Спеціальні потреби

Чи буде програна битва за мову?


Український політикум готується до вирішальної битви за мову. Обидва протиборствуючі табори – влада і опозиція – мобілізують сили перед фінальним поєдинком. Час, коли він відбудеться, уже оголошений: перші дні липня.

«У будь-якому випадку, провокація вдалася. Чи була би жорсткіша бійка, чи менш жорстока, і хто переміг би у цьому протистоянні, не так важливо. Елемент розбрату, елемент поділу в суспільство вже вкинутий. Одне слово, на даний момент усе дуже запущено».
Володимир Горбач
Імовірну дату розгляду в другому читанні скандального «мовного» законопроекту назвав у понеділок голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Як він спрогнозував, законопроект може бути прийнятий 4 або 5 липня. Єфремов повідомив, що наразі до документа подано понад 400 поправок. Своєю чергою, спікер Володимир Литвин вважає, що поправок надійде не менше тисячі.

У будь-якому разі, провладна фракція сповнена рішучості «додавити» мовне питання іще на цій сесії, яка закінчується у п’ятницю 6 липня. Аби ухвалити документ у цілому до парламентських літніх канікул, усі можливості є, – заявив у понеділок автор законопроекту, народний депутат-регіонал Вадим Колесниченко.

Своєю чергою, опозиція храбриться і запевняє: ляже кістьми, але закон не пропустить. Свою вину у тому, що «проморгали» перше читання, визнали у партії «БЮТ-Батьківщина». Лідер фракції Андрій Кожем’якін покаявся в ефірі одного з телеканалів, що опозиція не змогла заблокувати голосування 5-го червня. Він поскаржився також на шахрайські методи провладної більшості і на те, як важко протистояти її маніпуляціям. Водночас багато хто запідозрив Кожем’якіна у зраді, і навіть його публічне каяття не змогло розвіяти цих підозр.

А тим часом ув’язнена лідерка опозиції – Юлія Тимошенко – намагається мобілізувати своїх соратників перед вирішальним боєм. З тюремного ліжка екс-прем’єрка заявила, що обурена бездіяльністю фракції під час голосування за «мовний» законопроект минулого тижня, і зажадала від однопартійців не допустити остаточного прийняття закону. Її слова переказав бютівцям у вівторок, після відвідин ув’язненої в Харкові, заступник глави фракції Сергій Сас. Пославшись на слова лідерки, він сказав також, що Тимошенко цілковито довіряє Кожем’якіну і вимагає від фракції «бути єдиною і монолітною, як ніколи».

Утім, хоч би з яким запалом клялася опозиція, що закон не пройде, ті клятви мають радше ритуальний характер. Днями керівник об’єднаної опозиції «Батьківщина» Олександр Турчинов визнав, що блокування та бійки у сесійні залі здатні хіба що відстрочити прийняття «мовного» закону. Вирішити проблему в корені і «зупинити це антиукраїнське нашестя», як висловився Турчинов, опозиція зможе лише, якщо переможе на виборах та здобуде більшість у парламенті.

Песимістичні також прогнози експертів. Як вважає більшість аналітиків, скандальний закон, попри спротив опозиції, таки буде прийнятий у другому читанні. Проти лому нема прийому, – каже експерт Євген Жеребецький.

«Я думаю, що вони проголосують. Опозиція боїться, тому що там же, у владі, костоломи. Коли Харківські угоди приймали, то Саламатін навіть з пістолетом був – судячи з того, як він хапався за кишеню. Серед опозиціонерів таких нема, немає кому битися. І це буде абсолютно брутально, демонстративно: вони приймуть цей закон. І Янукович підпише, бо владі треба розсварити народ, щоб ненавиділи одні других. Це спосіб мобілізації, не допустимий у жодній іншій країні. Росіяни, якщо в країні повна, перепрошую, дупа, мобілізовують тим, що шукають зовнішніх ворогів. А ці використовують спосіб мобілізації, неприпустимий ніде у нормальній державі – стравлюють народ між собою. Для них це вкрай важливо, тому що більше нема на кого вказати пальцем. Ну хто ворог, на кого покажеш? На «Юльку»? на Ющенка? Тема «попєрєдніков» уже відпрацювала своє. На росіян? що через них економіка валиться, бо підняли ціни на газ? Бояться. От і залишається показувати пальцем одним українцям на інших: ось ворог. Тому, я думаю, вони приймуть цей закон, і нема на то ради», – сказав Жеребецький «Голосу Америки».

Поїзд уже пішов, – підсумовує ситуацію в коментарі «Голосу Америки» політаналітик Володимир Горбач.

«Чесно кажучи, врятувати ситуацію, повернувши її до того стану, який був раніше, уже не вдасться. Опозиція програла цей бій ще до його початку. І навіть якби під час першого читання були фізичні зіткнення депутатів, навіть якби були криваві бійки, це нічого б не дало. Адже кількість голосів, необхідних для ухвалення будь-якого рішення нинішньою владою, у парламенті є. І коли регіоналів переконають, що це життєво необхідно для збереження їхньої влади, то вони будуть це робити попри будь-яку протидію. Треба було раніше вживати превентивних заходів. Треба було працювати з представниками цієї влади, роз’яснювати їй всю небезпеку ухвалення даного рішення. Але тепер пізно, проїхали».

За словами Горбача, мало того, що «мовний» закон приймуть. Його прийняття ще й виводить передвиборчий порядок денний у якийсь інший, мовно-гуманітарний вимір, замість соціально-економічного. А це те, чого й добивалася влада.

«У будь-якому випадку, провокація вдалася. Чи була би жорсткіша бійка, чи менш жорстока, і хто переміг би у цьому протистоянні, не так важливо. Елемент розбрату, елемент поділу в суспільство вже вкинутий. Одне слово, на даний момент усе дуже запущено», – каже Горбач.

Як наголошує аналітик, зараз поїзд уже пішов. Виправляти ситуацію у мовній сфері опозиції доведеться вже після перемоги на виборах.

«Опозиції треба чітко дати сигнал своєму електорату, що після перемоги опозиції на виборах – коли б вона не сталася – цей мовний закон не те що просто скасують, а запропонують свій, новий. Адже нинішній закон – це, фактично, закон про виправдання русифікації. І треба запропонувати якусь асиметричну відповідь. Мова не повинна йти про просте скасування. Потрібні нові підходи до державної мовної політики, які б сприяла тому, щоб за кілька років кожен громадянин України міг вільно користуватися українською мовою у спілкуванні з державою у публічній сфері», – сказав Горбач.

Показати коментарі (3)

Цей форум було закрито
XS
SM
MD
LG