сигналів з регіонів надходить багато, - каже Айвазовська. Тому, на думку голови правління ОПОРИ, адмінресурс залишається найбільшою проблемою для місцевих виборів.

До ще однієї, нової загрози чесним виборам намагається привернути увагу опозиційна партія «Батьківщина». Послідовники Тимошенко б’ють на сполох, заявляючи про «терористичне захоплення» владою своїх партійних структур на місцях. Днями Київським тервиборчком відмовив «Батьківщині» в реєстрації кандидатів до облради, зареєструвавши натомість список на чолі з Володимиром Майбоженком, раніше виключеним з «Батьківщини». На «атаку клонів» опозиціонери відповіли, оголосивши безстрокове голодування. Білі стрічки на голови зав’язали у вівторок семеро активістів Київської обласної організації «Батьківщина». Вони погрожують голодувати, доки Київський тервиборчком не скасує «ганебне рішення про реєстрацію списків від псевдо-«Батьківщини», - мовиться в заяві, оприлюдненій у вівторок на офіційному сайті БЮТ.

Як повідомили автори заяви, в середу вони продовжать голодування вже під стінами Центральної виборчої комісії.

Акція протесту шириться: до голодування київських активістів «Батьківщини» вже приєдналися львів’яни.

А тим часом про своє занепокоєння долею майбутніх виборів в Україні кажуть європейські спостерігачі. Сумнів у законності місцевих виборів 31 жовтня висловила доповідач ПАРЄ по Україні Мейліс Репс.

«Існують сумніви в законності виборів, які пройдуть найближчим часом. І вже є тривожні для нас знаки – виборчі комісії не збалансовані за складом», - сказала Репс на засіданні ПАРЄ в Страсбурзі у вівторок.

Нагадаємо: раніше дев’ять опозиційних партій, зокрема «Батьківщина», заявили про наміри влади сфальсифікувати результати місцевих виборів та звернулися до міжнародних організацій з проханням не визнавати вибори 31 жовтня, якщо фальсифікації таки відбудуться.

XS
SM
MD
LG